WYDARZENIA KULTURALNE W PRADZE – STYCZEŃ 2011

Wydarzenia kulturalne w Pradze – od nowego roku w nowej, lekko zmienionej formie…
Zaczynamy! Nowy Rok! Czas w końcu zostawić za sobą ogórkowy sezon świąteczny, oczyścić głowę po nieprzespanej nocy sylwestrowej, spalić trochę kalorii po świątecznym przejedzeniu.
Zima rozpieszcza nas na początku stycznia plusowymi temperaturami, ale jak to zimą – kiedy czytacie te słowa – sytuacja może być już zupełnie inna. Warto więc znaleźć miejsca, które dadzą nam w czasie zwiedzania schronienie nie tylko przed zimnem, a może przede wszystkim przed nudą i ograniem niektórych praskich tras. W styczniu, dzięki kilku ciekawym wystawom możemy miksować różne wątki historii Pragi, a to za przyczyną dwóch ważnych czeskich artystów:Karla Škréty i Františka Dostála.

1. Škréta to największy mistrz czeskiego baroku, o którym sami Czesi mówią, że jest jednym z największych wkładów narodu do światowej historii sztuki. Trudno w to uwierzyć, ale w epoce, przez wielu uważanej za „epokę ciemności”, w dziedzinie sztuki powstawały dzieła genialne. Wystawa zawiera dzieła nie tylko Karla Škréty, ale także jego syna, uczniów, naśladowców. Jest to podróż do najczystszych zdrojów czeskiego baroku, zaplanowana tak, by oddać płodną, niezwykle ciekawą atmosferę epoki.

2.František Dostál to jeden z największych żyjących, czeskich fotografów dokumentalnych, fotografujący w sposób ostatnio (zdaje się) bardzo popularny wśród młodych adeptów tego rodzaju sztuki, a więc street photography. (Mój znajomy zobaczył zdjęcia F.D i powiedział – street!). Autor ma niezwykłe oko do wyłapywania momentów magii w codzienności. Kiedy przegląda się albumy z jego fotografiami (które tu także oprócz wystawy polecam) ma się poczucie tego hrabalowskiego podejścia do rzeczywistości. Z kolei jego cykl „Letni ludzie” to swoista podróż do przeszłości, do czasów kiedy nie istniał jeszcze kult piękna i młodości w dzisiejszej postaci, do czasów kiedy nikt nie potrzebował komfortowych centrów spa…Dostál spędził czas z uczestnikami letniska nad rzeką. Czeska krew i czeski styl w pełnej krasie, klimat nie do odzyskania lub uzyskania za pomocą nowoczesnych filtrów…Fotografie artysty do zobaczenia w ratuszu Nowego Miasta, albumy do kupienia w praskich księgarniach (inwestycja nie większa niż 300 koron od sztuki…od Sztuki).

3.Jeśli nie sztuka czeska to może Modigliani, przecież wielkim malarzem był…Wystawa głośna, jedna z największych, obok wystawy wiedeńskiej galerii Albertina i Decadence Now!, zagranicznych wystaw w Pradze ostatnich miesięcy…

4.Pozostańmy przy wystawach, tym razem jednak coś dla tych, którzy od przestrzeni galeryjnej wymagają zaangażowania, multimedialności i interakcji. Chcecie się zabawić? Wybierzcie się do galerii Mánes na wystawę „Play”. Wszystko można dotknąć, na wszystko można wpłynąć, odradzam wizytę w weekend. Tylu chętnych do zabawy.

5.Zimno, pada (pada też w tej chwili, kiedy redaguję to zestawienie), wieczór dłuży się niemiłosiernie, a w dodatku poniedziałek? Warto dowiedzieć się czegoś o Republice Czeskiej i świecie, podczas poniedziałku z dokumentem w kinie Světozor. Start w każdy poniedziałek o 20:30, po seansie kilka piwek, dyskusja o filmie do późnych godzin i początek tygodnia wygląda zupełnie inaczej…Polecam też świetny kramik z literaturą filmową, DVD, ale przede wszystkim z posterami filmowymi. Sklep „Skarpetki Terry’ego” mieści się przy kasie kina. Skoro o kinie i plakatach…

6.Polska plakatem stoi, ma to przypomnieć polsko – czeska wystawa plakatów teatralnych i filmowych w Instytucie Polskim.

7.Jeśli nie macie ochoty na plakat filmowy, może zaciekawią Was plakaty wietnamskiej propagandy. Wystawa w oddziale sztuki współczesnej Galerii Narodowej do końca stycznia.

8.Nie było nic o muzyce, prawda? Świat praskiej rozrywki obiegła ostatnio wiadomość o zamknięciu legendarnego klubu Roxy. Duża starta dla praskiego życia nocnego, w rozumieniu klubowym oczywiście. Najlepszy koncert stycznia: bez dwóch zdań ANDREYA TRIANA! Artystka nagrywająca dla słynnego lebelu Ninja Tune wystąpi w Pałacu Akropolis 24.01.2011.

9.Pewna młoda pisarka przeprowadza się do warszawskiej dzielnicy zwanej Praga, tam, podpatrując życie tubylców, zaczyna pisać książkę…Coś Wam to przypomina? Tak, tak…”Paw królowej” Doroty Masłowskiej to dobre skojarzenie. Praga w Pradze, można powiedzieć. Adaptacja w Meet Factory nosi nazwę „Šavle”, bo „puścić pawia” w języku czeskim, to właśnie w wolnym tłumaczeniu „puścić szablę”…W szczegóły nie wnikam.

10.Jak się udało przełożyć reportaże Mariusza Szczygła na język teatru? Teatralny „Gottland” będzie miał swoją premierę w Ostrawie, już za kilka dni…Niecierpliwie czekam na pierwsze opinie i oceny, a Was zachęcam do odwiedzenia Pragi: wcale nie tak zimowej, spokojnej i w porównaniu z turystycznym szałem pełnego sezonu…rozkosznie pustej! Do zobaczenia!

LINKI DO WSPOMNIANYCH WYDARZEŃ:

1.Škréta

2.Dostál

3. Modigliani

4. Play

5. Dokumentalne poniedziałki

6. Plakat filmowy

7. Plakat wietnamski

8. Triana

9. Masłowska

10. Szczygieł

zdjęcia Františka Dostála pochodzą oczywiście ze słynnego cyklu „Letni ludzie”,

źródło: xantypa.cz, greisen.cz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s