TOP 10 – KULTURA W PRADZE – 06.2010

Jak ten czas szybko leci…Już połowa roku, choć za oknami teraz tego nie widać, za moment rozkwitnie przed nami lato. Na to letnie preludium przygotowałem dla was 10 najciekawszych wydarzeń kulturalnych nad Wełtawą. Powtarzam co miesiąc, że jest to wybór subiektywny, w głównej mierze ma pokazać artystów, trendy i miejsca, które poznawać możecie sami w czasie waszych czerwcowych (i późniejszych) pobytów w stolicy Czech. Czerwiec zdominują plenerowe imprezy muzyczne, a więc trzymajmy kciuki za pogodę!

1. ANTONÍN KRATOCHVÍL – MOSKIEWSKIE NOCE – WYSTAWA FOTOGRAFICZNA W GALERII MÁNES – 2.06 – 30.06.2010

Najbardziej przypadła mi do gustu propozycja legendarnej przestrzeni wystawienniczej Mánes, która pokaże zbiór fotografii, chyba najbardziej znanego na świecie czeskiego fotografa – dokumentalisty Antonína Kratochvíla…

TOP 10 – po rozwinięciu postu.

Kratochvíl wyemigrował z Czechosłowacji w roku 1967, by po kilkuletnim pobycie w Holandii, udać się na początku lat 70-tych do Stanów Zjednoczonych, gdzie zaczęła się jego międzynarodowa kariera – zaczął fotografować dla renomowanych magazynów. W roku 1998, został uznany przez American Photo za jedną ze 100 największych osobistości fotografii. Na swoim koncie, pośród innych nagród, ma 3 nagrody World Press Photo. W roku 2009 wystąpił (w jednej z głównych ról) w filmie Hřebejka „Kawasakiho růže”. W cyklu „Moskiewskie noce” Kratochvíl eksploruje nocne życie Moskwy i przeżywa je wraz z młodymi „potomkami carów”, uczestniczy ramię w ramię w ekstatycznych rozrywkach „nowego Rzymu”. W dynamiczny sposób pokazuje szał oligarchii, rozpustę złotej młodzieży, która bawi się, pije, narkotyzuje, uprawia przygodny seks, przepuszcza niesłychane sumy…Niby niczym nie różni się to od obrazków znanych nam z innych stolic, ale Moskwa robi to z niespotykanym rozmachem, „w Rosji są tylko skrajności, nic poza nimi” – jak pisze w eseju do książki z moskiewskimi fotografiami   Kratochvíla – Michael Persson. Dla swojego foto-eseju Kratochvíl wstępuje do piekła, oprócz pustki, zagubienia, upadku, pokazuje też zmysłowość i seksualność. Wszystko to poza powszechnie przyjętymi proporcjami, bo moskiewska noc w modnym klubie to studium czystej krańcowości.

INFO: http://www.ncvu.cz/exhibitions/2010/Kratochvil/Kratochvil.html

FOTO: Antonín Kratochvíl, z cyklu „Moscow Nights”

2. KONCERT MASSIVE ATTACK – 21.06.2010

Dużo ciekawych koncertów w nadchodzących czterech tygodniach. Po ostatnim albumie Brytyjczyków słyszałem ekstatyczny zachwyt jednych i marudzenie drugich, że zbyt popowo, że koniunkturalnie. Jeśli skrajności w odbiorze znamionują dzieła wielkie lub przynajmniej dobre, to chyba mamy tu z takim do czynienia. Osobiście jestem w grupie entuzjastów „Heligoland”, więc polecam z czystym sumieniem. Panie i panowie: grupa Massive Attack wystąpi w hali Tesla Arena 21 czerwca! Ceny biletów zaczynają się od 790 koron. Przy okazji zaproszenia na koncert legendy elektroniki, pozwolę sobie przypomnieć, że wiele innych gwiazd zawita w czerwcu do Pragi: 5 czerwca w KC Vltavská wystąpią Thievery Corporation, 7 czerwca w Lucernie – Bonobo, 21 czerwca w Meet Factory niepowtarzalna szansa by zobaczyć – Caribou!!! Już wiem co się będzie działo w lipcu i w sierpniu i wierzcie mi…czerwiec to tylko przygrywka!

3. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL PISARZY – 6 – 10.06.2010

Już po raz 20 w Pradze odbywa się Festiwal Pisarzy. Jedni lubią się spocić na koncercie, inni wolą posłuchać ulubionego pisarza, najlepiej takiego, o którym własne dzieci będą uczyć się w podręcznikach, a więc noblistę! Tegoroczna odsłona festiwalu nosi podtytuł „Herezja i rebelia”, nie mogło więc zabraknąć gości, którzy przynoszą światu herezję i rebelię właśnie. Miłośnicy literatury mają szansę spotkać m.in.: Gao Xingjiana (Nobel 2000), Dereka Walcotta (Nobel 1992) i miłościwie nam panującą, świeżo upieczoną laureatkę z roku 2009 – Hertę Müller. Wszystkie spotkania na tzw. Nowej Scenie Teatru Narodowego.

INFO: http://www.pwf.cz/en/pwf-2010/program/

4. ŽIŽKOV SAM SOBIE – FESTIWAL – DO 30.06

Žižkov zawsze był enklawą w ramach Pragi, zawsze rządził się własnymi prawami, zawsze odstawał. Rewolucyjny, nieułożony, prawdziwa obca wyspa na praskim morzu, państwo w państwie. Žižkov Sobě to dwumiesięczny festiwal, który już po raz trzeci rozpoczął się na początku maja i potrwa aż do końca czerwca, dlatego wielu z Was ma szansę jeszcze dotrzeć na jedną z wielu imprez. Organizatorzy przygotowali smakowity mix teatralno – muzyczno – sportowy. Poza tym, a może przede wszystkim, Žižkov jest najgęściej „uknajpioną” dzielnicą na świecie…Łączcie przyjemne z pożytecznym! Szczegóły pod linkiem.

INFO: https://pragaprzewodnik.wordpress.com/2010/04/19/zizkov-sobe-festiwal-04-05-30-06-2010/

5. PAVEL BÜCHLER – MARNÁ PRÁCE – WYSTAWA W CENTRUM DOX – do 30.08.2010

Czytelnicy moich comiesięcznych propozycji, już nie raz spotkali się z  Centrum sztuki współczesnej DOX. Jeśli się nie mylę, każdego miesiąca podrzucam coś z DOX-u i choć całym sercem apeluję do zarządców, by obniżyli trochę ceny wejściówek, to szczerze twierdzę, że holešowicki ośrodek to praskie Centre Pompidou. W tym miesiącu polecam wystawę Pavla Büchlera, zatytułowaną „Marná práce” („Praca na marne”). Büchler, podobnie jak Kratochvíl, żyje i swoją artystyczną, a także pedagogiczną renomę buduje zagranicą, głównie w Wielkiej Brytanii. Wystawa w DOX-ie jest inspirowana Kafką. Chodzi głównie o instalację „Zamek” złożoną z prawie 100 głośników Marconiego, z których dobiegają do nas syntetyczne głosy, wytworzone cyfrową technologią TTS, czytające „Zamek” Franza Kafki. Same głośniki zostały opatentowane w roku 1926, w tym samym roku kiedy światło dzienne ujrzało wspomniane dzieło pisarza. Każdego kto wybierze się ze mną w miasto, na trasę kafkowską, zabiorę najpierw do DOX – u pod głośniki, do źródła kafkowskiego transu…

INFO: http://www.doxprague.org/en/exhibition?22

6. DWOJE BIEDNYCH RUMUNÓW MÓWIĄCYCH PO POLSKU – DIVADLO NA ZÁBRADLI – PREMIERA 3.06.2010

Kto wpadł na pomysł, żeby Masłowską w Pradze wystawiać po angielsku, tym bardziej, że w księgarniach właśnie pojawił się czeski przekład sztuki (autorstwa niezawodnej Báry Gregorovej)? Kiedy nie było jeszcze czeskiej wersji, postanowiono pewnie pracować na przekładzie angielskim(pierwszy trop), co usatysfakcjonuje turystów, którzy w Pradze narzekali na niedobory teatru „przystępnego językowo”. Istna Wieża Babel: Rumuni, mówiący po polsku, w wersji angielskiej, z czeskimi napisami. W rolach głównych: znany, lubiany i nagradzany – Jiří Madl i polska aktorka czeskiego pochodzenia Teresa Branna. Jest swojsko. Choinki zapachowe. Łódź Ibuprofen. Wjazdówka na Gdańsk. Droga na Elbląg. Stacja benzynowa…A Masłowska wcale przecież nie przybywa, żeby pokrzepić serca. (Tym bardziej serca rodaków!) Tytułowa para posługuje się wschodnioeuropejskim angielskim, co w towarzystwie angielskich aktorów, uwiarygodnia ich odmienność, podkreśla podrzędność ubogich krewnych jadących przez „cywilizowany” kraj. Nawet jeśli to tylko narkotyczny zwid, zabawa, maskarada i zaraz trzeba będzie porzucić przebranie i wrócić do rzeczywistości. Dobrze ogląda się Masłowską w kontekście zagranicznym. Jej język, mimo, iż przepuszczony przez filtry języków obcych, broni się doskonale. Kiedy ma bawić – bawi, choć na próbie generalnej Czesi wybuchali śmiechem w innych momentach niż ja. Kiedy ma przestraszać – przestrasza. Dopiero w teatrze naprawdę można docenić to dzieło.

INFO: http://www.nazabradli.cz/repertoar/repertoar/dorota-maslowska-dva-chudaci-rumuni-co-mluvej-polsky/

7. DOGVILLE – TEATR NARODOWY – PREMIERA 10.06.2010

Trwa trend na przenoszenie von Triera na deski praskich teatrów. Po „Szefie wszystkich szefów” w Teatrze Švandy, tym razem Teatr Narodowy postanowił zająć się kontrowersyjnym „Dogville” z 2003 roku. W kontekście „Dogville” trudno raczej mówić o „przeniesieniu” filmu do scenerii teatralnej. Film von Triera sam przecież jest teatrem. Jedni zapytają o sens takich zabiegów, inni powiedzą, że „Dogville” wróciło na swoje miejsce, do swojej poetyki. Czy w teatrze uda się wzmocnić oddziaływanie „teatru filmowego”?

INFO:http://www.narodni-divadlo.cz/Default.aspx?jz=cz&dk=predstaveni.aspx&sb=2&ic=5415#insc

8. FESTIWAL UNITED ISLANDS OF PRAGUE – 24 – 26.06.2010

Już po raz 7 w Pradze międzynarodowy festiwal muzyczny United Island, który odbywa się tradycyjnie na kilku malowniczych wyspach na Wełtawie (Wyspa Strzelecka, Słowiańska, półwysep Kampa + inne obiekty w pobliżu). Stąd nazwa. Etno, muzyka świata, jazz, funk, rock, rockabilly, muzyka klubowa różnej maści podczas nocy klubowej, w kilku najważniejszych nocnych punktach miasta…Dużo nowych twarzy, debiutantów, zespołów mniej znanych…Jeszcze nie do końca komercyjny, alternatywny festiwal, promujący radość tworzenia. Polskę reprezentować będzie Miloopa. Wszystko za darmo, w pięknych okolicznościach przyrody.

INFO: http://www.unitedislands.cz/en/program/performers.html?start=20

9. KONCERT BOBA DYLANA – 11.06.2010

Komentarz jest tu chyba zbędny. LEGEND. Dla ścisłości: Dylan zagra v 02 Arena.

10. DZIEŃ MIASTA PILZNA W PRADZE – 19.06.2010

Nie oszukujmy się! Nikt nie pojawia się w Pradze tylko i wyłącznie z „kulturalnych” pobudek. Dlatego na koniec nieco ludyczne, luźniejsze, ale niemniej ciekawe wydarzenie: dzień promocji Pilzna w Pradze – 19.06.2010. Miejsce: Valdštejnská zahrada. Ci, którzy odwiedzili już ten ogród pod hradem wiedzą, jak wspaniale jest poczuć się czasem jak Albrecht z Waldsztejna, pospacerować sobie wśród zawodzenia pawi, w otoczeniu wspaniałych dzieł rzeźbiarskich autorstwa Adriana de Vriese (kopie, oryginały ukradli Szwedzi). Polecam gorąco, tym bardziej, że wiemy z czego słynie Pilzno. Tak, piwosze wiedzą: to tam wszystko się zaczęło! Nie rozluźniajmy się jednak za mocno – jesteśmy w ogrodzie Senatu, a promocja dotyczy kandydatury Pilzna na Europejską stolicę kultury w roku 2015!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s