Nuselák…my love – 40 lat od otwarcia

nuselak 1

fot. Daniel Vrzak

Nie mogłem nie uczcić Mostu Nuselskiego skromną galerią i kilkoma słowami. Jeden z moich ulubionych praskich obiektów…Otwarty 22.02.1973…

…a więc dokładnie 40 lat temu, przez Gustáva Husáka. Dziś jednak nikt nie odbiera go jako symbolu propagandy – od 4 dekad służy milionom ludzi. Ogromny, posępny smok nad Doliną Nuselską…

nuselak 2

fot. Miroslav Khol

Plany połączenia „brzegu” nowomiejskiego z Pankracem były już w końcu XIX wieku. W czasie I Republiki rozpisano 2 konkursy, do których zgłoszono wiele, całkiem kontrowersyjnych pomysłów. Powrócono do nich w 1965 roku.

485 metrów długi, 42 metry wysoki – most miał być nowoczesny, ale z drugiej strony nie zasłaniać widoków na Wyszehrad i Karlov, a także nie przytłaczać sobą doliny z dzielnicą Nusle. Inspiracją mógł być jeden z projektów z 1938 roku.

nuselak 40

Architekci pracowali nad projektem podziemnego tramwaju, który miał przejeżdżać pod mostem. Potem projekt zmieniono pod linię metra (trasa C – otwarta w 1974), wciąz jednak projektowano pod lekkie składy szwedzkie lub czechosłowackie. Problemy pojawiły się, kiedy Moskwa zdecydowała, iż mają to być pociągi sowieckie (cięższe).

124944m-nuselsky-most

Most nazwany został Mostem Klementa Gottwalda (od 1990 Nuselski), tak samo jak stacja metra (dziś Vyšehrad). Przez 40 lat od otwarcia przeżył wiele. Wystarczy spojrzeć na ruch samochodowy, jaki się na nim odbywa: 81.000 aut dziennie wg najnowszych danych. Pod mostem przejeżdża codziennie metrem 290 tys. osób (cca 750 pociągów). Dla porównania: w 1973 było to 73 tys. pasażerów dziennie. Kosztował 153 mln koron czeskich, ale dla ruchu miejskiego w stolicy jest niezbędny!

Próby wytrzymałościowe to odrębna historia: zobaczcie to.

metro vysehrad

Zwany jest też mostem samobójców – od 1973 roku swoje życie, skacząc z niego, miało zakończyć ponad 300 osób. Policja już nie prowadzi dokładnych danych. Od 1997 roku na moście są zainstalowane kraty, potem dodano specjalne osłony z pleksji – wszystko o wysokości 2,7 metra, żeby uniemożliwić lub przynajmniej utrudnić skoki samobójcze.

O moście przeczytacie także tu: PRAGA KOMUNISTYCZNA – mam nadzieję, że wspólnie będziemy mogli most podziwiać – chociażby w drodze na Wyszehrad…wtedy zdradzę kilka innych ciekawostek.

nuselsky bridge prague

Reklamy

Komentarze 2 to “Nuselák…my love – 40 lat od otwarcia”

  1. […] Odwiedziny Folimanki można połączyć ze spacerem po parku Folimanka, w którym znajduje się kilka ciekawych pomników z okresu normalizacji. Nad wszystkim góruje potężne cielsko Mostu Nuselskiego. […]

  2. […] kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę: znajduje się pod słynnym Mostem Nuselskim (o „moście samobójców” pisałem tu). Dopiero z tego miejsca można zdać sobie sprawę z ogromu tej konstrukcji. 2) Można znaleźć […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: