TOP 10 WYDARZEŃ KULTURALNYCH – 09.2010, czyli JESIEŃ W PRADZE

Nowy sezon, nowe otwarcie, nowa praska „ramówka”. Kluby, teatry, galerie ułożyły nowe programy, przetarły szyldy, neony, wyfroterowały sceny, odświeżyły strony internetowe…Możemy zaczynać! Ja też staram się odświeżyć formę, pisać krócej, dynamiczniej, konkretniej – bo to co najważniejsze dzieje się właśnie TAM…Na praskich, wczesnojesiennych szlakach kulturalnych.

1. The Tiger Lillies – przedstawienia w Teatrze Archa – 17 – 22.09

Bezsprzeczne zwycięstwo ekscentrycznych Londyńczyków, nad Wełtawą bardzo popularnych. Dla Teatru Archa, na wielkie otwarcie nowego sezonu przygotowali przedstawienie „Tu jestem człowiekiem – Here I Am Human”. Co to będzie? Połączenie teatru, kabaretu, opery, groteski i rocka progresywnego? Co dorzuci od siebie kolaborujący z muzykami reżyser Jiří Havelka?

INFO:  http://www.archatheatre.cz/cz/novinky/1257.html

2. Struny podzimu – Struny jesieni – festiwal muzyczny od 19.09

15 edycja festiwalu łączącego muzykę klasyczną, jazz, inne projekty crossoverowe. Fajnie się nazywa i też ciekawych dostarcza atrakcji. Gwoździem programu będzie bez wątpienia występ Jana Garbarka i Hilliard Ensemble – na sam początek festiwalu – 19.09. Na zakończenie natomiast, w listopadzie – koncert Dianie Reeves…

INFO: http://www.strunypodzimu.cz/index.php?lang=en

3.Teatr Ósmego Dnia: Arka – 11.09 – w ramach festiwalu „Za dveřmi”

Drugą edycję festiwalu teatralnego „Za drzwiami” zaszczyci swoim występem Teatr Ósmego Dnia. Jest to nasz najważniejszy studencki teatr doby komunistycznej, od samego początku silnie złączony z opozycją, w swoich przedstawieniach dokonujący otwartej oceny reżimu. W Pradze wystąpią 11.09, w hali Thàmovej na Karlinie. Zaprezentują przedstawienie „Arka”. Cały festiwal potrwa 10 dni, od 09.09 do 19.09.

INFO: http://www.zadvermi.cz/o-festivalu/

4. Wilco – koncert w ramach Festiwalu Stimul – 28.09

Wilco śmiało można już nazwać legendą indie rocka. Zespół Jeffa Tweddy’ego zagra w Teatrze Archa 28.09 i na pewno zapełni całą salę. Zaczynali od alternatywnego country, by z pożytkiem dla siebie przejść do rocka alternatywnego. Najlepszy koncert września, nie licząc przekraczających granice gatunków Tiger Lillies. Archa rozpoczyna nowy sezon od wysokiego C!

INFO: http://www.archatheatre.cz/en/menu/programme/1271.html


5. Nouvelle Vague – koncert – 14.09

Francuska „Nowa Fala” ponownie dobije do Pragi. Tym razem zagrają w Centrum Kultury Vltavská i będą promować swój…to zawsze brzmi niepokojąco…album „The Best Of”. Wszyscy, którzy ich widzieli na żywo wiedzą doskonale, że temperatura show zależy od tego, która z interesujących wokalistek przypłynie tym razem…Oby było zmysłowo i gorąco jak zawsze, a płyta z największymi hitami nie oznaczała końca formacji.

INFO: http://www.vltavska.cz/PROGRAM

6. Hanne Hukkelberg – koncert – 16.09

Hanne to aktualnie główny, muzyczny produkt eksportowy Norwegii i najbardziej znacząca przedstawicielka nurtu piosenki autorskiej z tego kraju. Nie mylić ze Szwedką Lykke Li. Jeśli pogoda się nie poprawi i jesień zawita wcześniej w tym roku, to tego typu koncert będzie jak znalazł. Wokalistka przybędzie do Pałacu Akropolis 16.09.

INFO: http://www.palacakropolis.com/program/2010-09-16

7. Vedro (wystawa) w Meet Factory – do 17.09

Vedro znaczy upał. 11 autorów z różnej perspektywy odnosi się do tematu: Lato w mieście. Co się dzieje, kiedy zaczynają się wakacje, a upał stawia nas trochę w odrealnionej sytuacji? Mając za sobą bardzo zimny (jak na tą porę roku) weekend, nie mogę się oprzeć wrażeniu, że lato z Pragi odeszło. Pozostaje więc tylko wyobraźnia i specyficzny humor artystów, których pracę włączono do „Upału”.

INFO: http://meetfactory.cz

8. Sting – koncert – 22.09

Sting w Pradze! W O2 Arena! Wiadomość, która wszystkich fanów Gordona Sumnersa przyprawiła o spazmy radości. Sting znów zwrócił się w kierunku klasyki, zaprosił do Royal Philharmonic Concert Orchestra i na albumie „Symphonicities” postanowił wydać swoje największe hity w nowych, orkiestrowych aranżacjach. Na płycie dla wielu brzmi to zbyt płasko, ale na żywo…Gratka, nie tylko dla fanatyków.

INFO: http://www.deutschegrammophon.com/html/special/sting-symphonicities/sites/ontour.html

9. Dywan kwiatowy na Rynku Staromiejskim – 3-5.09

Przez 3 dni w Pradze, na Rynku Staromiejskim, będzie można zobaczyć tradycyjny, belgijski dywan kwiatowy. Taki sam, jaki podziwiać można na brukselskim Grand Place. Propozycja dla tych, którzy cierpią z powodu zbliżania się jesieni i zimy. Ostatnia szansa, żeby nacieszyć oczy barwami tysięcy begonii. Uroczyste „otwarcie” 3.09 o godzinie 18.00.

10. Jaro Dufek – Polyecran – witryna w domu na Antoninskej 6 – Galeria m.odla

Młody czeski artysta Jaro Dufek wpadł na smakowity pomysł. Wypytał ludzi jaki jest ich wymarzony obiad, z otrzymanych propozycji stworzył posiłek idealny i zamknął go w lapidarnym video. Skromna witryna od ogłoszeń w domu na Antoninskej 6 zaiste przypomina trochę okienko w jadłodajni (szczególnie po tym, jak artysta wzbogacił ją o gustowną firankę). Wygląda to, może z uwagi na kontekst kamienicy, dziwnie i hipnotyzująco. Warto się przejść, ale nie przed obiadem. Ci, którzy nie byli na wernisażu niech żałują. Jaro zaserwował to samo menu w realu.

INFO: http://www.photo5.cz/m.odla/aktualne

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s