fotorelacja – SPOTKANIE MARIUSZA SUROSZA ZE STUDENTAMI

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W połowie marca miałem wielką przyjemność poprowadzić w Pradze spotkanie Mariusza Surosza ze studentami politologii z PWSZ w Oświęcimiu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Spotkaliśmy się w kawiarni Montmartre – tak zasłużonej dla życia kulturalnego na praskim Starym Mieście…Mariusz Surosz, polski historyk, zajmujący się Czechami od dekad, a od ponad roku mieszkający w Pradze – mógł zaspokoić ciekawość młodych politologów, którzy przyjechali do Pragi i Terezina, by poznawać „dramatyczne stulecie Czechów”…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Autor „Pepików” odpowiadał na pytania studentów, obalał mity dotyczące Pragi, praskiej i czeskiej historii…Studenci byli zainteresowani także życiem codziennym w Czechach, stereotypami na temat Polaków, wszystkimi sprawami, które są kontrowersyjne w sąsiedzkich stosunkach…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Oddzielnym tematem były bez wątpienia wypędzenia Niemców sudeckich, pisałem o tym w odniesieniu do spotkań z kulturą czeską w Bielsku. Mariusz Surosz zajmował się w ostatnim czasie sprawami wypędzenia, mogliśmy więc poznać wiele zupełnie znieznanych wcześniej faktów.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Chciałbym jeszcze oddać głos samym studentom, których w tym miejscu serdecznie pozdrawiam i raz jeszcze dziękuję za zaangażowanie i świetną atmosferę! relacja ze strony uczelni:

ze strony uczelni:

Pod koniec dnia na uczestników wyjazdu czekała niespodzianka przygotowana przez Przewodnika, a było nią spotkanie z niezwykłymi Gośćmi. Dzięki mgr inż. Tomczykowi uczestnicy wyjazdu mieli niepowtarzalną możliwość spotkać się z Mariuszem Suroszem, autorem bestselerowej książki „Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów”. Mariusz Surosz od kilka lat mieszka w Pradze, jest absolwentem historii i filozofii. Pracował w kilku wydawnictwach, był rzecznikiem prasowym MKS Cracovia. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”, „Newsweeku”, „Dzienniku Polskim”. Drugim gościem był politolog i licencjonowany przewodnik praski Piotr Gawliński, który także od kilku lat zamieszkuje czeską stolicę. Spotkanie miało miejsce w legendarnym praskim lokalu Café Montmartre, którego częstym bywalcem był Jaroslav Hašek – autor słynnych przygód dobrego wojaka Szwejka.

Podczas spotkania padło wiele interesujących pytań związanych m.in. z historią Czech oraz  ze współczesnym postrzeganiem naszych południowych sąsiadów. Mariusz Surosz oraz Piotr Gawliński opowiedzieli jak wyglądały ostatnie wybory prezydenckie oraz przybliżyli sylwetkę nowego prezydenta Czech – Miloša Zemana.

Goście okazali się być nie tylko ciekawymi i interesującymi gawędziarzami, ale przede wszystkim doskonałymi historykami i politologiami. Przez ponad dwie godziny przywoływali fakty, daty i nazwiska związane z historią Czech. Dyskusja dotyczyła takich tematów jak: sytuacja Niemców sudeckich przed i po II wojnie światowej, okres okupacji niemieckiej, stosunki czesko-słowackie po 1993 roku. Padły również pytania o to, jak Czesi postrzegają Polaków i jak my, Polacy, widzimy Czechów. Oczywiście nie obyło się bez stereotypowych odpowiedzi, jednakże uczestnicy spotkania zgodnie przyznali, że mają się one nijak do rzeczywistego obrazu. Czesi to bardzo przyjazny naród, któremu my, Polacy, możemy pozazdrościć luzu w kontaktach z innymi oraz wielkiego dystansu do samych siebie. Po tej dawce skompresowanej wiedzy na temat Czechów i ich historii, przyszła kolej na omówienie historii czeskiej filmografii. Również w tym temacie Goście wykazali się niezwykłą wiedzą. Gdyby nie późna godzina, zmęczenie po podróży i zwiedzaniu Pragi, spotkanie z tak interesującymi Gośćmi trwałoby pewnie do późnych godzin nocnych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Mariusz Surosz i Łukasz Tomczyk – przewodnik praski, organizator wyjazdu i współorganizator spotkania. Łukasz – dziękuję za świetną współpracę jak zawsze – oby więcej podobnych spotkań w nowym sezonie turystycznym !

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Wszystkiemu patronował wiecznie jarający Kisch…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Łukasz Tomczyk, dr Krzysztof Żarna i Mariusz Surosz wykorzystują przerwę w dyskusji ogólnej na doprecyzowanie istotnych wątków…Panowie, raz jeszcze dziękuję za obecność, humor, otwarcie…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

fotografie wykonali: Łukasz Tomczyk, Anna Militz oraz autor blogu!

Jesteście zainteresowanie taką formą zwiedzania Pragi? Piszcie …

Reklamy

2 odpowiedzi na “fotorelacja – SPOTKANIE MARIUSZA SUROSZA ZE STUDENTAMI”

  1. BARDZO DZIĘKUJEMY PANU PRZEWODNIKOWI MARIUSZOWI ! Wspominamy przemiłe wrażenia kilku godzinnego spaceru po Pradze z Pana ciekawym przewodnictwem. Dziękujemy za wspaniałą atmosferę! Wracamy do Pana jeszcze raz – na dłużej !
    SERDECZNIE POZDRAWIAMY !
    Ekipa Wodociągów z Brzeźnicy!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s