MUCHA vs LENDL W PRADZE – WYSTAWA ROKU?

alphonse_vienna_09_05

Kto by pomyślał, że legendarny czeski tenisista Ivan Lendl będzie posiadał największą kolekcję plakatów Alfonsa Muchy na świecie? 

Komentatorzy lubią mocne słowa, szczególnie jeśli chodzi o promocję wydarzenia – jeśli jednak zastanowimy się na spokojnie – to może być wystawa 2013 roku w Pradze!

Mucha chciał być genialnym malarzem – został genialnym plakacistą i ilustratorem. Przyjechał do Paryża, po perturbacjach w Pradze, Wiedniu i Monachium – tu odnalazł sławę, uznanie, swoją muzę w osobie Sary Bernhardt?

Ich współpraca rozpoczęła się nagle, dość przypadkowo, kiedy na ostatnią chwilę Sarah potrzebowała plakat do sztuki „Gismonda”… Mucha był w Paryżu anonimowym artystą, dzielił co prawda pracownię z Gauguinem, ale wciąż czekał na przełom. 1 stycznia 1985 roku ten moment nastąpił. Mucha miał 35 lat i otwartą drogę na secesyjny Olimp.

Projektował plakaty, reklamy, opakowania, panneaux décoratifs (obrazy na jedwabiu), grafiki w czasopismach, pocztówki, menu, kalendarze…słowem wszystko to co użytkowe, w co wpełzała secesja i czemu nadawała nowy sens estetyczny…Były to złote czasy dla ludzi, którzy chcieli żyć w podrasowanej pięknem i kunsztem codzienności, a Mucha na takie czasy artystą idealnym…

Po blisko 90 latach pewien tenisista, który był wtedy na ustach wszystkich fanów tej gry, postanowił, że zmierzy się z geniuszem Muchy poza kortem. Może w patriotycznym odruchu, może trochę za namową mądrzejszych od siebie doradców, zaczyna inwestować w plakaty mistrza secesji, by do dnia dzisiejszego zgromadzić ich 116…dodać trzeba w czasach, w których dzieła Muchy były już na świecie znane i rozdzielone w wielu kolekcjach.

Szczegóły tego wielkiego kolekcjonowania przez 3 dekady starałem się opisać tutaj – Największy pojedynek Ivana Lendla 

To nie tylko historia wielkiego sukcesu, ale może przede wszystkim wielkiej pasji do sztuki. Lendl zadziwiał świat forehandem, teraz zadziwia znawstwem dot. plakatu (nie tylko Muchy), wytrwałością, konsekwencją. Mucha…tu wszelki komentarz jest zbędny.

mucha wystawa praga lendl kolekcja plakatów

Wystawa Mucha – Lendl do 31.7 w praskim Domu Miejskim

www: http://www.lendl-mucha.cz/

www 2: http://www.obecnidum.cz/cz/vystava-ivan-lendl:-alfons-mucha-1404043070.html

www 3: http://www.lidovky.cz/mucha-v-obecnim-dome-ivan-lendl-predstavil-sbirku-plakatu-pmp-/ln-video.asp?c=A130409_203206_ln-video_hm

Reklamy

Jedna odpowiedź na “MUCHA vs LENDL W PRADZE – WYSTAWA ROKU?”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s