NAJWIĘKSZY STALIN NA ŚWIECIE (zdjęcia nieistniejącego monumentu + zdjęcia z wysadzenia) AKTUALIZACJA

Dla wszystkich turystów (były i przyszłych) wrzucam kilka zdjęć słynnego pomnika Stalina – przypominam – stał w tym miejscu, gdzie teraz mamy czerwony metronom. Więcej zdjęć wewnątrz wpisu, odsyłam tam także na stronę internetową Mariusza Szczygła, który publikuje bardzo ciekawą broszurkę propagandową dot. budowy monumentu! Warto zobaczyć!

Pomnik Stalina w budowie. Miałem kiedyś równie piękną pocztówkę z ukończonym projektem, ale jakoś „zapodziała” się w czasie zwiedzania. Wszystkich zainteresowanych tego typu pamiątkami – zapraszam do praskich antykwariatów! Wiele tam jeszcze do odkrycia i nie myślę tu tylko o „kolejce za mięsem” – jak był nazywany pomnik Słońca Narodów!

O pomniku dowiedziałem się z lektury reportaży Mariusza Szczygła. Autor „Gottlandu” znalazł w jednym z praskich antykwariatów ciekawą broszurę propagandową z okresu budowy pomnika – publikuje ją na swojej stronie. Warto zajrzeć TUTAJ, zobaczyć unikalne zdjęcia i zapoznać sie z fragmentem „Gottlandu”.

renne burri stalin

fot. R.Burri (Magnum)

lessing stalin 2

fot. E.Lessing (Magnum)

STALIN_CHILD

Brakowało fotografii pomnika wysadzanego w powietrze (fot. ČTK). Nadrabiam zaległości. Dodatkowo publikuję zdjęcia z jeszcze jednego wydarzenia związanego z budową pomnika Stalina i przebudową najbliższego otoczenia Mostu Svatopluka Čecha. Chodzi o przesunięcie kaplicy Marii Magdaleny, która z powodu prac budowlanych została przetransportowana o 31 m (w kierunku Urzędu Rady Ministrów) i stoi na bulwarze Beneša do dziś. (Mała, barokowa, okrągła kapliczka, mijana przez grupy turystów w drodze do autobusu – często jest to ostatni zabytek jaki zobaczą w Pradze). Kaplica należy do Kościoła Starokatolickiego. Gdyby nie inżynier Stanislav Bechyně kaplica zostałaby zburzona.

stalin blast 001

stalin blow up

monument of stalin downfall

kaple mari magdaleny 001

kaple mari magdaleny 2 001

fot.ČTK

Na koniec jeszcze raz polecam wpis dot. podziemnych przestrzeni pod pomnikiem Stalina – z maja 2014 roku, kiedy to kazamaty zostały otwarte na kilka dni dla zwiedzających: warto zobaczyć co też „monstrum” skrywa w środku…

NAJWIĘKSZY POMNIK STALINA NA ŚWIECIE (wnętrza)

Pozdrawiam wszystkim miłośników Pragi, którzy zasypywali mnie pytaniami dot. pomnika, jego otoczenia i zburzenia.

Reklamy

4 odpowiedzi na “NAJWIĘKSZY STALIN NA ŚWIECIE (zdjęcia nieistniejącego monumentu + zdjęcia z wysadzenia) AKTUALIZACJA”

  1. Ja też dowiedziałam się o tym miejscu z reportażu Mariusza Szczygła i od tamtej pory odwiedziłam je już kilka razy. Ze szczytu wzgórza rozciąga się wspaniały widok na Pragę. Poza tym, na przewodzie, doprowadzającym prąd do metronomu ludzie wieszają trampki. Całkiem ciekawy pomysł:)
    Czekam na kolejne informacje na temat takich miejsc w Pradze, o których nie przeczyta się w przewodniku turystycznym, a tymczasem zapraszam na mojego bloga: http://przystanekpraga.blogspot.com/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s