TOP 10 – KULTURA W PRADZE – 04.2010

Na szczycie listy kulturalnych przebojów w Pradze na kwiecień…

1.Code Mode -PRAGUE FREE FASHION WEEK (9.04-11.04) Karlin Hall

Pod hasłem IGNORUJCIE KONFEKCJĘ rusza kolejna edycja największej w Pradze prezentacji mody niezależnej.  We wnętrzach postindustrialnej hali na Karlinie, przez 3 dni swoje prace zaprezentują młodzi projektanci, którzy zaoferują wam to wszystko, czego nie znajdziecie w zwykłych sklepach odzieżowych. Nietypowe formy, szalone kolory, ciuchy z koncepcją i osobowością, a do tego jakość pieczołowicie wykonanych, pojedynczych egzemplarzy, nad którymi artysta spędził niejedną, nieprzespaną noc.

Oprócz pokazów mody, które bardziej przypominają performance, niż to co kojarzy się z tradycyjnym wybiegiem, na miejscu można zrobić zakupy w jednym z wielu stoisk z autorską modą, bezpośrednio od samych projektantów, bądź  skorzystać z szerokiej oferty praskich sklepów promujących offowych twórców. To wszystko przez 3 szalone dni przy akompaniamencie dj’ów, vj’ów oraz muzyki na żywo. Wstęp wolny. IGNORUJCIE KONFEKCJĘ!!

INFO:

http://codemode.cz/

FOTO: strona internetowa wydarzenia

2. Sperm Festival w Meet Factory (23-25.04.2009)

Nazwa może się co prawda kojarzyć jednoznacznie, ale każdy bywalec Pitchforka odetchnie z ulgą, kiedy zapozna się z programem tego festiwalu: Dan Deacon, Pantha du Prince (na zdjęciu), High Places. Miejsce wydarzenia: Meet Factory – najbardziej obecnie dynamiczne i pociągające centrum kultury współczesnej w stolicy Czech.

INFO:

http://www.sperm.cz/

FOTO: photobucket

3. Grupa Pode Bal w centrum DOX

Grupa Pode Bal w swym projekcie MALÍK URVI II przedstawia 31 portretów sędziów, sędzin i innych przedstawicieli reżimu komunistycznego, którzy – uwaga – wciąż pozostają czynni zawodowo! Wystąpienie już stało się sprawą polityczną i wywołało medialną dyskusję.

System, wciąż integruje i chroni egzekutorów totalitarnej władzy, być może dlatego, by mieć dalej pod ręką narzędzia przymusu i terroru – można wywnioskować z refleksji na stronie internetowej Centrum sztuki współczesnej DOX. Trzeba się śpieszyć, zanim te portrety zdejmą albo co najmniej potną szablą.

INFO:

http://www.doxprague.org/cs/exhibition?24

FOTO: strona DOX

4. The Prostitutes + goście w Pałacu Akropolis – 21.04.2010

O The Prostitutes pisałem na blogu miesiąc temu, przy okazji kulturalnej listy przebojów na marzec. Prostytutki grają jednak znowu i dobrze. Powtórzę: najlepsza czeska grupa indierockowa jaką dotąd słyszałem. Miejsce: kultowe Akropolis – kto był ten wie, kto jeszcze tego miejsca nie nawiedził – musi to nadrobić obowiązkowo! Może przy okazji tego koncertu.

WARTO.

DO POSŁUCHANIA:

http://www.myspace.com/theprostitutes

INFO:

http://www.palacakropolis.cz/program/2010-04-21


5. Monkey Business X Tata Bojs w SaSaZu – 16.04.2010

Kwiecień upłynie nam generalnie pod znakiem muzyki. Kolejna szansa, żeby poznać tuzy czeskiego rynku muzycznego nastąpi na soundclashu organizowanym przez pewien znany napój energetyzujący. Bardziej w filozofię i miejsca i sponsora tytularnego imprezy wpisuje się kolektyw Monkey Business, ale Tata Bojs to weterani czeskiej sceny alternatywnej – ergo wynik rywalizacji nie jest do przewidzenia. Warto ze względu na Tata Bojs (na zdjęciu). I nie pijcie tego świństwa – pijcie piwo!

DO POSŁUCHANIA:

http://www.myspace.com/tatabojs

http://www.myspace.com/monkeybusinessprague

INFO:

http://www.sasazu.com/

6. Tymon Tymański i The Transistors w ramach MUSICFEST NA FEBIOFEST – 1.04.2010

O FEBIOFEST pisałem, o Tymonie pisać nie trzeba. Dla tych, którzy nie mieli okazji zobaczyć go w Polsce lub chcą go zobaczyć w ciekawej scenerii podziemnego garażu pod Cinestar Andĕl.

INFO:

http://www.polskyinstitut.cz/?d=program&i=436&lng=pl

7. Entropa Davida Černego w centrum DOX – UWAGA: dzieło wystawione tylko do 30.04.2010!

Nie ma chyba potrzeby opisywać o jaką pracę chodzi. Ostatnia szansa, żeby sprawdzić na żywo jak została przedstawiona Polska. Dzieło jest wystawione przed DOX-em, nie idźcie tam więc w czasie deszczu, bo o „Entropę”, mimo kontrowersji, dbają i nie wystawiają na szkodliwe działanie warunków klimatycznych.

FOTO: strasznasztuka.blox.pl

8. Czeska platforma taneczna 2010 – od 16.04.2010

Dla miłośników tańca. „Wszystko co najciekawsze w rodzimym tańcu współczesnym” – zachęcają na stronie internetowej organizatorzy festiwalu. Czesi nie mają może jeszcze własnej wersji You Can Dance, ale popularność tej formy sztuki, wcale mocno nie odbiega od szaleństwa u nas. Szczególnie jeśli chodzi o teatry tańca. Mam wrażenie, że wszystko co w tym kraju nabiera kontekstu teatralności lub przynajmniej odbywa się w teatrze, w automatyczny sposób staje się narodową świętością. Nie wierzycie? Spróbujcie się dostać w Pradze na teatralny hit!

INFO:

http://www.tanecniplatforma.cz/news/index/mn/23/page/23

FOTO: strona wydarzenia

9. Bobby McFerrin w Centrum kongresowym – 22.04.2010

Największa gwiazda, która pojawi się w kwietniu w Pradze. Popularność McFerrina nie dziwi, ale czy z okazji jego przyjazdu do Warszawy, ktoś zorganizował specjalny serwis internetowy? Dla tych, którzy nie mogą żyć bez Bobbiego i wielkich sal koncertowych.

INFO:

http://www.bobbyvpraze.cz/

10. Zelený Raoul – album na 20 – lecie tygodnika Reflex.

Tylko dla znających język czeski i czeską scenę polityczną. (Dlatego na miejscu ostatnim). Do którego polskiego tygodnika porównać Reflex? Dyskusja na ten temat wciąż trwa i jeszcze nie raz pojawi się pod strzechami ulubionych hospod. Jedno jest pewne: kolekcja filmowa Reflexu rządzi! Dla przykładu: w ostatnich tygodniach wydali: „Krainę traw” Gilliama, „Moje życie beze mnie” Coixet, czy „Salo…” Pasoliniego…1.04.2010 obchodzą 20-te urodziny, a wraz z całym pismem, także i Zelený Raoul. Komiks ten, w sarkastyczny i karykaturalny sposób komentuje aktualne wydarzenia z czeskiej polityki i show biznesu. Nowy album zawiera 254 części przygód Zielonego Raoula z ostatniej pięciolatki. Sto lat dla Reflexu, sto lat dla Raoula, sto lat dla kogoś, kto trzyma pieczę nad ich kolekcją DVD !

Reklamy

Jedna odpowiedź na “TOP 10 – KULTURA W PRADZE – 04.2010”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s