TOP 10 – KULTURA W PRADZE – 8.2010

Sam już chyba straciłem wiarę w to, że uda się stworzyć TOP 10 kulturalnych wydarzeń w Pradze na sierpień. Miało być TOP 5, 6, może 7 i komentarz na temat sezonu ogórkowego. Kilka dni poślizgu sprawiło jednak, że udało się ułożyć całkiem silną i interesującą 10-tkę! Prago – matko miast! Wybacz te chwile zwątpienia…

1.SEVENHUNDREDTHIRTYSIX KM – 736 KM PROJEKT + FESTIWAL NAD WEŁTAWĄ

736 kilometrów – dokładnie tyle będzie wynosiła trasa z Gdańska do Pragi, którą pokona załoga…

…A Kuku Sztuka z Trójmiasta w swoim wakacyjnym projekcie nomadycznym. Drogę pokonają w przyczepach kempingowych, po drodze będą animować społeczności lokalne, pewnie nieźle się przy tym bawiąc. Dotrą do Pragi, od 18 do 20 sierpnia zrobią festiwal przed galerią (A)VOID na Rašínovo nábřeží, a potem czeska ekipa photo 5 ruszy z powrotem do Gdańska tą samą trasą w ramach wymiany i również będzie miała szansę poczuć się nomadami świata sztuki. Na trasie z Pragi będzie można śledzić ich transmisję z podróży na oficjalnej stronie projektu (sic!). Swoją część festiwalową urządzą w Instytucie Sztuki Wyspa w Stoczni Gdańskiej. Ciekawe? Wpadnijcie nad Wełtawę na festiwal – pewnie nigdy nie widzieliście wystawy w przyczepach kempingowych. Jeśli tak, to pewnie niewielu z was słyszało zespół Gówno! A! Mam was!

INFO: http://736km.com/

2. YEASAYER – KONCERT – 16.08.2010

W tym miesiącu dziękujemy Bogu za Lucerna Music Bar. Aż 3 z sierpniowych koncertów (z udziałem gwiazd) odbędzie się właśnie tam. Na miejscu drugim listy kulturalnych przebojów musiałem umieścić Yeasayer – jedną z najciekawszych aktualnie grup na szerokiej i nieokreślonej do końca scenie indie. Ktoś kto ich nie zna zapyta: a co grają? Odpowiem: sam nie wiem. Wszystko po trochu. Niech nam pomoże wikipedia: experimental rock…psychodelic pop…worldbeat…I wszystko jasne. Uwielbiam erę, w której przyszło nam żyć!

INFO:  http://musicbar.iquest.cz/wwwroot/index.php?page=program

3. BEIRUT – KONCERT – 15.08. 2010

Na Beirut dlatego, że grają tak dobrze, czy dla frontmana Zacha Condona? A może Beirut to Condon i cała sprawa załatwiona. Każdy fan/fanka zna odpowiedź. Dzięki młodocianym podróżom po Europie Condon poznał to, czym inspiruje się do dzisiaj. W jego kompozycjach słyszymy muzyką bałkańską, styl paryskich kabaretów i chanson…Aż trudno uwierzyć, że pochodzi zza oceanu. Raczej projekt, wydarzenie muzyczne, niż grupa – ale tak jak w przypadku Cocorosie – nawet jeśli się przy nim codziennie nie zasypia, to raczej nie można tego koncertu pominąć.

INFO:   http://koncerty.kdykde.cz/poprock/praha/24280___beirut-us

4. FESTIWIAL MUZYKI KLASYCZNEJ – DVOŘÁKOVA PRAHA – od 20.08.2010

To święto dla miłośników klasyki stworzono głównie po to, by propagować dzieło i życie jednego z największych czeskich kompozytorów – Antonina Dvořáka. Nie przypadkowo koncerty odbywają się w Rudolfinum – Domu Artystów, w którym znajduje się sala koncertowa im. Dvořáka właśnie (wyborna akustyka). Ale bez obaw, jeśli za Dvořákiem nie przepadacie, program festiwalu składa się z kompozycji także innych kompozytorów. Organizatorzy promują 10 – ty rocznik festiwalu takimi nazwiskami i orkiestrami jak: City of Birmingham Orchestra, Hagen Quartet, Camerata Salzburg, Orkiestra Symfoniczna Czeskiego Radia, Piotr Anderszewski, Sol Gabetta, Maria Joao Pires, Daniele Gatti, Nicola Benedetti, czy Sir John Eliot Gardiner…

To pod koniec sierpnia, ale wszystkim miłośnikom muzyki dawnej przypominam o festiwalu, który odbywa się do 8.08.2010 – Letni Festiwal Muzyki Dawnej. Kiedy uświadomiłem sobie jednak, że posiadanie jednej składanki AliaVox-u z Jordi Savallem nie robi ze mnie znawcy, postanowiłem raczej zająć się festiwalem w Rudolfinum.

INFO: http://www.dvorakovapraha.cz/cs/index.shtml

INFO: http://letni-slavnosti.collegiummarianum.cz/

5. OSTRAWSKI POCAŁUNEK – WYSTAWA W GALERII (A)VOID – do 7.08.2010

Ostrawa z zacięciem promuje się w Pradze, żeby nikt przypadkiem nie pomyślał, że całe życie kulturalne kraju toczy się tylko w stolicy. Starania te związane są z walką o przyznanie Ostrawie miana europejskiej stolicy kultury w roku 2015. Żeby zobaczyć dzieła młodych, ostrawskich twórców warto zajrzeć do galerii (A)VOID, znajdującej się na bulwarze Rašínovo nábřeží (na tym samym, gdzie odbędzie się festiwal SEVENHUNDREDTHIRTYSIX KM). Ekspozycja nosi nazwę – Ostrawski pocałunek – czyżby był to judaszowy pocałunek dla światka sztuki w stolicy?

INFO: http://www.cokdyvpraze.cz/modules.php?name=Insertion&file=stories&sid=1467

6. DJ SHADOW – KONCERT – 10.08.2010

Wracamy do Lucerny, która w tym miesiącu po prostu wymiata i może się poszczycić największymi sensacjami koncertowymi. Po Yeasayer czas na DJ Shadow’a. Choć ostatnią płytę wydał 4 lata temu, wciąż pozostaje jednym z najgorętszych nazwisk na scenie turntablistów, od połowy lat 90 – tych utrzymuje się w trip – hopowej czołówce. Support: DJ Ghonzales, DJ Philip TBC, DJ Tuco. Dla tych, którzy nie za bardzo chcą słuchać Beiruta śpiewającego o swoich podróżach.

INFO: http://musicbar.iquest.cz/wwwroot/index.php?page=home

7. DELPHIC – KONCERT – 19.08.2010

Ostatnią rewelacją tego miesiąca w Lucernie jest brytyjski Delphic. Ktoś ich nazwał nową wersją New Order i tak się zaczęło. Dla mnie to porównanie nie stanowi może wielkiej nobilitacji, tym bardziej, że wielkiego powiązania nie widzę, ale ich debiutancki album „Acolyte” to świeża rzecz. Dla miłośników tanecznej elektroniki.

INFO:   http://musicbar.iquest.cz/wwwroot/index.php?page=program

8. LETNI FESTIWAL SZEKSPIROWSKI

Kto nie lubi Szekspira, niech nie czyta dalej. Znów uderzam się w pierś, bo o tradycyjnym wakacyjnym festiwalu szekspirowskim w Pradze powinienem napisać już w czerwcu lub lipcu. Lepiej później niż wcale. W sierpniu do zobaczenia: „Makbet”, „Antoniusz i Kleopatra” i „Wesołe kumoszki z Windsoru”. Chciałem zwrócić uwagę szczególnie na „Wesołe kumoszki…”, bo jest to hit zeszłorocznej edycji festiwalu. Za reżyserię odpowiada sam Jiří Menzel, w roli Falstaffa niedościgniony Bolek Polívka! Śpieszcie się, bo następnej szansy możecie nie dostać!

INFO: http://www.shakespeare.cz/cz/program/4/

9. OTWARTE MISTRZOSTWA ŚWIATA W BOBSLEJACH

Teraz zaproszenie na tor bobslejowy na praskim Proseku. Jedyna tego typu atrakcja w Pradze, już od 7 lat przyciąga amatorów ‘bobowania’. Chodzi oczywiście o szalone zjazdy „na sucho” na specjalnych wózkach w wyprofilowanych rynnach. Swoje umiejętności sprawdzał tutaj były premier M. Topolanek, zachęcony z pewnością tym, że na Proseku nie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 kilometrów. Po zjeżdżaniu możemy odświeżyć się i uzupełnić kalorie w pizzerii, przy piwie i przekąskach popatrzeć na panoramę Pragi. Już 28 sierpnia odbędzie się druga edycja otwartych mistrzostw świata – chętnych do walki z czasem zabiorę na Prosek!

INFO: http://www.bobovadraha.cz/

10. OTA PAVEL – BAJKA O RASZKU

Na koniec zaproszenie do lektury! Czytajmy i doceniajmy literaturę środkowo- i wschodnioeuropejską! Ostatnia książka Oty Pavla (wydana już pośmiertnie) nie jest już może nowością na rynku, ale od dawna chciałem umieścić w swoim zestawieniu literaturę czeską dostępną w języku polskim (i żeby to nie był – proszę mi odpuścić – Hrabal, znany i kochany od lat!). Dzięki wydawnictwu Pana Slawisty (trzymam kciuki za dalsze wydawnictwa tego pisma) polski czytelnik może zachwycić się w końcu innym dziełem autora „Śmierci pięknych saren”. Pavel – chyba nie do końca w Polsce jeszcze poznany i doceniony (mam wrażenie, że kanon kultury czeskiej trochę się jednak w naszym kraju „zamurował”), w „Bajce o Raszku” mógł w końcu połączyć dwa nurty, które fascynowały go najbardziej, a więc sport i literaturę. Bohaterem bajki Pavla jest bowiem skoczek narciarski Jiří Raška, zdobywca dwóch medali na ZIO w Grenoble. Opowieść o walce z własnymi słabościami i wytrwałości w dążeniu do celu, nie może być odczytywana bez odniesień do biografii samego autora. Jego problemy psychiczne zaczynają się podobno od momentu, kiedy jako komentator na igrzyskach zimowych w Innsbrucku, usłyszał głosy niemieckich kibiców, a te przyniosły bolesne wspomnienia z czasów II wojny światowej. Umiera przedwcześnie w wieku 43 lat.

Pozycja i postać – obowiązkowa!

INFO:  http://pan-slawista.pl/?action=displayBiblioteczka

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s