PRAGA – 2 DNI (galeria)

Zapraszam do oglądania kolejnej galerii. Są to zdjęcia ilustrujące pobyt 2 par, w listopadzie 2009. Wspólnie zrealizowaliśmy dwudniowy program (można powiedzieć „The best of”), który na życzenie grupy został rozszerzony o mecz Sparty Praga.

W programie poznawania obowiązkowych praskich perełek została również uwzględniona ścieżka tematyczna „Fotogeniczna Praga” – 2 członków grupy zajmuje się bowiem fotografią. Wyniki ich działań w następnym poście.

Zapraszam do rozwinięcia postu i sprawdzenia jak tym razem wyglądało alternatywne zwiedzanie.

Dzień pierwszy: zaczynamy na Placu Wacława. Krótki wykład o historii Czech i Pragi, która nadzwyczaj często kumulowała się w tym miejscu. Ważne by uświadomić sobie, że ten bulwar to nie tylko Pola Elizejskie Europy Środkowej, ale też najważniejszy plac czeskiego narodu. Refleksja: trudno się przytulić do żurawi w Stoczni Gdańskiej, a do pomnika św. Wacława wszystkim jakoś bliżej…

Chwila przerwy pod Orlojem. Oczekujemy na cogodzinny marsz apostołów na zegarze astronomicznym, albo – jak to nazwał ostatnio pewien amerykański przewodnik – „robot dance”.

Ciężko się przedrzeć przez Karlovą pełną turystów. Wybieramy bardziej malownicze skróty…Ciemne pasaże dają wytchnienie.

Zaraz będziemy u bram Małej Strany.

Chwilę wcześniej na Moście Karola. Długo można opowiadać o każdej z trzydziestu mostowych rzeźb. Historia miesza się z legendą. Właśnie zatrzymaliśmy się, by odkryć tajemnicę „cudownych” reliefów pod  św. Janem Nepomucenem.

Fragment najmłodszej rzeźby na moście, przedstawiającej św. Cyryla i Metodego.

Sparta – Slovan Liberec…2:0 dla naszych!

Dla wszystkich zainteresowanych: to nie dzieło Magdaleny Abakanowicz! Schodzące postaci na schodach, na Újezdzie to pomnik ofiar komunizmu autorstwa Zdenka Hölzela, Jana Kerela i Olbrama Zoubka.

Dzień drugi: Dokąd iść? W programie Hradczany, zamek praski, Josefov – dzielnica żydowska.

Nowy dzień nad Małą Straną. Wcześnie rano na szlaku.

Dobrze jest zwiedzać z fotografami…Widzą więcej, widzą inaczej.

Z alternatywnym przewodnikiem nie musicie się obawiać tłoku, kolejek, pośpiechu i nikomu niepotrzebnych negatywnych emocji.

Z Žatca pochodzi najsłynniejszy czeski chmiel – powie Wam wikipedia. Dlatego to piwo to ambrozja! Spójrzcie jak wygląda ten konsument, dumnie prezentujący swoją „dwunastkę”. Każdego kto zna ten lokal w tle – witam w moim klubie! Na przychylność obsługi trzeba sobie zasłużyć, ale jeśli czujesz, że jesteś członkiem niewidzialnego „Piwnego Bractwa” – koniecznie zapytaj mnie o ten punkt programu!

Tam, gdzie piwo „czuje się jak w domu” (hasło browaru w Žatecu), my również czujemy się jak u mamy!

Dancing shoes…Po dwóch dniach spacerów są mocno zdezelowane…

Serdecznie dziękuję Aleksandrze, Dominice, Krzyśkowi i Kubie za wspaniałe dwa dni, które na zawsze pozostaną w mojej pamięci.

Dziękuję też za udostępnienie wszystkich fotografii.

Reklamy

2 odpowiedzi na “PRAGA – 2 DNI (galeria)”

  1. podczas tego pamiętnego weekendu przekonałam się, że zwiedzanie z książką-przewodnikiem to nic specjalnego w porównaniu do poznawania miejsca z osobą, która (w) nim żyje, zna jego smaczki nieznane masie turystów i nieopisane w przewodnikach. sprawdźcie na własnej skórze, bo warto.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s