PRASKIE METRO MIŁOŚCI

metro

W praskim metrze pojawiły się wagony „zapoznawcze”…

tekst ukazał się po raz pierwszy na http://natemat.pl/

Przedsiębiorstwo Transportowe Stołecznego Miasta Pragi robi wszystko, żeby nie tylko umilić korzystanie z komunikacji publicznej, ale także coraz więcej osób do niej przyciągnąć. Korki w Pradze? Zawsze odpowiadam, że nie jest tak tragicznie jak w wielu polskich miastach, problemem jest parkowanie, zamknięte (co zrozumiałe) strefy w ścisłym centrum, wąskie uliczki, gdzie tramwaje mieszają się z ruchem samochodowym…

O ile w tramwaju, czy autobusie niewiele da się zaproponować, system metra daje większe pole do popisu.

Łagodzić obyczaje

W metrze pojawiła się muzyka. Ciekawym pomysłem okazały się koncerty na stacjach. Można było podróżować między stacjami w poszukiwaniu swojego ulubionego gatunku muzycznego. Muzyka z głośników pojawiła się w ścisłym centrum, na stacji metra Můstek. Jak dotąd tylko tam, bo projekt jest w fazie testów.

Na Můstku, na którym zwykle najłatwiej o przyciągnięcie uwagi, pojawiły się listy użytkowników komunikacji, na centralnych stacjach można spotkać wystawy – różne festiwale artystyczne schodzą też do undergroundu (dosłownie)…

Problem z bezdomnością, nieprzyjemnymi widokami i zapachami? Przedstawiciele Przedsiębiorstw Transportowych obiecują specjalne drużyny, które zaczną dbać o porządek. Nie będą bezdomnych tylko wyrzucać ze środków komunikacji, ale także proponować im pomoc, wysyłać do odpowiednich placówek.

Nie pomogły zapachowe autobusy. Specjalne aerozole nie spełniły swojej funkcji i nie doczekaliśmy się „lawendowej 135-tki” lub „sandałowej 119-tki”, ale na ograniczonych trasach i takie wehikuły mknęły przez stolicę Czech.

Ostra jazda?

W praskim metrze dużo się dzieje i nie myślę tu tylko o społecznościowych akcjach w stylu podróżowania bez spodni, czy picia piwa w pociągach. Od kilku miesięcy mówiło się o wprowadzeniu wagonów metra dla singli. Pojawiły się nawet medialne kontrowersje.

Meksykański portal Vanguardia popełnił błąd w tłumaczeniu: W metrze praskim pozwolono uprawiać seks! – donosiły media w Ameryce Południowej. Rozgorzała dyskusja na facebooku. Uważajcie na Meksykanów w metrze – odpowiedział internetowy dziennik Metro. I choć wielu pewnie poczuło zawód, nikt na seks w praskim metrze nie pozwolił.

Ponad 4 tyś. osób wzięło udział w specjalnej ankiecie, która miała sprawdzić, czy inicjatywa ma w ogóle sens. 1/3 ankietowanych miała już doświadczenie w tej sprawie. Na pytanie, czy poznałeś kogoś w Komunikacji Miejskiej i rozwinęła się z tego przyjaźń, koleżeństwo a może miłość – 32% badanych odpowiedziało „ANO”.
Czy można poznać kogoś na przykład w metrze? Aż 79% badanych było przekonanych, że jest to możliwe.

Na randkę, czy na ryby?

Nie chodzi nawet o wagony dla singli poszukujących drugiej połowy. Projekt ma mieć bardziej społecznościowy, niż matrymonialny wydźwięk. Owszem, Ci którzy nie odważyli się wcześniej odezwać do interesującej osoby, napotkanej w metrze, będą mieli zapewne łatwiej, będą to mogli zrobić w swobodnej atmosferze.

Przedstawiciele stołecznych Przedsiębiorstw Transportowych kładą jednak nacisk na komunikację i kontakt w realnym świecie. Jeśli ktoś poszukuje partnera na weekendowy wypad na ryby, również będzie mógł skorzystać z wagonu „zapoznawczego”…

Jeszcze dziś ma pojawić się informacja, jak wagon będzie oznaczony, a także specjalny rozkład jazdy „pociągu przyjaźni i miłości”. Jeśli jednak czytacie ten tekst w praskim metrze/tramwaju/autobusie i właśnie ktoś się do was uśmiecha…to magia Pragi, która działa bez planów, rozkładów i projektów.

UPDATE: wagony nie będą oznaczone. Na stacjach metra na linii A będą wywieszone informacje o „zapoznawczym” wagonie, ale nic poza tym.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s