DŁUGI WEEKEND W PRADZE – KLUBY I ŻYCIE NOCNE

 

fot. Cross Club

Pewnie zastanawiacie się, gdzie będziecie bawić się podczas długiego weekendu w Pradze? Przeczytajcie zanim ruszycie na nocną Pragę.

PRASKIE KLUBY I DYSKOTEKI

Praga, jak każde miasto turystyczne, oferuje wiele miejsc dla miłośników życia nocnego. Co prawda minęły już czasy bohemy, kiedy cały Plac Wacława można było przejść dookoła kawiarniami i lokalami różnej reputacji. Minęły też szalone lata 90-te, kiedy to po Aksamitnej Rewolucji pojawiło się na praskiej scenie wiele miejsc, szybko zyskujących miano ‚kultowych’. Praga wciąż jest jednak miastem, „na które warto wyjść wieczorem:”. Także dlatego, żeby zobaczyć inną twarz stolicy Czech.

Dobra rada na początek wieczoru: nie należy mylić hospody praskiej z klubem czy barem. Warto zacząć od krótkiego zatrzymania się na piwie/ przekąskach piwnych/ większych daniach kuchni czeskiej, by nabrać sił przed nocnymi szaleństwami. Można to potraktować jako rodzaj ‚before party’. Nie należy przy tym obawiać się jakości czeskiego piwa, czy innych napojów w klubach lub dyskotekach – ale czeska kultura piwna zasługuje na zatrzymanie się i poznanie jej w „czysto” piwnej hospodzie, piwnicy lub restauracji.

Kluby w Pradze można znaleźć w wielu dzielnicach, nie tylko tych położonych w centrum. Gdyby zastanowić się, gdzie znajdziemy wiele miejsc bez wcześniejszego przygotowania, trzeba wskazać na „prawy praski brzeg” – Stare Miasto, Nowe Miasto, okolice Mostu Karola. „Lewy brzeg” – ten przyciąga do śródmieścia, ciężko jednak znaleźć dyskotekę na podzamczu, Malej Stranie czy Hradczanach. Wyjście na Stare Miasto, zgubienie w uliczkach za Kościołem Tyńskim (największy na Rynku Staromiejskim) z pewnością doprowadzi doświadczonych klubowiczów do interesujących miejsc. Tak samo jest w przypadku Mostu Karola, stanowiącego w pewnym sensie dobry, nocny punkt orientacyjny.

Najlepiej jednak podzielić kluby na te, które oferują muzykę komercyjną – i te, które uznawane są za alternatywne, pamiętając jednak, że takie klasyfikacje w przypadku klubów są umowne.

 Kluby z muzyką komercyjną

 Do bardzo popularnych miejsc komercyjnych należą dwa kluby przy Moście Karola, a więc Karlovy Láznĕ („największy klub Centralnej Europy”) i Lávka (tuż obok) – kluby są chętnie odwiedzane przez turystów, oferują widok na Most Karola i panoramę Hradczan. Ich popularność przekłada się jednak na prawdziwe tłumy, szczególnie w okresie letnim.

Warto odwiedzić mniejsze miejsca:

Nebe – koktajl i music bar, w zasadzie 3 miejsca, bo Nebe znajduje się zarówno przy Placu Republiki (Celnice), na Placu Wacława (nowe miejsce – Pałac Fenix), jak również naprzeciwko słynnego browaru U Fleku, na ulicy Křemencovej (najmniejszy lokal).

Chapeau Rouge – jest miejscem już legendarnym wśród tubylców i przyjezdnych. 3 piętra, 4 bary, specyficzna atmosfera, klub odwołuje się do bohemistycznej tradycji jeszcze z czasów międzywojennych – oferuje codziennie koncerty, występy DJ-skie, performance. Oferta muzyczna jest jednak bardziej komercyjna, niż progresywna.

Radost FX – jeden z klubów z lat 90-tych, miejsce „wyjątkowych imprez”, łączące kawiarnię z klubem, miejsce chętnie odwiedzane, choć mające łatkę ‚snobistycznego’. Radost znajduje się pomiędzy I.P Pavlova, a Nam. Miru.

Retro Music Hall – niedaleko Radost FX, tuż przy Nam. Miru (Plac Pokoju). Muzyka to nie tylko retro, przeważają nowe rytmy. Będą tu Czesi i Czeszki, ale także obcokrajowcy.

Nie można zapomnieć też o Pałacu LucernaLucerna Music Bar, oprócz koncertów proponuje też noce dyskotekowe – szczególnie o zacięciu ‚retro’, a także SaSaZu – trochę dalej od centrum, na Holeszowicach. Klub, na początku bardzo ekskluzywny, otwiera się na nową klientelę, przyciąga DJ-skie sławy, organizuje duże imprezy tematyczne – miejsce dla miłośników życia nocnego, którzy lubią bywać w modnych miejscach. Przy okazji – klub Duplex na Placu Wacława – również warty wspomnienia. Jest uznawany obecnie za najdroższy praski klub.

To tylko wybór z najbardziej znanych i lubianych miejsc. Ciężko zakwalifikować legendarny praski klub Roxy na Starym Mieście (teraz wraz z Klubovną 2.patro) – klub należy już raczej do grona alternatywnych miejsc w Pradze, jest jednak odwiedzany przez szerszą publiczność. Miejsce z rodzaju ‚must be’ dla miejskich bywalców, choć jak niektórzy twierdzą, najlepsze lata ma już za sobą.

Kluby alternatywne

Praga rozszerza swoja ofertę nocnych miejsc. Dzielnice takie jak Holeszowice, Karlin, Smichov, legendarny Žižkov, w planach promotorów, artystów, producentów, animatorów kultury mają się stać nowymi dzielnicami sztuki, twórczości – alternatywnymi dla oferty centrum miasta. Czy to się uda do końca – czas pokaże, warto jednak dotrzeć w Pradze do kilku miejsc, które już teraz zyskały uznanie wśród amatorów alternatywnego życia nocnego.

Pałac Akropolis – na  Žižkovie – miejsce o długiej historii i z zasługami dla praskiej kultury. Jest to cały kompleks: scena koncertowa, teatralna, kilka barów, kilka mniejszych sal klubowych, dobra restauracja. Do tego alternatywny klimat, dekoracje autorstwa Františka Skály, ciemne, wąskie przestrzenie – raczej jak nielegalne miejsce spotkań i rozrywki.

Cross Club – na Holeszowicach, blisko Centrum Sztuki Nowoczesnej DOX,  miejsce już kultowe dla młodzieży alternatywnej. Ciekawe koncerty, pokazy filmowe, w nocy klub z ofertą alternatywną – plus dziwny, industrialny, dopracowany wystrój. (foto na szczycie wpisu)

MeetFactory – Smichov – kolejne, po Cross-ie i Akropolis, miejsce łączące funkcję klubową/koncertową  z galeryjną. Przyciąga postać znanego w Polsce artysty Davida Černego, który razem z muzykiem Davidem Kollerem i reżyserką Alice Nellis, doprowadził do wybudowania centrum (w byłej zajezdni kolejowej). Davida Černego, szczególnie podczas koncertów, można spotkać za barem MeetFactory.

Szalonej zabawy w Pradze w wyżej podanych i nowo odkrytych miejscach!

Adresy internetowe polecanych klubów:

http://www.karlovylazne.cz/

http://www.lavka.cz/

http://www.nebepraha.cz/

http://www.chapeaurouge.cz/

http://radostfx.cz/

http://www.retropraha.cz/

http://new.roxy.cz/beta/?scene=home#

http://lucerna.musicbar.cz/

http://www.sasazu.com/

http://www.duplex.cz/duplex.php

http://www.palacakropolis.cz/

http://www.crossclub.cz/cs/

http://www.meetfactory.cz/

Reklamy

8 odpowiedzi na “DŁUGI WEEKEND W PRADZE – KLUBY I ŻYCIE NOCNE”

      1. W każdym szanującym się serwisie internetowym, magazynie, czy gazecie (w książkach) też justuje się czcionki. Nie bez powodu – tak się wygodniej, lepiej czyta. A to, że ludzie nie zgłaszają problemów, to dlatego, że są leniwi i nie chce im się wysłać komentarza.

        W każdym razie to Twój blog, jeśli nie chcesz, to nie justuj. Ja chciałem tylko pomóc.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s