KUBISTYCZNA PRAGA, cz.1 – GALERIA

Rozpoczynam cykl dla wszystkich miłośników architektury i kubizmu! Tak! Dla wielu z Was pewnie nie jest to żadna nowość, ale osobiście wciąż podkreślałbym wyjątkowość tego fenomenu. Cykl dla wszystkich, których zachwycił Dům u Černé Matky Boží, ale nie odnaleźli innych kubistycznych zabytków. W części pierwszej: kubistyczna architektura, którą możecie znaleźć po drodze na Wyszehrad.

Rozwińcie galerię…

Zaczynamy: Kovařovicova vila według projektu Josefa Chochola. O obiekcie nie mówi się inaczej jak: szczytowe osiągnięcie architektonicznego kubizmu, który – przypominam – swoje praktyczne zastosowanie znalazł tylko w Czechach…Sam Chochol właśnie, w przeciwieństwie do swoich kolegów, z którymi spierał się na łamach branżowych czasopism, był praktykiem. Uważał, że refleksja teoretyczna i praca projektowa to zbyt mało. Dla orientacji: kiedy patrzymy na willę od strony ogrodu, za naszymi plecami mamy wyszehradzki most kolejowy.

Przez kubistyczny płot, widać kubistycznie „przystrzyżony” ogród i kubistyczną fasadę…Wrażenie jakby formy geometryczne wysypywały się „z siebie”…Na dole: front willi.

Wszystko zaczęło się w 1911 roku. Powstała wtedy Grupa artystów plastyków, która wkrótce zaczęła wydawać czasopismo Miesięcznik artystyczny (przyznacie, że niezbyt wyszukane nazwy). Do środowiska należał również jeden z największych pisarzy czeskich XX wieku – Karel Čapek. Właśnie wtedy w Pradze rodzi się zainteresowanie kubizmem. Jeden z pierwszych kolekcjonerów dzieł PicassaVincenc Kramář, pisze pierwsze opracowanie na temat tego stylu.

Szerokie grono zainteresowanych świeżymi inspiracjami z Paryża sprawia, że kubizm nie przenika jedynie do malarstwa i rzeźby, ale staje się także zasadniczym stylem dla czołowych architektów moderny. W 1912 powstaje pierwszy i najbardziej znany kubistyczny dom na świecie – Dom Czarnej Matki Boskiej właśnie, według projektu Josefa Gočára. W latach 1912 – 1914 Chochol zrealizuje kubistyczny projekt willi, którą teraz razem podziwiamy…

Idziemy dalej…Rozglądajcie się uważnie…Trzeba uważać, żeby nie pominąć pierwszej w kolejności kubistycznej kamienicy według Chochola, na Neklanovej. Stoi w cieniu, zapuszczona, jakby przyćmiona elegancją białej willi.

Pięknie wkomponowane, dynamiczne, kolejne dzieło Chochola czeka na nas po minucie spaceru. Tej narożnej kamienicy nie da się ominąć w spokoju. Ekspresja kątów, odwaga w wykończeniu gzymsów i ten zgrabny słup spinający konstrukcję na całej jej wysokości.

Komponować dzieło sztuki przy pomocy figur geometrycznych, brył. Główne założenie kubizmu w architekturze oznaczało podkreślenie fasad krawędziami, układaniem powierzchni pod różnym kątem…Powstaje wrażenie wystających, krystalicznych konstrukcji…Jeden z najpiękniejszych projektów Chochola – kamienica  Františka Hodka. Na parterze hospoda U Neklana – serdecznie polecam!

Kubizm architektoniczny nie przejawiał się tylko w formowaniu fasad, o czym świadczyć może to zdjęcie. Nie widać tego zbyt dobrze, ale klamki też są kubistyczne…Odwiedzający Muzeum czeskiego kubizmu w Domu Czarnej Matki Boskiej, mogą się przekonać, jak piękne są kubistyczne detale, interiery, meble i dodatki. Mój znajomy skorzystał kiedyś podobno z kubistycznego krzesła. „Pięknie wygląda, ale dupa boli!” – wspomina za każdym razem z rozbawieniem.

Ostatni rzut oka na kamienicę Hodka i w górę na Wyszehrad…

C.D.N

Reklamy

8 odpowiedzi na “KUBISTYCZNA PRAGA, cz.1 – GALERIA”

    1. świetnie – w myśl ‚cudze chwalicie’, chętnie bym to w Toruniu zobaczył (dawno nie byłem)!, zawsze trzeba zacząć od swojego miejsca, miasta! być ‚turystą’ na swojej ziemi…ja bardzo żałuję, że mieszkając w Polsce nie doceniłem wielu rzeczy, które miałem pod nosem. Praga nauczyła mnie i uczy wciąż, że każdy detal jest ważny i ma znaczenie – może więc kiedyś dzięki temu rehabilituję w jakimś sensie swoje rodzinne strony, pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s