WINOBRANIE 2012 W PRADZE

fot.Marti

Zapraszam do zapoznania się z winnymi atrakcjami w Pradze, które zostały zaplanowane na nadchodzące weekendy końca lata i wczesnej jesieni!

Choć Praga i Republika Czeska niezbyt się jeszcze kojarzą szerszej publiczności z winem, to miejmy nadzieję, że stan wiedzy będzie się szybko zmieniał. Pisze to piwosz – dla winnych darów warto jednak choć na weekend, no może nawet dwa weekendy pozostawić kufel i rzucić się w wir bachanaliów. Młode wino – w zasadzie moszcz winny – burčák, tradycyjny napój pochodzący z Moraw, to zjawisko kulturowe i socjologiczne, o tym przekonywałem już nie raz. (Więcej o burčáku – tutaj)

I znów – co byśmy zrobili bez Karola IV (także króla Burgundii), który na tych ziemiach zaszczepił (dosłownie i w przenośni) miłość do winnej latorośli. Zakładał winnice (miłośnicy Pragi wiedzą dokładnie jak wykorzystuje się tu liczne pofałdowania terenu), wydawał rozporządzenia dotyczące gruntów pod uprawy i wspierał raczkującą winną kulturę. Winnice na Zamku Praskim, winnice na Vitkovie (tym samym wzgórzu, gdzie starły się wojska husyckie i katolickie), winnica św.Klary i wiele innych, które przetrwały do dziś i są chronione…to poza perłami architektury gotyckiej, wciąż żywe dziedzictwo największego czeskiego władcy.

Warto planując wyjazd do Pragi we wrześniu i październiku wygospodarować czas na eksplorację tej części czeskiej i praskiej kultury. Zresztą mam wrażenie, że nikogo nie będę musiał do tego namawiać!

fot.Marti

Gdzie na winobranie w Pradze???

Na Zamek, do Ogrodu Botanicznego, na wszystkie większe place śródmieścia, do romantycznych winnic, parków i ogrodów, szczegóły i linki poniżej:

WINOBRANIE NA ZAMKU PRASKIM 15-16.09: http://www.hrad.cz/cs/prazsky-hrad/kalendar-akci-na-prazskem-hrade/371.shtml

WINOBRANIE NA ŻIŻKOVIE/VINOHRADACH 14-15.09: http://www.praha3.cz/kultura-a-volny-cas/akce-mestske-casti/vinohradske-vinobrani-ve-znameni-karla-iv-panovnika.html

WINOBRANIE NA GREBOVCE – Havlíčkovy sady: 14-15.09: http://www.facebook.com/pages/Vinobran%C3%AD-na-Gr%C3%A9bovce/145206425496233

OGRÓÐ BOTANICZNY – WINNICA ŚW.KLARY: 15-16.09: http://www.botanicka.cz/hlavni-stranka/o-nas/novinky/vinobrani.html?page_id=4641

WINOBRANIE NA NAMESTI MIRU: 14.09: http://alturl.com/ydvy9

WINOBRANIE NA PETŘINE: 15.09: http://www.prazskeveze.cz/novinky/rozlouceni-s-letem-na-petrine-1404037485.html

WINOBRANIE NA PRADZE 5 – RADOTIN: 15.09: http://www.mcpraha16.cz/8577_4-Radotinske-Burcakobrani

WINOBRANIE NA KAMPIE – MALA STRANA: 22.09: http://www.kruzekskp.cz/iv-malostranske-vinobrani

WINOBRANIE W TROJSKIM ZAMKU – TROJA: 16.09:  http://www.mctroja.cz/trojske-vinobrani-16.-zari-2012

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s