PRASKIE SPRAWNOŚCI

kolaż: Marti

Ahoj ! Czuwaj ! Bierzemy się za zdobywanie praskich sprawności ! Chcecie zostać alternatywnymi praskimi skautami? Zdobyć wyjątkowe praskie szlify miejskie, a przy tym nieźle się zabawić w czasie alternatywnego zwiedzania! Dowiedzcie się jak zdobywać poszczególne praskie sprawności i otrzymywać oryginalne odznaki!

Zawsze chciałem czegoś więcej niż samo oprowadzanie – chciałem by ludzie zwiedzający ze mną dobrze się bawili, a zarazem uczyli się ciekawych rzeczy i poznawali Pragę na wiele różnych sposobów! Dlatego pomyślałem, że sprawdzony przecież przez harcerzy element sprawności, mogę przenieść na praski, turystyczny grunt!

Na sezon 2011 przygotowałem 6 sprawności podstawowych:

Sprawność piwną

Sprawność Golema

Sprawność Erasmusa

Sprawność wodną

Sprawność górską (trekingową, wspinaczkową)

Sprawność Bambini di Praga

Po zdobyciu sprawności zmęczony, choć niezmiernie szczęśliwy turysta otrzyma odznakę potwierdzającą jego hart ducha i ciała!

Jak zdobyć poszczególne sprawności?

Projekty odznaczeń: Marti

Sprawność piwna: należy spożyć w Pradze co najmniej 4 różne rodzaje piwa, w tym 1 piwo z któregokolwiek mini – browaru. Chodzi o oczywiście o piwo lane, a nie o zakupienie kilku rodzajów piwa w supermarkecie.

Sprawność Golema: sprawność związana z Dzielnicą Żydowską w Pradze i postacią legendarnego Golema. UWAGA!!! TYLKO DLA ODWAŻNYCH. Aby zdobyć sprawność należy znaleźć i pokazać Alternatywnemu przewodnikowi przynajmniej 3 wizerunki/podobizny Golema w Dzielnicy Żydowskiej + na Starym Cmentarzu Żydowskim odnaleźć nagrobek rabina Lőwa – jednego z największych rabinów w historii gminy żydowskiej. Według legendy, to właśnie on stworzył Golema. Sprawność można zdobyć tylko w Dzielnicy Żydowskiej.

Sprawność Erasmusa: UWAGA!!! TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH. W klubie, dyskotece należy poderwać studentkę/studenta wymiany międzynarodowej Erasmus. Zdobycie sprawności znacznie utrudnione jest w okresie letnim, kiedy studentki/studenci są na wakacjach…

Sprawność wodna: nazywana w gronie praskich wodniaków (wodników) sprawnością VLTAVSKOU…Należy zaliczyć trzy rejsy po Wełtawie, z pomocą 3 różnych obiektów pływających: statku/łodzi, rowerka wodnego i łódki (wiosłujemy własnoręcznie). UWAGA!!! TYLKO DLA WYSPORTOWANYCH. UŻYWAMY TYLKO I WYŁĄCZNIE BEZPIECZNEGO SPRZĘTU PŁYWAJĄCEGO I NIE ZBLIŻAMY SIĘ DO WODY PO ALKOHOLU!

Sprawność górska: nazywana także sprawnością trekingową, wspinaczkową lub bardziej potocznie – sprawnością tego, który piwo pije sporadycznie…Należy wdrapać się na 3, najbardziej znane praskie wzgórza: wzgórze zamkowe na Hradczanach, Wyszehrad oraz Petřin w jeden dzień! UWAGA!!! TYLKO DLA WYTRWAŁYCH. MOŻLIWE PRZERWY NA PIWO I POSIŁKI POMIĘDZY ZDOBYWANIEM KAŻDEJ GÓRY. PRZERWA I PIWO NA KAŻDYM ZE WZGÓRZ JEST OCZYWISTOŚCIĄ!

Sprawność Bambini di Praga: pod tą literacką nazwą kryje się sprawność…literacka! UWAGA!!! TYLKO DLA MIŁOŚNIKÓW LITERATURY BOHUMILA HRABALA. Należy przejść trasę hrabalowską, w kilku miejscach (m.in. Kampa, Rynek Staromiejski, tramwaj nr 17) czytając poemat Hrabala „Bambini di Praga” + przyłączyć się w pewien sposób do obrony rozpadającego się, słynnego Pałacu Świat (Libeň), w którym Hrabal napisał „Automat Świat” (dołączyć do grona znajomych na facebooku, sfotografować obiekt i promować go w Internecie lub uczestniczyć w jednej z akcji obrońców obiektu (jeśli takowa akurat przebiegnie)). Więcej o tym upadającym praskim zabytku hrabalowskim wkrótce na blogu.

A WIĘC DO BOJU O PRASKIE SPRAWNOŚCI 2011 !!!

***UWAGA: Akcja Praskie Sprawności rusza od 10.05.2011.

Reklamy

Jedna odpowiedź na “PRASKIE SPRAWNOŚCI”

  1. Witam,

    Skończyłem kilka lat temu polonistykę we Wrocławiu, moja dziewczyna natomiast studiuje historię. Na semestr letni jedzie na Erasmusa do Pragi. Szukam dla niej pokoju do wynajęcia w Pradze. Nie orientuję się jednak w tym, jak szukać. Chciałbym prosić o radę – gdzie szukać? Kogo spytać? Będę wdzięczny za każdą pomoc, bo mimo dobrej znajomości angielskiego i niezłej niemieckiego błądzę trochę jak dziecko we mgle.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s