PRASKIE SPRAWNOŚCI

kolaż: Marti

Ahoj ! Czuwaj ! Bierzemy się za zdobywanie praskich sprawności ! Chcecie zostać alternatywnymi praskimi skautami? Zdobyć wyjątkowe praskie szlify miejskie, a przy tym nieźle się zabawić w czasie alternatywnego zwiedzania! Dowiedzcie się jak zdobywać poszczególne praskie sprawności i otrzymywać oryginalne odznaki!

Zawsze chciałem czegoś więcej niż samo oprowadzanie – chciałem by ludzie zwiedzający ze mną dobrze się bawili, a zarazem uczyli się ciekawych rzeczy i poznawali Pragę na wiele różnych sposobów! Dlatego pomyślałem, że sprawdzony przecież przez harcerzy element sprawności, mogę przenieść na praski, turystyczny grunt!

Na sezon 2011 przygotowałem 6 sprawności podstawowych:

Sprawność piwną

Sprawność Golema

Sprawność Erasmusa

Sprawność wodną

Sprawność górską (trekingową, wspinaczkową)

Sprawność Bambini di Praga

Po zdobyciu sprawności zmęczony, choć niezmiernie szczęśliwy turysta otrzyma odznakę potwierdzającą jego hart ducha i ciała!

Jak zdobyć poszczególne sprawności?

Projekty odznaczeń: Marti

Sprawność piwna: należy spożyć w Pradze co najmniej 4 różne rodzaje piwa, w tym 1 piwo z któregokolwiek mini – browaru. Chodzi o oczywiście o piwo lane, a nie o zakupienie kilku rodzajów piwa w supermarkecie.

Sprawność Golema: sprawność związana z Dzielnicą Żydowską w Pradze i postacią legendarnego Golema. UWAGA!!! TYLKO DLA ODWAŻNYCH. Aby zdobyć sprawność należy znaleźć i pokazać Alternatywnemu przewodnikowi przynajmniej 3 wizerunki/podobizny Golema w Dzielnicy Żydowskiej + na Starym Cmentarzu Żydowskim odnaleźć nagrobek rabina Lőwa – jednego z największych rabinów w historii gminy żydowskiej. Według legendy, to właśnie on stworzył Golema. Sprawność można zdobyć tylko w Dzielnicy Żydowskiej.

Sprawność Erasmusa: UWAGA!!! TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH. W klubie, dyskotece należy poderwać studentkę/studenta wymiany międzynarodowej Erasmus. Zdobycie sprawności znacznie utrudnione jest w okresie letnim, kiedy studentki/studenci są na wakacjach…

Sprawność wodna: nazywana w gronie praskich wodniaków (wodników) sprawnością VLTAVSKOU…Należy zaliczyć trzy rejsy po Wełtawie, z pomocą 3 różnych obiektów pływających: statku/łodzi, rowerka wodnego i łódki (wiosłujemy własnoręcznie). UWAGA!!! TYLKO DLA WYSPORTOWANYCH. UŻYWAMY TYLKO I WYŁĄCZNIE BEZPIECZNEGO SPRZĘTU PŁYWAJĄCEGO I NIE ZBLIŻAMY SIĘ DO WODY PO ALKOHOLU!

Sprawność górska: nazywana także sprawnością trekingową, wspinaczkową lub bardziej potocznie – sprawnością tego, który piwo pije sporadycznie…Należy wdrapać się na 3, najbardziej znane praskie wzgórza: wzgórze zamkowe na Hradczanach, Wyszehrad oraz Petřin w jeden dzień! UWAGA!!! TYLKO DLA WYTRWAŁYCH. MOŻLIWE PRZERWY NA PIWO I POSIŁKI POMIĘDZY ZDOBYWANIEM KAŻDEJ GÓRY. PRZERWA I PIWO NA KAŻDYM ZE WZGÓRZ JEST OCZYWISTOŚCIĄ!

Sprawność Bambini di Praga: pod tą literacką nazwą kryje się sprawność…literacka! UWAGA!!! TYLKO DLA MIŁOŚNIKÓW LITERATURY BOHUMILA HRABALA. Należy przejść trasę hrabalowską, w kilku miejscach (m.in. Kampa, Rynek Staromiejski, tramwaj nr 17) czytając poemat Hrabala „Bambini di Praga” + przyłączyć się w pewien sposób do obrony rozpadającego się, słynnego Pałacu Świat (Libeň), w którym Hrabal napisał „Automat Świat” (dołączyć do grona znajomych na facebooku, sfotografować obiekt i promować go w Internecie lub uczestniczyć w jednej z akcji obrońców obiektu (jeśli takowa akurat przebiegnie)). Więcej o tym upadającym praskim zabytku hrabalowskim wkrótce na blogu.

A WIĘC DO BOJU O PRASKIE SPRAWNOŚCI 2011 !!!

***UWAGA: Akcja Praskie Sprawności rusza od 10.05.2011.

Reklamy

Jedna odpowiedź to “PRASKIE SPRAWNOŚCI”

  1. marek.misiak Says:

    Witam,

    Skończyłem kilka lat temu polonistykę we Wrocławiu, moja dziewczyna natomiast studiuje historię. Na semestr letni jedzie na Erasmusa do Pragi. Szukam dla niej pokoju do wynajęcia w Pradze. Nie orientuję się jednak w tym, jak szukać. Chciałbym prosić o radę – gdzie szukać? Kogo spytać? Będę wdzięczny za każdą pomoc, bo mimo dobrej znajomości angielskiego i niezłej niemieckiego błądzę trochę jak dziecko we mgle.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: