CZULI BARBARZYŃCY PO RAZ DRUGI W BIELSKU

David Vondráček dokumentarista ČT

David Vondráček

fot.Milan Malíček

Promuję, choć mowa nie o Pradze, lecz o Bielsku. Myślę, że na blog docierają jednak miłośnicy kultury czeskiej, którzy powinni pojawić się na tym wydarzeniu! Dni czeskie – Czuli barbarzyńcy…świetne filmy, goście, dyskusje…Szczególnie polecam film „Zabijanie po czesku”

Co, gdzie i jak? Spragnionym kontaktu z czeską kulturą już odpowiadam i zapraszam chętnych do Bielska.

To, jak twierdzi autor „Pepików” Mariusz Surosz, najlepsza tego typu impreza w Polsce!

Czuli barbarzyńcy – drugi rocznik spotkań z czeską kulturą w Kolegium nauczycielskim w Bielsku-Białej. Wszystko rozpocznie się przeglądem czeskich filmów z historią w tle, ale całe wydarzenie potrwa w Bielsku ponad 3 miesiące. A więc 2 dni filmów i dyskusji z ciekawymi gośćmi, a potem seria dalszych spotkań. Przyjadą tacy specjaliści od problematyki czeskiej jak: Aleksander Kaczorowski, Mariusz Surosz, Mariusz Szczygieł. Czeską stronę reprezentować będzie Petr Zelenka i Petr Šabach. Oddzielnym wydarzeniem będzie konferencja naukowa z udziałem takich gości jak: prof. Leszek Engelking, prof. Stanisław Gawliński, Antoni Kroh, prof. Libor Martinek, prof. Libor Pavera, prof. Józef Zarek, prof. Dariusz Nowacki, dr Jiří Muryc, dr Renata Putzlacher, dr Michał Przywara … słowem goście z ekstraklasy i znawcy problematyki.

Chciałbym się zatrzymać jednak na moment i szczególnie polecić wydarzenie z pierwszego dnia Czułych barbarzyńców, a mianowicie film „Zabijanie po czesku” i spotkanie z reżyserem Davidem Vondračkiem.

To jest świetny moment żeby zobaczyć ten film. Z jednej strony kształtuje się w Czechach pewien rodzaj „sudeckiego” nurtu, w którym wraca się do tragicznych wydarzeń z lat 1945-46, a więc rozwiązania kwestii niemieckiej w powojennej Czechosłowacji. Uważni obserwatorzy czeskiej sceny zauważyli zapewne, że sprawy te miały wpływ na wynik wyborów prezydenckich. W Polsce, gdzie jeszcze do niedawna jedna debata o „Pokłosiu” goniła drugą, będzie to świetna okazja do zobaczenia sąsiedzkiego obrazu uderzającego w sumienia. Choć mówimy przecież o innym gatunku.

Film Davida Vondračka „Zabijanie po czesku” dotyczy zbrodni popełnionych na Niemcach, w czasie tak zwanego „żywiołowego” wypędzania. Władze specjalnie używały takiego określenia, by wskazać na oddolne inicjatywy ludności jako główną przyczynę mordów. Czy jednak swoimi wystąpieniami prezydent Edvard Beneš nie sprzeniewierzył się demokratycznym ideałom? To jedno z najważniejszych pytań, które pada w tym filmie.

No i w końcu północno-czeskie Postoloprty – największa masakra ludności cywilnej od końca II wojny światowej, aż do Srebrenicy. Będą też wątki praskie, w filmie pojawią się naoczni świadkowie tamtych wydarzeń.

Vondraček to jedna z wiodących postaci czeskiego dokumentu. Właśnie został nagrodzony Złotym Lwem za film „Láska v hrobě” o bezdomnych, żyjących na cmentarzu na praskich Strašnicach. Spotkanie z nim poprowadzi historyk, autor „Pepików” – Mariusz Surosz, który ostatnio zajmował się właśnie kwestią wypędzenia Niemców po II wojnie światowej. Nic dodać, nic ująć. Zarówno tematyka, jak i goście sprawiają, że to spotkanie obowiązkowe dla wszystkich miłośników dobrego dokumentu i historii!

Cały program Czułych barbarzyńców i inne informacje na głównej stronie całego wydarzenia: http://www.czulibarbarzyncy.pl/program.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s