PRASKIE PASAŻE

praga praskie pasaże zwiedzanie pragi z przewodnikiemRazem ze świetnym fotografem Krzysztofem Stanikiem wybrałem się na spacer po praskich pasażach. Fenomen ten badam w ostatnim czasie – serdecznie polecam jako urozmaicenie spaceru po Nowym Mieście w Pradze.

Napisałem ostatnio tekst o praskich pasażach dla NaTemat.pl (http://piotrekgawlinski.natemat.pl/) – niech ta galeria fotograficzna będzie jego dopełnieniem. W Pradze można odnaleźć ponad 70 pasaży: od małych przejść z kilkoma sklepami, do wielkich pałacy handlowych. Większość z nich łatwo pominąć, choć część może być znana z innych powodów niż konsumpcyjne, np. Lucerna i jej słynny Wiszący.

Warto zajrzeć do tych najpiękniejszych – to kolejny praski fenomen godny odkrycia.  FOTOGRAFIE: Krzysztof Stanik

Pałacu Lucerna (przez mieszczan praskich nazywanego „bazarem”) nie trzeba już chyba przedstawiać. Każdy kto w Pradze dotarł pod św. Wacława na odwróconym koniu („Wiszący” Davida Černego), wie jak to miejsce wygląda. Kompleks zbudowany przez Vácslava Havla, dziadka późniejszego prezydenta, stanowi jeden z podręcznikowych przykładów tego typu architektury. Budowany początkowo jako „Lodowy Pałac” – hala hokejowa, pełni funkcje kulturalno – usługowe. Kino Lucerna szokowało pierwszymi filmami dźwiękowymi.

lucerna wiszący św.wacław praga

kino w pasażu lucerna bazar rozrywka w pradze

lucerna praga zwiedzanie miasta przewodnik po pradze

lucerna pasaż latarenka praga nowe miasto

pasaż lucerna praga zwiedzanie pragi

pasaż lucerna praga praskie pasaże zakupy relaks czas wolny

praga przewodnik pasaż lucerna

praga wejście do pasażu lucerna plac wacława z przewodnikiem

Do Lucerny najlepiej dotrzeć przez Pasaż Rokoko:

praskie pasaże pasaż lucerna alternatywny przewodnik po pradze

pasaż rokoko w Pradze plac wacława

praga plac wacława stolica czech z przewodnikiem

praskie pasaże handlowe z przewodnikiem

praga przewodnik alternatywny po praskich pasażach

kopuła praga przeszklenia praskie zwiedzanie praga

praskie pasaże handlowe plac wacława

praga stolica czech z przewodnikiem zwiedzanie nowego miasta

Po drugiej stronie ulicy wzywa pasaż Světozor, nazwany tak od kina, które w tym miejscu funkcjonuje od 1937 roku. Jeśli na dobre lody i chlebíček w centrum– to do Owocowego Světozoru, kawiarni porównywalnej z polskim Hortexem. Punktem dominującym jest bez wątpienia piękny witraż reklamowy Zakładów Elektrotechnicznych Tesla. Skręcając za witrażem w lewo natrafiamy na pasaż Alfa (część konstruktywistycznego Pałacu U Stýblů, który fasadę ma od strony Placu Wacława), nazywany tak od byłej kawiarni i kina z miejscami na 1200 widzów. Było to kino, które wyprzedzało konkurencję pod względem technicznym – pierwsze wprowadziło Dolby Stereo.

pasaże praskie witraż svetozor tesla zwiedzanie pragi

praskie pasaże na placu wacława alternatywny przewodnik praski

pasaż alfa praga plac wacława praski przewodnik

Adria to przykład stylu narodowego, obiekt zbudowany tuż po wojnie, wyrażający odmienne dążenia architektoniczne nowego państwa czechosłowackiego (pałac i pasaż to jeden z przykładów rondokubizmu). Z kolei włoskie, renesansowe inspiracje w stylu palazzo publico to z pewnością zasługa inwestora – ubezpieczalni Riunione Adriatica. Adria wygląda jak finezyjna twierdza w sercu miasta, zachwycał się nią sam Le Corbusier. Nie inaczej jest w pasażu – chyba jednym z najbogatszych w Pradze, jeśli chodzi o materiały: mosiądz, drogie lampy i żyrandole, marmury z austriackich Alp i bogata mozaika, która dzięki kombinacji barw: czerwonej-niebieskiej-białej tworzy odniesienie do flagi narodowej. W 1989 roku w miejscu tym doszło do pierwszych mitingów w czasie Aksamitnej Rewolucji.

adria pałac przewodnik po pradze

pasaże praskie zwiedzanie miasta z przewodnikiem

pasaż adria pasaże praskie zwiedzanie z przewodnikiem

warto zobaczyć w pradze

pasaże praskie adria pałac warto zobaczyć praga z przewodnikiem

adria w pradze detale znaki zodiaku praga nieznana

pałac adria w pradze przykład stylu narodowego

zwiedzanie Pragi zakupy rozrywka relaks

Pałac Koruna – pierwsza żelbetowa konstrukcja w Pradze, wielofunkcyjny, reprezentacyjny obiekt z oktagonalnym podwórzem, przeszkloną kopułą i pasażem w kształcie litery L. Do dziś zachwyca bogactwem i rozwiązaniami przestrzennymi, przywodzi na myśl egzotyczne targowiska, w pewnym sensie przypomina też Friedrichstrassepassage w Berlinie. Mieściły się tu biura, siedziby firm, ale przede wszystkim bar samoobsługowy i słynne kubistyczne kino. Autor projektu Ladislav Machoň podobny projekt zrealizował potem na Regent Street w Londynie. W latach 90-tych pałac wraz z pasażem rekonstruowano, powstał w nim jeden z największych swego czasu sklepów muzycznych w Europie – istniejący do dziś megastore sieci Bontonland.

centrum handlowe pasaż praga shopping zakupy rozrywka

wnętrze pasażu korona koruna w pradze

kopuła praskie pasaże koruna plac wacława zwiedzanie pragi z przewodnikiem

pasaż koruna zwiedzanie pragi z przewodnikiem detale

fasada koruny pałac pasaże praskie zwiedzanie

A to dopiero początek tego co można odkryć…To jak wchodzenie do układu krwionośnego miasta – dla tych, którzy nie boją się zboczyć z głównego szlaku…

Reklamy

5 odpowiedzi na “PRASKIE PASAŻE”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s