PRAGA 2014 – CO NOWEGO WAS CZEKA

Bohumil_Hrabal,_Complete_works_edition_in_19_volumes

Co nowego czeka Was w 2014…

Początek roku. Jakieś postanowienia? Moje – stanę się jeszcze bardziej świadomym miłośnikiem piwa! W kilku punktach postaram się nakreślić to, co w Pradze nowe, świeże – to co nadchodzi wraz z Nowym Rokiem.

rok hrabala hrabalowski praga literatura zwiedzanie z przewodnikiem

1) Rok Hrabalowski

W tym roku wspominamy słynnego pisarza Bohumila Hrabala – przy okazji 100-ej rocznicy jego urodzin. Literatura i piwo, piwo i literatura. Jeden z największych czeskich pisarzy – prawdopodobnie najbardziej czeski z czeskich. Co tak naprawdę jednak o nim wiemy? Rok 2014 jest dobrą okazją do tego, by nadrobić straty, odkryć Hrabala na nowo. W ostatnim czasie mnie osobiście nudził. Brzmi jak herezja? Z tym większą radością przywitałem ROK HRABALOWSKI ! Być może dokonam liftingu mojej hrabalowskiej trasy przewodnickiej, ale o tym będę jeszcze informował.

rok polski w czeskim radiu praga przewodnikfot. Martin Pařízek

2) Rok polski w czeskim radiu

Czesi nie tylko nie są do nas źle nastawieni, to jeszcze coraz mocniej promują polską kulturę. Przestańmy w końcu narzekać i zobaczmy co się dzieje: rok 2014 jest rokiem polskim w czeskim radiu – chodzi szczególnie o program 3 – Vltava (Wełtawa) – muzyka klasyczna, literatura. Zainteresowanych audycjami zapraszam na: http://www.rozhlas.cz/vltava/anonce/_zprava/1300360

metro w Pradze przedłużenie 2014 komunikacja miejska w pradzefot. metro.cz

3) Przejażdżka nowym fragmentem praskiego metra

Raczej jeszcze nie w 2014, może na przełomie 2014/15. Przedłużenie linii A (zielonej) będzie kosztowało 22 mld koron. W Pradze mieszkańcy i turyści będą wkrótce mogli cieszyć się 4 nowymi stacjami: Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny i Nemocnice Motol. Z Placu Wacława do Motolu metro dojedzie w 15 min. Na lotnisko wciąż jednak jeszcze daleka droga.

praga budowa architektura nowe projekty zwiedzaniefot.metro.cz

Praga w ogóle przeżyje budowlane wstrząsy – myślę tu przede wszystkim o otwarciu nowego centrum handlowego Quadrio na Spalenej, w centrum miasta. W nowej formie, pod wspomnianym centrum zostanie znów otwarta stacja metra Národní třída (mniej więcej w połowie roku).

Na Placu Wacława mają powstać nowe kioski. Wciąż nie wiadomo na 100 proc. jak będą wyglądały. Tak samo jest zresztą z całym bulwarem. Czy stanie się w końcu w całości miejscem tylko dla pieszych. Ten rok może o tym przesądzić.

hokej olimpiada w pradze 2014fot.prazskypatriot.cz

4) Olimpiada zimowa w Soczi, także do przeżycia w Pradze

Gdzie przeżyć intensywniej sportowe, zimowe szaleństwo jak nie w miejscu, gdzie ludzie kochają sporty zimowe. W szczególności HOKEJ. Na Letnej powstanie specjalny park olimpijski. Ekrany z transmisjami na żywo, sceny, ale przede wszystkim lodowiska, lodowiska i jeszcze raz lodowiska. Do hokeja rzecz jasna, do łyżwiarstwa szybkiego, ale także do spokojnej jazdy rekreacyjnej. Jeśli tylko czeski team nie zawiedzie i będzie grał długo w hokejowym turnieju – to będzie najgorętsze miejsce tej zimy w Pradze.

kubizm w pradze

5) Rok 1914 – co powstało w Pradze przed wiekiem?

Warto w tym roku pamiętać o tym co w Pradze powstało, wydarzyło się w 1914. W jakiś symboliczny sposób, odchodzący wraz z rokiem 2013 sezon secesyjny, dobrze się ułożył, jeśli chodzi o linię wspomnień. W 1914 roku secesja również umierała. Warto zwrócić przy zwiedzaniu uwagę na tak podziwiany w Pradze KUBIZM. To był jego szczytowy moment. W 1914 swoją kamienicę pod Wyszehradem ukończył Josef Chochol. 100 lat kończy też jeden z najbardziej znaczących praskich mostów: Most Manesa – ten przy słynnym Rudolfinum. Šupichovy domy – na Placu Wacława – z pasażem Rokoko połączonym ze słynną Lucerną, to kolejny przykład dominanty 1914. Skoro przy Lucernie jesteśmy – warto wspomnieć o nowości: świeżo otwartej małej sali kinowej, która z pewnością przyciągnie widzów nie tylko programem, ale także niezwykle ciekawymi fotelami. Na kim chcielibyście zasiąść?

lucerna kino w pradze alternatywne zwiedzaniefot. Lidove noviny

Nie zapominajcie o :

koncertach

wystawach

festiwalach

wszelkich wydarzeniach kulturalnych, których nie da się tak łatwo zaszufladkować !

Do zobaczenia w Pradze w 2014 !

PG

Reklamy

2 odpowiedzi na “PRAGA 2014 – CO NOWEGO WAS CZEKA”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s