ŽIŽKOV SOBĚ – FESTIWAL 04.05-30.06.2010

Žižkov Sobě to dwumiesięczny festiwal, który już po raz trzeci rozpoczął się wczoraj w praskiej dzielnicy Žižkov i potrwa aż do końca czerwca. Tak zwanej praskiej 3-ki (dzielnica ma taki właśnie administracyjny numer) nie trzeba przedstawiać tym, którzy przynajmniej raz odwiedzili Pragę. Choć nie zaprowadzi was tu żaden z tradycyjnych przewodników, to Žižkov dawno już zdobył swoją bohemistyczną renomę. Dzielnica ma swój własny, ciekawy festiwal, rozciągnięty w czasie tak, że wielu z was będzie miało szansę w nim uczestniczyć.

(czytaj dalej po rozszerzeniu wpisu)

Žižkov zawsze był enklawą w ramach Pragi, zawsze rządził się własnymi prawami, zawsze odstawał. Rewolucyjny, nieułożony, prawdziwa obca wyspa na praskim morzu, państwo w państwie. Sami mieszkańcy, jeszcze w XX wieku, idąc do centrum mówili: „Idziemy do Pragi”. O tej odmienności niech świadczy fakt, że po zakończeniu I wojny światowej, bohemistyczne środowisko gromadzące się wokół słynnego Jaroslava Haška, stworzyło pojęcie Svobodná republika Žižkov i na poważnie zastanawiało się nad autonomią dla dzielnicy…Nawet jeśli tego typu artystyczne projekty uznamy za fantazję, stworzoną przy piwie w hospodzie, to nie możemy zaprzeczyć, że Žižkov w rzeczywistości ma swoją autonomię, tym cenniejszą, że przejawia się ona w „svobodzie” artystycznej i życiowej praskiego Montmartru. Festiwal Žižkov Sobě świetnie się w ten klimat wpisuje.

Co się będzie działo? Przed nami prawdziwy kulturalny miks z różnych sztuk. Rzecz zrozumiała, jeśli tegorocznym celem cyklu imprez – tak głosi festiwalowa gazetka – jest zaangażowanie w kulturalne i sportowe wydarzenia, jak największej ilości osób. Każdy musi więc znaleźć coś dla siebie.

  • Na placu Jerzego z Podebradów (30.05) ze swoim nietradycyjnym przedstawieniem wystąpi teatr ruchu Décalages
  • Ważną rolę będzie odgrywał žižkovski park Parukářka, gdzie będą się odbywały główne wydarzenia muzyczne: w programie np. dzień reggae i ska (16.06), ale moim osobistym typem jest występ austriackiej artystki Gustav (17.06)
  • Stadion Viktorii Žižkov zamieni się w przestrzeń teatralną. Przedstawienia codziennie od 02.06 do 11.06
  • Piłkarze – amatorzy będą walczyć o puchar Žižkova (24.06)
  • Światowy dzień żonglowania przypada na 19.06. Żonglerów przygarnie wspomniana już Parukářka
  • Ci, którzy nie mieli szansy uczestniczyć w festiwalu podczas dwóch poprzednich edycji, będą mogli odwiedzić wystawę fotografii z minionych roczników (Ubezpieczalnia VZP na Orlickiej)

Jednym słowem: Žižkov staje się jeszcze ciekawszy w maju i czerwcu! Zapraszam wszystkich do tej magicznej dzielnicy. Nasze zwiedzanie możemy połączyć z festiwalowymi imprezami i odwiedzaniem žižkovskich hospod. Jak głosi Martyna Obarska, autorka bloga Prahanalia:Žižkov jest najgęściej uknajpioną dzielnicą na świecie [w przeliczeniu] na jednego mieszkańca”.

Ponowne zaproszenie chyba nie jest potrzebne…

Dlatego, że po raz pierwszy na blogu szerzej odnoszę się do Žižkova, chciałbym w tym miejscu polecić tekst Mariusza Szczygła o tej praskiej enklawie: Praga – bambini di Žižkov.

Strona festiwalu ŽIŽKOV SOBĚ: http://www.zizkovsobe.cz/

Reklamy

Jedna odpowiedź na “ŽIŽKOV SOBĚ – FESTIWAL 04.05-30.06.2010”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s