TOP 10 – KULTURA W PRADZE – 03.2010

Przedstawiam osobiste zestawienie najlepszych marcowych wydarzeń kulturalnych w Pradze. Co miesiąc będę publikował na blogu własną listę przebojów – w marcu wygrywa Herbert Tobias!


1.Wystawa fotografii Herberta Tobiasa w Galerii Rudolfinum

Uwaga: tylko do 28.03!  Tobias zaczynał jako fotograf świata mody, następnie porzuciwszy salony, oddał się bez reszty fotografowaniu świata homoseksualistów, artystów, ludzi z półświatka…Jeden z największych niemieckich powojennych fotografów. Rewolucjonista, który umarł w biedzie i zapomnieniu. Udana próba przywrócenia go europejskiej publiczności. Najciekawsza obecnie wystawa w Pradze.

Dalsze propozycje kulturalne – po rozwinięciu wpisu!

2. Koncert Jaga Jazzist w Pałacu Akropolis

Trzeba się pośpieszyć – to już w nadchodzącą sobotę! W tym miesiącu nie znalazłem ciekawszej propozycji muzycznej od występu kolektywu z Norwegii. Mieszają jazz, elektronikę, rock progresywny – obecność w stajni lebelu Ninja Tune zobowiązuje! Wystąpią w legendarnym Pałacu Akropolis – po koncercie polecam późną kolację w pałacowej hospodzie! To mój osobisty rytuał…

3. 17. edycja międzynarodowego festiwalu filmowego FEBIOFEST

Na Andĕlu znów rozwiną czerwony dywan, a dzielnica Smichov stanie się na kilka dni obowiązkową przystanią dla miłośników filmu. Dużo polskich akcentów! Rodacy, którzy nie mieli czasu lub okazji zobaczyć nowych polskich produkcji, nie powinni być zawiedzeni! Muzycznie będzie się udzielał Tymon Tymański i jego The Transistors. Plus wystawa o Polańskim i retrospektywa Smarzowskiego. Oprócz polskich filmów ciekawie zapowiada się blok kina irańskiego. Na moje oko w 2009 udało się zaprosić lepszych gości, ale osobiście czekam na możliwość sprawdzenia najnowszych polskich tytułów.

Festiwal startuje 25.03 – dla zainteresowanych adres:

http://www.febiofest.cz/

UWAGA: witryna także w języku angielskim

FOTO: strona internetowa FEBIOFEST

4. Wystawa – Sztuka czeskiej reformacji – Cisařske konirny

Spotkałem się z zarzutami historyków, że czeska reformacja spowodowała upadek późnogotyckiej sztuki w Czechach. Tymczasem okazuje się, że husytyzm wytworzył swoje własne dziedzictwo, trochę jakby na przekór późniejszym oskarżeniom. Może zamiast rozdrabniać się w czasie pobytu nad kilkoma galeriami, warto zajść do Cisařskich koniren na praskim zamku i poświęcić czas na monograficzną wystawę? Może to po prostu „zawodowe zboczenie”, ale ekspozycja ta ląduje tak wysoko, ze względu na doniosłość husytyzmu i jego „złotej ery” dla całej historii Europy. Niezwykle ciekawy okres czeskiej historii! Poznanie dziejów husytyzmu i późniejszych dziejów jego zwalczania w dobie rekatolizacji, z pewnością pomoże nam w rozważaniach nad czeską religijnością. Polecam nie tylko stałym bywalcom galerii i muzeów.

Strona internetowa dla zainteresowanych:

http://www.kulturanahrade.cz/

FOTO: kulturanahrade.cz

5. Charytatywny koncert w ROXY, 10.03.2010 – The Prostitutes & Ohm Square

Legendarny klub ROXY organizuje charytatywny koncert, na którym będzie można zobaczyć między innymi The Prostitutes i Ohm Square. Pieniądze ze sprzedaży biletów zostaną przekazane na leczenie hinduskiego chłopca Odzera, który aktualnie przebywa w Czechach. Jeśli będziecie w pobliżu Dlouhe – polecam! Cel szczytny, a zobaczyć Prostytutki naprawdę warto! W mojej ocenie najlepsza czeska grupa indie-rockowa, jak dotąd nieznana w Polsce. Ohm Square to z kolei elektronika na niezłym poziomie. W praskim trio dominuje symaptyczna wokalistka – Charlie One.

Do posłuchania:

http://www.myspace.com/ohmsquare

http://www.myspace.com/theprostitutes

6. Wystawa Jiřiho Georga Dokoupila w Jízdárne zamku praskiego

Ciekawy artysta, urodzony w latach 50. W czasie pacyfikacji praskiej wiosny uciekł wraz z rodziną do Niemiec i to raczej z niemieckimi ośrodkami kultury jest dziś kojarzony. Jego malarstwo: barwa drapieżna jak u fowistów, konceptualizm, minimalizm, czasem abstrakcja, poszukiwania nowych technik – słowem postmodernistyczny agnostyk – jak na moje oko. Różnorodność, która powinna zadowolić każdego. Schizofrenia artysty drugiej połowy XX wieku? Ciekawy gość.

FOTO: www.kalendarakci.atlasceska.cz

7. Dokumenty Pawła Łozińskiego w Instytucie Polskim w Pradze – 09.03.2010

Więcej informacji na stronie IP w Pradze, który budzi się z zimowego snu. Poszukujący, słuchający bohatera dokumentalista, który może szczycić się przynależnością do tzw. szkoły Karabasza. Zainteresowanie błahością, prozą życia, potocznością – najprostszymi przejawami egzystencji. Paweł, syn Marcela, to swego rodzaju postać drugoplanowa w polskim dokumencie, ale może dzięki temu pokazowi poznamy jego pomysł na dokument lepiej. Po pokazie: na Václavák! Obserwować ludzi, podpatrywać zwykłe życie: turystów, taksówkarzy, kobiety sprzedające smażone kiełbaski…

INFO:  http://www.polskyinstitut.cz/?d=program&i=423&lng=pl

FOTO: strona IP w Pradze

8. „Grafik Vladimír Boudník”, autor: Vladislav Merhaut, wydawnictwo: Torst

Dlaczego piszę o tej książce, kiedy: w całości jest w języku czeskim, a w dodatku nie jest nowością (na stronie internetowej ważnego dla czeskiej kultury Torst’u widnieje jako data wydania jeszcze rok 2009!)? Dobre pytanie…Przede wszystkim: czuły barbarzyńca. Kto czytał, ten wie z jakim kalibrem mamy tu do czynienia. Nie zamierzam namawiać do masowego oblegania centrów kultury czeskiej i zapisów na kursy językowe, nie! Polecam dla samych zniewalających fotografii (pięknie wydana rzecz)! W Boudníku odbija się Hrabal i na odwrót. W nich natomiast odbija się cała epoka. Są tam świetne zdjęcia Hrabala z lat 50., z jakiegoś rautu, schadzki, popijawy w „barbarzyńskim” atelier…Dla zainteresowanych bez znajomości czeskiego, może to właśnie będzie główny atut i przynęta. Ja dzięki tym archiwaliom, gęsto zamieszczonym w książce Merhauta, poczułem znów jak pachniało tamto utracone już życie. Poza tym: od początku –  Boudník – to on jest (znów) głównym bohaterem.

FOTO: strona internetowa wydawnictwa TORST

9. „Człowiek bez przeszłości”  v Dejvickim divadle

Inscenizacja Dejvickiego teatru powinna znaleźć się wyżej w moim zestawieniu, ale tak samo jak w przypadku książki o Boudniku, to wydarzenie tylko dla znających czeski. Stąd przedstawienie w reżyserii Miroslava Krobota ląduje tak nisko: z założenia wyżej sytuuję typy dostępne dla wszystkich ! Słów kilka o adaptacji filmu Akiego Kaurismäki…Przede wszystkim na scenie plejada aktorskich gwiazd:  Ivan Trojan, David Novotný, Tatiana Vilhelmová, Martha Issová – żadna nowość: trupę z Pragi 6 (naprawdę mocno obsadzoną, biorąc pod uwagę ilość praskich teatrów i pozycję teatru w Czechach) spopularyzował w Polsce Petr Zelenka, swym ostatnim filmem. Przywiózł aktorów Dejvickiego teatru do krakowskiej Nowej Huty i tam kazał im grać „Braci Karamazow” (adaptacja Dostojewskiego wciąż jest na afiszu, w tym miesiącu wszystkie bilety są już wyprzedane!). „Muž bez minulosti” to aktorstwo bez aktorstwa. Aktorzy grają swoje postaci, ale pozostają przy tym sobą, wypowiadają swoje kwestie bez emocji, sucho, bez gestów i teatralizacji. Udało się przez to przywołać „fińską atmosferę” oryginału, prostą, trywialną, życiową historię o zagubieniu i odnalezionej miłości opowiedzieć należało bez ornamentu. Dużo ostatnio w Pradze, na deskach teatrów, „przekładów” filmowych! Dla zainteresowanych: Švandovo divadlo na Smíchovie pokazuje „Szefa wszystkich szefów” według Larsa von Triera, natomiast Divadlo ABC proponuje „Wszystko o mojej matce” według Pedro Almodovara!

INFO: http://www.dejvickedivadlo.cz/

FOTO: strona internetowa DD

UWAGA: żeby zobaczyć „Człowieka…” trzeba się pośpieszyć! Obecnie są dostępne bilety TYLKO na 30 marca!

10.Alborosie w Lucerna Music Bar – 30.03.2010

Tylko dla wtajemniczonych i fanatycznie zasłuchanych w reggae! Najbardziej rozchwytywany obecnie artysta tego nurtu na świecie! Dużo reggae w Lucernie w ostatnich miesiącach…Warto śledzić program na stronie legendarnego ośrodka kultury. Polecam zaglądnąć do Pałacu Lucerna wcześniej i zwiedzić jego rozległe, historyczne interiery. Uważajcie, żeby święty Wacław nie zwalił się wam na głowę!

INFO: http://www.musicbar.cz/

FOTO: strona internetowa Lucerny

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s