JESIENNA PRAGA (mniej znana) – Obora Hvězda

Praga mgły wymaga! Dla tych, którzy byli w Pradze jesienią to żadna nowość. O tej porze roku warto wybrać się poza centrum, by pospacerować w parku/ rezerwacie przyrody Obora Hvězda.

Fot. Marti

Nie tylko mgły wymaga, ale także jesiennych kolorów, jesiennego powietrza i tak romantycznych i inspirujących miejsc jak Obora Hvězda. Wystarczy dotrzeć tramwajem 22 (kierunek Biała Góra) na Vypich w zachodniej Pradze, niedaleko stadionu żużlowego Marketa, który fani speedway’a mogą znać z GP Czech. Po przejściu kilkuset metrów przez rozległy trawnik, odnajdujemy chroniony park, który służył od czasów Ferdynanda I Habsburga jako rezerwat jeleni i innych zwierząt przeznaczonych na królewski stół.

Krocząc aleją główną dotrzemy do centralnego punktu parku. To belweder – pałacyk letni, postawiony na planie sześcioramiennej gwiazdy. Stąd nazwa pałacu i całego parku – Gwiazda (Hvězda). Chodzi o przykład tzw. filozoficznej budowli, charakterystycznej dla okresu renesansu.

Ale park Hvezda to przede wszystkim świetne miejsce na relaks na łonie natury. Rezerwat jest ostoją dla ptactwa, gryzoni, owadów. Jesienią na pierwszy plan wysuwa się jednak flora: dęby bezszypułkowe, buki zwyczajne, graby pospolite…

…jesiony, brzozy, lipy, jawory. Na przełomie XVIII i XIX wieku do kompleksu Obory Hvezdy wprowadzono drzewa iglaste – szczególnie świerki. Miało to jednak negatywny wpływ na rozwój tamtejszego lasu. Sprawę załatwiła brudnica mniszka – owad z zrzędu motyli. Po jej ‚interwencji’ świerki wymarły.

Pałacyk Hvezda, jak również cały kompleks parkowy stał się niemym świadkiem historii. 8 maja 1620 odbyła się w pobliżu jedna z najważniejszych bitew czeskiej historii: bitwa na Białej Górze. W czasie wojny trzydziestoletniej miejsce to przejęli Szwedzi, którzy zajęli lewy praski brzeg. Łupem szwedzkiej armii, oprócz wielu rudolfińskich dzieł sztuki, padł także miedziany dach pałacyku. Znajdował się tam też skład prochu strzelniczego, broni i aprowizacji dla wojska. Ale to już w czasach reform oświeceniowych Józefa II.

Pałac Hvezda jest od 1962 roku zabytkiem narodowym. Znajduje się w nim wystawa poświęcona bitwie na Białej Górze. W jesienne, ciepłe dni, spacerując po rezerwacie, trudno wyobrazić sobie, że w tej okolicy odbyła się bitwa, która odmieniła czeską historię.

Polecam tym, którzy w Pradze byli już kilkakrotnie i szukają alternatywy na jesienny spacer. Świetne miejsce do fotografowania, relaksacji, odpoczynku od ruchliwego praskiego centrum.

fot. autor nieznany, źródło: tu

fot. Irena Brožová

Reklamy

2 odpowiedzi na “JESIENNA PRAGA (mniej znana) – Obora Hvězda”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s