TOP 10 KULTURALNYCH WYDARZEŃ W PRADZE – LISTOPAD 2010Sami sobie odpowiedzcie na pytanie – z czym Wam sie kojarzy Praga, po przeczytaniu zestawienia najciekawszych wydarzeń kulturalnych na listopad oczywiście: z dobrymi koncertami – tu króluje Lucerna Music Bar, a może z modą alternatywną lub z marihuaną???

1.     Crystal Castles – koncert w Lucerna Music Bar – 14.11.2010

Kto z Was nie chciałby unieść na ramionach charyzmatyczną Alice Glass, kiedy nurkuje „w publiczność” w czasie koncertów??? Brzmienie Crystal Castles to brzmienie naszych czasów, pełne pomieszania, brudu, chaosu, to electro-punk utkany z dobowego śmiecia. To może bardziej już muzyka przyszłości, przebijające z niej sample z gier komputerowych częściej będą towarzyszły ruchom oporu w erze cyber, aniżeli współczesnym nastolatkom. Ma to siłe, także, a może przede wszystkim koncertową. Tego nie można ominąć.

INFO:  http://lucerna.musicbar.cz/program/?id_akce=33

2.       Rusko – koncert w Lucerna Music Bar – 22.11.2010

Są wykonawcy i producenci o których będzie się mówiło długo, po latach przyszłe pokolenia znajdą informacje o nich w encyklopediach i muzycznych kalendariach, o ile podobne rzeczy wciąż się będzie jeszcze wydawać. Rusko zaczyna być juz chyba chodzącą legendą najbardziej żywotnej ostatnio „gałęzi“ elektroniki, czyt. dubstepu. Jak się udało Lucernie sprowadzić w odstępie tygodnia Crystalsów i Rusko pozostanie tajemnicą, ale o tym się będzie w tym mieście mówić długo, wierzcie mi. Z reszta Ci, którzy pytają mnie o praskie kluby, wiedza co odpowiadam: chcecie komercji, czy słuchacie dubstepu?

INFO: http://lucerna.musicbar.cz/program/?id_akce=71

3.       Tricky – koncert w Lucerna Music Bar – 8.11.2010

Kontynuujemy przegląd najciekawszych praskich koncertów w listopadzie i znów zostajemy w Lucernie. Tricky może nie zachwycił ostatnim albumem, krótkim i jakby od niechcenia przygotowanym przeglądem ostatnich inspiracji legendy trip-hopu. Album albumem, ale koncertową formę warto sprawdzić na własne oczy, choć gdyby mi ktoś kazał wybrać jedną listopadową propozycję Lucerny, to akurat Tricky’emu bym nie zaufał.

INFO: http://lucerna.musicbar.cz/program/?id_akce=89

4.       Tara Fuki – nowy album i koncert w Teatrze Archa – 15.11.2010

Poznajcie Tara Fuki, jeśli jeszcze nie znacie. Nazwa brzmi może azjatycko, ale duet jest jak najbardziej europejski, dokładnie mówiąc – czeski. A może czesko-polski? No właśnie: panie Andrea Konstankiewicz – Nazir i Dorota Barová maja przecież polskie korzenie, swoje utwory śpiewają czasem także w języku polskim. Głównym elementem – narzędziem tworzenia jest u Tara Fuki glos i 2 wiolonczele. Przyznacie, ze połączenie niecodzienne, tak jak niecodzienny i trudny do opisania jest styl Tara Fuki: chanson, piosenka kabaretowa, poezja śpiewana, minimalizm…Wszystkiego po trochu i jeszcze więcej w połączeniu z wrażliwością i melancholia. Tara Fuki można zobaczyć w Teatrze Archa 15.11.2010, a w czasie koncertu oczekiwać utworów z najnowszego albumu.

INFO: http://www.archatheatre.cz/cz/menu/program/1473.html

5.       Cannafest 2010 – 19-21.11.2010

Praga wielu ludziom zaczęła się kojarzyć z Amsterdamem, bardzo często musze odpowiadać na pytania o to, gdzie w stolicy Czech można zapalić „legalnego“ dymka, przy tym zmiana prawa z początku roku nie była legalizacja (przyp. Autor). Może zbliżający się Cannafest zmieni trochę sposób patrzenia na ten praski fenomen i zwróci uwagę na szersze zastosowanie konopi. Owszem będą to konopiane targi, ale ich atmosfera może zaskoczyć każdego, kto wyobraża sobie zadymioną halę wystawienniczą i kilku zagubionych licealistów w środku, którzy przyszli się po prostu najarać. Cannafest to przede wszystkim zakrojone na szeroką skalę spotkanie biznesowe ludzi, którzy produktami z konopi handlują, czy wykorzystują konopie dla celów medycznych lub przemysłowych (nie wyłączając oczywiście programu artystycznego czy edukacyjnego). Trudno napisać coś więcej w tym kontrowersyjnym temacie, zawsze znajdzie się ktoś, kto powie: Po co ta ściema? Przecież wiadomo co się za tym kryje. Faktem jest jednak, ze marihuany w Pradze nie trzeba w żaden sposób „propagować“, podobne targi mogą rozszerzyć wiedze i pojmowanie tego specyfiku. Sprawdźcie z reszta sami w weekend 19 – 21.11.2010 na praskim Vystaviští.

INFO:  http://en.cannafest.cz/

6.       Gentleman – koncert w Lucerna Music Bar – 21.11.2010

Czy Gentleman pojawi się przed koncertem na targach Cannafest 2010? Nie wiem, jego koncert wypada akurat w ostatni dzień wspomnianych wyżej targów, byłaby to pewnie zaskakująca atrakcja. Jeden z mała reggae‘owych artystów europejskich, który zdobył prawdziwe uznanie na Jamajce i tam znalazł swój dom. Historii Niemca nie musze chyba jednak przybliżać jego wiernym fanom. Jeden z najlepszych głosów współczesnego reggae, o którym nie da się chyba z czystym sumieniem powiedzieć, cytując Das Racist, że to – „fake patois“. Event znów w Lucernie. Czapki z głów…

INFO: http://lucerna.musicbar.cz/program/?id_akce=128

7.       Code:Mode – targi mody alternatywnej – 26-28.11.2010

To, że Praga młodą, alternatywną modą stoi brzmi w moich ustach już jak ograny slogan. Zainteresowani  mogą sprawdzić aktualność tej konstatacji w czasie jesienno-zimowej edycji imprezy Code:Mode. Hasło: „ignoruj konfekcję“ znów powraca i w zalewie tandety oraz nudy zda się brzmieć jeszcze głośniej. Na co warto zwrócić uwagę na nadchodzących targach i kogo znaleźć: PARAZIT FASHIONSHOP, ZUZANĘ VESELĄ, PUNKTURĘ, ANIMALER, JARA DESIGN.

INFO: http://codemode.cz/

8.       „České snění“ – ksiązka Pavla Kosatíka

Opowiedz mi swoje sny, powiem Ci kim jesteś. Co się stanie kiedy zamarzy się naród? O czym marzyli Czesi w XIX i XX wieku? O morzu, o państwie dla 40 milionów, o życiu bez Niemców. Poszukiwali braterskich korzeni ze Słowakami, drogi na południe, własnej praojczyzny… Do tej książki z pewnością jeszcze powrócę i będę powracać niejeden raz. Najlepsza moim zdaniem czeska pozycja o Czechach ostatnich lat…Jeden warunek: trzeba te sny odczytać w oryginale…

9.       Wieczorne zwiedzanie szklarni Fata Morgana w Ogrodzie Botanicznym

Byliście kiedyś w praskim Ogrodzie Botanicznym? Wiecie co to Fata Morgana? Niesamowita szklarnia, urządzona tak, że za jednym zamachem możemy odwiedzić 3 strefy klimatyczne. Wieczorne zwiedzanie odbywa się w każdy piątek od 5.11.2010 aż 25.02.2010. Świetne na późnojesienne znużenie. Warto – kiedy przyjdą pierwsze mrozy – zawsze można się tam schować w części klimatu tropikalnego…

INFO: http://www.botanicka.cz/buxus/generate_page.php?page_id=4176

10.     Věc Makropulos Karla Čapka – przedstawienie w Teatrze Stanowym – od 18.11.2010

Pytań ciąg dalszy: wiecie z jakiego utworu pochodzi słowo „robot“. Z Věc Makropulos Čapka właśnie. Najbardziej znana sztuka tego autora powraca w reżyserii słynnego Roberta Wilsona, który rozmiłował się w realizacjach czeskiej klasyki nad Wełtawą – ostatnio z powodzeniem zrealizował Kaťe Kabanovą Janáčka. Klimat Věc Makropulos porównałbym z dramaturgią Witkacego z domieszka kryminału. Jest tam zagadka długowieczności, atmosfera dekadencji, upadku burżuazji, całość elektryzuje postać femme fatale – niejaka Emilia Marty. Rzecz, która w połączeniu z wizyta na wystawie „Decadence Now“ raczej nie przeniesie pozytywnej refleksji, a nad wasze głowy sprowadzi jeszcze więcej listopadowych chmur. Taki wieczór po prostu nie może skończyć się dobrze…Ale to jest listopad w Pradze…

INFO: http://www.narodni-divadlo.cz/Default.aspx?jz=cz&dk=predstaveni.aspx&sb=2&ic=5529&pr=83421

POZA LISTA:

FAMUFEST – 11.11 – 14.11.2010 – NOD/BIO OKO

MEREDITH MONK AND VOCAL ENSEMBLE – DIVADLO ARCHA – 18.11.2010

RATATAT – MEETFACTORY – 18.11.2010

DUB PISTOLS – AKROPOLIS – 18.11.2010

TORTOISE – MEETFACTORY – 22.11.2010

ART BRUT – JOSEF HOFER – RAKOUSKE KULTURNI FORUM V PRAZE – 16.11 – 5.01.2011

JAROSLAV KUČERA – CERNOBILE, PRAHA 1969 – 2010 – LEICA GALLERY – 11.11 – 30.12.2010

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s