HOTELE W PRADZE

hotele praga praha

Odpowiadam na najczęściej zadawane pytania.

W swojej pracy spotykam się często z wieloma pytaniami o hotele w Pradze. Postanowiłem więc odpowiedzieć na te najczęściej zadawane.

1) Gdzie w Pradze mieszka się najlepiej?

Wszystko zależy od prefernecji osobistych. Doradzam mieszkanie w centrum, np. na Starym Mieście – by być wciąż w centrum wydarzeń, by przekraczając próg hotelu od razu zaczynać zwiedzanie…Znajdą się jednak osoby, dla których mieszkanie w ścisłym centrum będzie zbyt męczące: tłumy ludzi, hałas, życie nocne. Jak ze wszystkim: są plusy i minusy mieszkania w centrum historycznego, turystycznego miasta. Moim zdaniem jest jednak więcej plusów. Jak się do tego ma klimat poszczególnych dzielnic?

Stare Miasto – dla miłośników nocnego życia, wieczornych spacerów, dla ludzi, którzy chcą być ciągle w centrum wydarzeń, wszędzie blisko, praktycznie nie ma potrzeby korzystania z komunikacji miejskiej.

Mala Strana – więcej ciszy, spokoju (obecność ambasad, jeśli lokale to knajpki, a nie kluby), coś dla miłośników romantyki.

Nowe Miasto – tak jak w przypadku Starego Miasta, ale bardziej w wielkomiejskim stylu, życie nocne, dobre połączenia komunikacyjne.

Śródmieście: Žižkov, Vinohrady – tu życie codzienne łączy się z historią, nie ma tak dużego ruchu turystycznego, więcej spokoju, dla tych, którzy chcą uciec od turystycznych szlaków.

2) Jaka jest orientacyjna cena dwuosobowego pokoju w Pradze?

Na takie pytanie bardzo trudno odpowiedzieć…

Wszystko zależy od okresu w roku – ten sam pokój, w tym samym hotelu będzie inaczej kosztował w styczniu/lutym, inaczej na weekend majowy, jeszcze inaczej w tzw. mid season (lipiec/sierpień).

Trzeba uświadomić sobie sezonowość – od połowy marca do końca czerwca hotele będą najdroższe (nie mówimy w tym momencie jeszcze o cenach specjalnych – świątecznych: Wielkanoc, Boże Narodzenie, Sylwester/Nowy Rok to już zupełnie inna bajka!), potem nastąpi spadek cen na lipiec/sierpień w sezonie pośrednim, by we wrześniu znów powrócił wysoki sezon.

Ale jeśli bez zbędnego odmalowywania backgroundu miałbym rzucić orientacyjną cenę – da się znaleźć w centrum pokój dwuosobowy za 50 euro w standardzie 3***minus. Da się znaleźć pokój dwuosobowy za 100 euro w standardzie 3***plus. Wszystko to płynne i umowne. Warto skorzystać w takim przypadku z wyszukiwarki hotelowej takiej jak Trivago, prześledzić i porównać ceny. Dla lepszego komfortu doradzam znaleźć zakwaterowanie wcześniej, szczególnie w najbardziej uczęszczanych okresach roku.

3) Czy warto mieszkać poza centrum miasta?

Tak, jeśli tylko hotel jest w bliskości metra/autobusu. Praga ma świetnie zorganizowaną sieć komunikacyjną, jak wszędzie są jednak miejsca położone dalej od głównych tras. Warto sprawdzić czy hotel mieści się w pieszej dostępności od stacji metra lub przystanku. Wtedy mieszkanie na tyłach śródmieścia lub jeszcze dalej ma sens. 15 minut w metrze to żaden problem. To oczywiście wskazówka dla turystów, którzy hotel traktują tylko jako miejsce noclegu.

4) Czy warto w Pradze korzystać z hosteli?

Popularność takich miejsc jak Hostel Elf (http://www.hostelelf.com/?lang=pl – prawie nigdy nie ma tam miejsc) pokazuje, że warto, szczególnie jeśli ktoś lubi tego typu klimat. Hostele to świetne miejsca w przypadku wyjazdów grupowych, młodzieżowych, koleżeńskich. Kiedy wiemy, że większość czasu i tak spędzimy na zwiedzaniu i zabawie. W ostatnim czasie zadziwia mnie ilość nowych hosteli w ścisłym centrum – widać, że inwestuje się w ten standard zakawaterowania.

5) Który hotel ma najciekawszą historię?

Chyba hotel Jałta na Placu Wacława – otwarty w 1958 roku, posiada schron przeciwatomowy umieszczony na drugim podziemnym piętrze. Drugi hotel, który przychodzi mi na myśl w związku z historią to Hotel Crowne Plaza – a więc praski „Pałac Kultury”. Jakoś tak się składa, że w obydwu przypadkach to socrealizm i czasy powojenne. Wiele ciekawych historii kryją z pewnością hotele na Malej Stranie i Starym Mieście – urządzone w starych pałacach arystorkatycznych (np. Alchymist), czy konwentach zakonnych (np. Augustine). Warto dowiedzieć się więcej o tych miejscach i ich bezpośrednim otoczeniu w czasie pobytu, tym bardziej, że ciężko tego typu informacje znaleźć w przewodnikach książkowych.

6) Co to jest botel?

W Pradze możliwe jest też zakwaterowanie na Wełtawie – w tak zwanych botelach (boat + hotel). Są to jednostki pływające, zaadoptowane na hotele, najczęściej na stałe przycumowane do brzegu. To ciekawa, inna forma zakwaterowania. Botele stoją w centrum, jest z nich łatwy dostęp do wszystkich zabytków. Najpopularniejsze mieszczą się na Rašínovo nábřeží (pod Tańczącym domem). Mowa o botelu „Klotylda” i „Matylda”, znany jest też „Albatros” i „Admiral”.

7) Inne, alternatywne sposoby na zakwaterowanie?

Od niedawna jest w Pradze możliwość zakwaterowania w chmurach. Mowa o apartamencie w Wieży telewizyjnej na Žižkovie – można więc wyspać się w najwyższym budynku w Pradze: http://www.oneroomhotel.cz/en

Reklamy

Jedna odpowiedź na “HOTELE W PRADZE”

  1. Ciekawe podsumowanie.
    W wieży telewizyjnej na Żiżkowie wykupię nocleg chyba dopiero jak wygram w totka, bo tygodniowy pobyt dla dwóch osób w Pradze będzie mnie kosztował mniej, niż jeden nocleg w tym przybytku 🙂 Pozdrawiam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s