ADWENT 2012 W PRADZE – ŚWIĄTECZNE TARGI (aktualizacja nr 2)

GWIAZDKA PRAGA

Zaproszenie na świąteczne targi i inne wydarzenia praskiego adwentu – naprawdę warto!

Wpis jest regularnie rozszerzany o nowe wiadomości. Informacje na temat Adwentu i Świąt Bożego Narodzenia 2012 w Pradze możecie oczekiwać także na moim twitterze i facebooku.

TARGI PRZEDŚWIĄTECZNE W PRADZE

foto. David W Cerny/novinky.cz

1.Rynek Staromiejski i Plac Wacława

Dwa najważniejsze place Pragi nie mogą się obyć bez adwentowych, przedświątecznych targów. Magię jarmarku na Rynku Staromiejskim tworzą przede wszystkim świąteczne dekoracje – z 28-metrową choinką na czele. Choinkę ofiarował w tym roku ród Collredo-Mansfeld, drzewo pochodzi z lasów w zachodnich Czechach. Uroczyste zapalenie choinki zaplanowano na 1 grudnia 2012 – wtedy też oficjalnie rozpoczną się targi na Rynku i Placu Wacława. Potrwają do 13 stycznia. Na Placu Wacława będą dominowały staroczeskie specjały. Koniecznie pofatygujcie się na wieżę Ratusza Staromiejskiego – rozciąga się z niej wspaniały widok na Rynek i całą Pragę (widok na zdjęciu).

czas: 1.12.2012 – 1.01.2013

mapa: http://goo.gl/maps/AZPMB

www: http://www.trhypraha.cz/

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2. Plac Pokoju (Náměstí Míru)

Dla tych, którzy przybędą do Pragi trochę wcześniej niż 1.12. Targi na malowniczym pl.Pokoju już trwają. To serce Winohradów z neogotyckim kościołem św. Ludmiły i Teatrem Winohradskim zdaje się być stworzone do tego typu akcji. Fani literatury nie mogą zapomnieć o Karlu Čapku. To właśnie w Teatrze Winohradskim zabrzmiało po raz pierwszy słowo „robot” – w słynnej sztuce Čapka „R.U.R”. Na Placu Pokoju jest też budka z najlepszym ‚parkiem v rohliku’ w całej Pradze!

czas: 20.11.2012 – 24.12.2012

mapa: http://goo.gl/maps/Du9Wy

3. Plac Palackiego

Atrakcją pozaświąteczną może być świeżo odnowiony pomnik historyka i przywódcy odrodzenia narodowego w XIX w. – Franciszka Palackiego oraz most noszący jego imię. Plac na nadwełtawskim wybrzeżu, w okolicy Tańczącego domu, swego czasu praski Hyde Park, będzie gościł targi przedświąteczne od 27.11.2012

czas: 27.11.2012 – 24.12.2012

mapa: http://goo.gl/maps/yBMLX

jirak vanoce targi w pradze boże narodzenie

4.Inne miejsca

Targi adwentowe od 25.11.2012 na Placu Republiki (mapa), warto zajrzeć także na place, gdzie odbywają się regularnie, kilka razy w tygodniu targi regionalne(farmářské trhy), tam również wiele przedświątecznych produktów i atrakcji. Można np. zamówić z wyprzedzeniem tradycyjne wypieki świąteczne, tzw. vánoční cukroví. Wszystkie szczegóły tutaj: http://www.farmarsketrziste.cz/trziste-jirak/vanocni-cukrovi-bile-nebo-s-celozrnnou-moukou-maslovo-orechova-stola

ALTERNATYWNE TARGI PRZEDŚWIĄTECZNE W PRADZE

1. HEILIGE MARKET – 1.12.2012

Przedświąteczne targi, gdzie swoje produkty (hand-made, DIY, recykling, itp.) wystawiają studenci czeskich, słowackich szkół artystycznych oraz amatorzy i hobbyści, tworzący alternatywny rynek modowo-designerski w Pradze i okolicy. Warto zajrzeć także z uwagi na modernistyczny budynek byłej Praskiej Energetyki.

czas: 1.12.2012 – 10.00-24.00

mapa: http://goo.gl/maps/yTthc

2. designSUPERMARKET

Jeśli podróżujecie także po to, żeby kupować oryginalne i ciekawe rzeczy – to wydarzenie jest stworzone dla was. Targi designSUPERMARKET to dogłębny przegląd czeskiego designu, który sam w sobie jest fenomenem. Nie może być też lepszego miejsca na przeprowadzenie takiej akcji: Pałac Archa, tuż obok słynnego przykładu rondokubizmu – Banku Legionów. Targi to nie tylko możliwość zakupienia kreatywnych przedmiotów, ale także poznania młodych twórców, wymiany idei i wsparcia młodych ludzi na początku ich komercyjnej drogi. W sam raz przed świętami!

czas: 6-9.12.2012

mapa: http://goo.gl/maps/vxEcw

www: http://www.designsupermarket.cz/en/o-festivalu

3. DYZAJN MARKET

Tym razem nie design ale dyzajn – kolejny z przedświątecznych jarmarków alternatywnych, ten o tyle szczególny, że organizowany na placu przed Teatrem Narodowym!

czas: 16.12.2012 , 10.00-19.00

mapa: http://goo.gl/maps/F4WOp

4. HOLESZOWICKI FASHION MARKET

Pod hasłem „Nie licz na św. Mikołaja” odbędzie się kolejny jarmark mody, designu alternatywnego w Pradze, tym razem na Holeszowicach.

czas: 7-8.12.2012, 10.00-22.00

mapa: http://goo.gl/maps/YU1tw

www: http://www.protisedi.cz/article/nespolehej-na-jeziska-holesovice-fashion-market-bude-uz-za-par-dni

fb_vytribeno_0 v lese

5. TARG ADWENTOWY W CAFE V LESE NA WRSZOWICACH

W jednym z najbardziej prężnie działających i popularnych miejsc w śródmieściu: vintage targi, połączone także ze sprzedażą tradycyjnych czeskich wypieków świątecznych. Dobra kawa, piwo i limo dopełnią klimat.

czas: 2.12.2012 – 14.00-20.00

mapa: http://goo.gl/maps/P5VYE

www: http://cafevlese.cz/

INNE WYDARZENIA

1. Dni otwarte praskich obiektów w strefie UNESCO

To już 20 lat, od kiedy centrum Pragi zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z tej okazji na początek grudnia, w sam raz na początek Adwentu, szykowane są dni otwarte wszystkich najważniejszych zabytów Pragi! Warto skorzystać!

czas: 1-2.12.2012

www: (pełna lista zabytków i terminy) http://www.praguewelcome.cz/en/prague-20-years-unesco/unesco/

2. Wystawa – Staropražské Vánoce – Staropraskie Boże Narodzenie.

Wystawa przybliża tradycje bożonarodzeniowe, charakterystyczne dla Pragi. Odbywa się w szklarni ogrodu botanicznego Uniwersytetu Karola! Do obejrzenia unikatowa szopka ze 160 figurkami!

czas: 23.11.2012 – 2.01.2013

mapa: http://goo.gl/maps/RbW8N

www: http://www.botanicka.cz/hlavni-stranka/pro-navstevniky/aktualni-akce/staroprazske-vanoce.html?page_id=4710

C.D.N

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s