MILLION MARIHUANA MARCH – PRAGA 2010

 

8 maja po raz 13 odbyła się demonstracja w sprawie legalizacji marihuany na terytorium Republiki Czeskiej. Według organizatorów marszu nowelizacja ustawy, która weszła w życie 1 stycznia tego roku nie wnosi niczego przełomowego dla amatorów puszczania dymka. Media całego świata ogłosiły Czechy krajem, gdzie trawka jest legalna sporo nad wyrost. Posiadanie pewnej i wcale nie malej ilości zostało zdekryminalizowane, co znaczy, że Czesi nie muszą się więcej obawiać kary więzienia. Za posiadanie mogą jednak słono zapłacić, bo kary finansowe sięgają tu 15 000 koron. Właśnie temu sprzeciwiał się tłum ludzi, który przeszedł ulicami Pragi domagając się ostatecznego zniesienia prohibicji marihuany.

foto i subiektywna relacja Marti po rozwinięciu postu

Demonstarcja na stałe wpisała się w kalendarz praskich wydarzeń. Mimo, że ciężko wypatrzeć jakikolwiek plakat informujący o akcji, na Karlaku po godzinie 13.00 gromadzi się tłum, który z każdą minuta robi się większy. Nad wszystkim czuwa jeden policjant w promieniu kilometra, który przeprowadza nadciagające masy przez przejście uliczne, niczym Pan Stopek pod polskimi podstawówkami.   

Ruszamy w kierunku Václaváka. Przede mną ktoś trzyma krzak marihuany, zgrabnie wciśnięty w karton po mleku UHT. Obok podskakują 1,5 metrowe skręty zrobione z papieru. Wszędzie unosi się słodkawy zapach popalanego powszechnie zioła. Co jakiś czas masa ożywia się gwiżdżąc i krzycząc, wprowadzając stadionowy klimat.  Poza tym wokalnie nic się nie dzieje – nikt nie krzyczy, żadnych demonstracyjnych haseł w stylu tekstów reggaeowych piosenek jak: „Legalize it!”

Kiedy jesteśmy pod Muzeum Narodowym, wiem już, że ta skromna liczba policjantów zdecydowanie wystarczy, bo akcja przebiega w sposób niezwykle spokojny i kulturalny. Blokujemy ruch uliczny, tym którzy o akcji nie mieli pojęcia i zapędzili się w miasto. Zgrabnie mijamy luksusowe samochody, zero objawów jakiejkolwiek niesubordynacji, ktoś ewentualnie zakrzyknie do kierowców: zostawcie to i chodźcie zajarać z nami!!

Idziemy żółwim tempem Vinohradską, moja torba zaczyna ważyć trzy razy tyle, co na początku, żar leje się z nieba, a z każdym metrem nogi stają się cięższe. Zaczynam zazdrościć dzieciakom,  które wygodnie rozsiadły się w wózkach popychanych przez rodziców. Pozostali chyba czują się podobnie, bo już nikt nie gwiżdże i nie krzyczy, idziemy powoli i w milczeniu i zastanawiam się czy tak ma wyglądać demonstracja, czy raczej  pielgrzymka.

Na ostatniej prostej, niczym na zawodach sportowych wszyscy się ożywiają. Tłum skanduję „zalegalizować! zalegalizować!” A potem grzecznie ustawiamy się w kolejkę na Parukářkę.

Ustawiam się w najdłuższej kolejce – po lody konopiowe. Po 15 minutach wiem już, że choć są zielone, smakują jak waniliowe. Lecę dalej oglądać spektakularne towary growshopow: lampy, akwaria i różne rodzaje ziół, do wyboru, do koloru. Na stoiskach w sprzedaży maść i olej z konopi z właściwościami leczniczymi, faje wodne, lufki, pudelka (100% cedr) na przechowywanie marihuany…Czytałam, że będzie można tu wypróbować vaporizer, ale nie widzę. Mijam wszystkie trzy sceny: przy jednej dj gra całkiem niezły dancehall, przy największej – czeski zespół prezentuje toporne reggae, a przy ostatniej stransowani chłopcy i dziewczęta machają głowami do głośników.

Siadam w końcu na trawie, jem najlepszego wegeburgera w moim życiu (druga, najdłuższa kolejka na Parukářkce) i podziwiam rozciągający się dookoła Žižkov. Jest pięknie.

chociaż niektórzy mają już dość…

już niedługo na blogu artykuł o narkotykach w Pradze autorstwa Marti

Reklamy

Jedna odpowiedź na “MILLION MARIHUANA MARCH – PRAGA 2010”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s