CZESKI FILM W PRASKIEJ KATEDRZE

Kiedy kilka dni temu informowałem na facebooku o tym, że od 1.sierpnia wstęp do starej części katedry św. Wita w Pradze, będzie możliwy tylko po zakupieniu biletu na tzw. małą lub dużą trasę zamkową, nie przypuszczałem, że tak szybko przyjdzie mi o tej zmianie pisać znowu. Okazuje się, że w „nowym systemie” pozostawiono „furtkę”, przez którą łatwo dostać się do katedry bez płacenia…Jak?

Wytłumaczenie wewnątrz postu.

Przyznam, że cała sytuacja w pewien sposób mnie zmartwiła, uważam bowiem, że stara część katedry św. Wita, Wojciecha i Wacława to najciekawsza część praskiego zamku w ogóle. Znajduje się tam krypta z grobami czeskich władców, mauzoleum Habsburgów, sarkofag św. Jana Nepomucena, słynna kaplica św. Wacława, z drzwiami prowadzącymi do skarbca z klejnotami koronacyjnymi i wiele innych godnych uwagi elementów. Nie wprowadzono oddzielnej opłaty za wejście. Trzeba po prostu zakupić bilety na tzw. małą (250 koron) i dużą (350 koron) trasę zamku praskiego. Wielka szkoda – pomyślałem – dla wielu turystów cena za chociażby małą trasę jest zbyt wysoka. Omija ich szansa na zobaczenie najlepszej części katedry, dla mnie oznacza to, że będę opowiadał niejako „na sucho”…

Jeden z redaktorów serwisu idnes.cz sprawdził nowe warunki zwiedzania katedry i ku swojemu zdziwieniu odkrył, że jest możliwość wejścia do świątyni za darmo! Kiedy przy wejściu oświadczy się, że jest się wierzącym, że przyszło się do katedry pomodlić albo odwiedzić groby świętych lub władców czeskich, bez mrugnięcia okiem musimy być wpuszczeni do środka bez żadnych opłat. Dla tych, którzy nie zapłacili dostępna jest tylko tzw. zachodnia kruchta, co w praktyce oznacza, że do katedry można zajrzeć i poczuć jej klimat. Podkreślam – dalej bez płacenia wchodzimy po deklaracji, że jesteśmy wierzący.

„Chodzi głównie o uspokojenie atmosfery w katedrze” – twierdzi menadżer świątyni Václav Soukup (akurat słowo menadżer jest tu jak najbardziej na miejscu – katedra jest własnością państwa). „Czasami było tu gwarno jak na dworcu…” – konstatuje Soukup i muszę przyznać mu rację. Flesze i pstrykanie aparatów fotograficznych, głośne rozmowy, czasem przekrzykiwania – do takiego klimatu wewnątrz katedry chyba już przywykliśmy. I jeszcze kolejki przed wejściem. Rodzi się jednak pytanie: czy ma sens wpuszczanie wierzących, kiedy każdy, kto dowie się o tej możliwości (ogłoszeń nie ma, ale przewodnicy z pewnościa będą o niej informować), nawet niewierzący, będzie chciał ją wykorzystać? Trudno mi wierzyć w ludzką szczerość w dzisiejszych czasach. „Jeśli ktoś będzie kłamał, nic z tym nie możemy zrobić” – kończy menadżer katedry św. Wita i upiera się, że ten sposób jest sprawdzony. Żadnych odstępstw nie przewiduje.W praktyce przybędzie wierzących, a sytuacja przed katedrą i wewnątrz niej niewiele się zmieni.

P.S

Sondaż idnes.cz: Czy skłamał(a)byś, że jesteś wierzący, żeby dostać się do katedry bez płacenia?

3966 głosów – NIE

1987 głosów – TAK

2062 głosów – NIE MUSZĘ, JESTEM WIERZĄCY/A

źródło: idnes.cz, informacje własne

fotografia na górze postu:

http://www.lanphere.net/Travel_blog/Weblog/Entries/2008/1/21_Delightful_Prague.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s