PRAGA POD ZIEMIĄ

W Pradze jest 90 kilometrów podziemnych sieci elektroenergetycznych, niecałe pięć kilometrów, w samym sercu miasta, jest udostępnione turystom. Mowa tu oczywiście o korytarzach, w których położone są rury i światłowody zapewniające wszelkie możliwe „media”, od wody i gazu zaczynając, na Internecie kończąc. Zintegrowany system tych korytarzy umożliwia nam zupełną zmianę perspektywy i specyfiki zwiedzania. Dostajemy się do praskich wnętrzności, przemieszczamy się po metropolitalnych, klimatycznych kuluarach, jeden poziom niżej niż ruch uliczny i normalny ruch turystyczny.

Zejdź do podziemnego świata korytarzy pełnych rur i światłowodów! Masz niepowtarzalną szansę zwiedzać Pragę poprzez (jeden z największych na świecie) system podziemnej infrastruktury miejskiej. Prawdziwa gratka dla alternatywnych turystów, wciąż szukających nowych wrażeń!

Zainteresowanie tą formą turystyki jest ogromne. Przez niecały rok od otworzenia praskich podziemi dla publiczności, zgłosiło się ponad 2,5 tysiąca chętnych. Zadziałał na pewno efekt świeżości, ciekawość i przystępna cena. Koszt dla jednej osoby to 300 koron, dla grupy (limit: 16 osób) – 4,5 tysiąca koron.

Przygotowano 4 rodzaje tras, różniących się długością i stopniem trudności. Najpopularniejsza okazała się tzw. trasa C, wiodąca z Senovážnégo náměstí do starych piwnic pod domem na ulicy Celetnej (sic!), na trasie koronacyjnej czeskich władców. Trasa C uchodzi przy tym za najtrudniejszą. Zjeżdżamy windą 30 metrów w dół i ruszamy w ponad kilometrowy spacer, do pokonania będziemy mieli 7 drabin. Nad nami Targ Owocowy, Dom Miejski, okolice Placu Republiki i wspomniana już Celetna z Domem Czarnej Matki Boskiej…

Zwiedzanie odbywa się ze specjalnym przewodnikiem, który zapoznaje turystów z techniczną stroną działania całego systemu, pokazuje mechanizmy działania poszczególnych sieci, mówi o podziemnej architekturze i inżynierii, a także o planowanych, bądź przeprowadzanych inwestycjach. Wejściówki trzeba rezerwować z wyprzedzeniem. Piszcie odpowiednio wcześniej, żebym mógł zorganizować nasze zejście do podziemi, a także wpleść je w nasz program zwiedzania tak, byśmy mogli płynnie poruszać się pomiędzy dwoma „wymiarami” i czerpać ze zwiedzania samą przyjemność. W czasie zwiedzania podziemi będę tłumaczył informacje przekazywane przez przewodnika.

Szczegóły dotyczące poszczególnych tras:

TRASA A:

Senovážné náměstí (każda trasa zaczyna się właśnie tam) – Targ Owocowy i z powrotem, 900 metrów, lekka trasa „spacerowa” dla osób o słabszej kondycji, możliwość przejażdżki podziemną kolejką, czas: 1,5 godz.

TRASA B:

Senovážné náměstí, plac Wacława, Vodičkova, możliwość przedłużenia na plac Karola (wyjście przy Ratuszu Nowomiejskim), 1,3 km, raczej dla techników i znawców tematu, przegląd najbardziej zaawansowanej części systemu, również krótki odcinek pokonuje się kolejką podziemną, czas: do 2 godz.

TRASA C:

Senovážné náměstí, Celetná (wyjście przez piwnice zabytkowego domu, bardzo blisko Rynku Staromiejskiego), 1,2 km, najcięższa z tras, raczej dla ludzi z lepszą kondycją, choć znów jest okazja do przejażdżki podziemną lokomotywą, czas: 2 godz.

TRASA D:

Senovážné náměstí, Příkopy, wyjście przez Slovanský dům, trudna trasa, z uwagi na dużą ilość technicznych informacji na trasie, raczej dla techników-specjalistów, 1 km, analogicznie do wcześniejszych tras – dla chętnych – podziemna kolejka na części dystansu, czas: 2 godz.

PODZIEMNA PRAGA CZEKA NA ŚMIAŁKÓW !!!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s