CZESKO-POLSKI POCZĄTEK ROKU

expo 58 justyna fedecfot.Justyna Fedec/przedmioty w stylu brukselskim

Powiało mrozem. Nie chodzi tylko o temperatury, ale także wyniki badań, które na zlecenie Orlenu wykonał Instytut Spraw Publicznych. Czesi nie odwzajemniają polskiej sympatii. Ale co w takim razie z szeroko pojętą kulturą?

Nie będę odnosił się do opublikowanych badań, jeśli ktoś lubi magię liczb – zapraszam – może się zapoznać sam. Co prawda nazwa serwisu „forsal” brzmi dla mnie niebezpiecznie, ale wyniki pojawią się pewnie także w innych mediach i blogach, czeka nas (zainteresowanych) jałowa i krótkotrwała dyskusja. Wolę donosić o polsko-czeskim, czesko-polskim otwarciu roku w kulturze -> nad Wełtawą, ale także nad Wisłą. Bo to się naprawdę liczy.

1. Polski rok w czeskim radiu

Pisałem już o tym w poście o nowościach zaczynającego się roku. Wciąż będę to podkreślał – cały blok programów o Polsce, polskiej kulturze, języku polskim.

http://www.rozhlas.cz/vltava/polskyrok

Audycje, w których Czesi, nie tylko językoznawcy, będą mówić o języku polskim i związanych z nim życiowych doświadczeniach nazwano „Polski jest in!”. Opowiadania/dzieła polskich autorów pojawiają się na antenie w tłumaczeniach specjalnie przygotowanych na tę okazję (był już Hubert Klimko-Dobrzaniecki). Słuchacze będą mogli poznać zainteresowanie polską kulturą w szerszym kontekście – poznają losy Heleny Stachovej – tłumaczki np. zbioru reportaży „Gottland” Mariusza Szczygła. Był już cały cykl o niedocenianej Warszawie. Nie pytajcie jak zareagowałem na wieść o tym, że będzie można posłuchać „Rękopisu znalezionego w Saragosie”. Jeśli do końca roku pojawi się tam chociażby Grabiński (ostatnio w CR wydany), Gombrowicz (przez Stachovą tłumaczony), czy tak kochany przez znawców gatunku – Stanisław Lem – zdejmę przed budynkiem Rozhlasu kapelusz z głowy.

2. Strach i odraza według Pelca

Czarne wyda „manifest wrażliwości i nihilizmu, wiary i zwątpienia”, książkę, która powstała by „zburzyć mieszczański spokój, rozjątrzyć i opozycjonistów, i konformistów”. Nie będzie lepiej, będzie gorzej. Biblia undergroundu, najważniejsza powieść współczesnej literatury czeskiej – my, Polacy lubimy takie ostre promocyjne wejścia. Sprawdźcie sami. Jan Pelc – …będzie gorzej, w tłumaczeniu Jana Stachowskiego. krasnoludki_shilo

3. Wystawa Karola Radziszewskiego w Pradze

America is not ready for this – Ameryka nie jest na to gotowa. Radziszewski po dekadach rusza do Nowego Jorku śladami Natalii LL. Co z tego wynikło? Można się dowiedzieć odwiedzając galerię Futura: to tam, gdzie Cerny ma wystawione swoje „tyłki” („Brownnosing”) – może powiązać dwa wątki na raz: http://www.futuraproject.cz/futura/david-cerny/

4. Wyszedł czeski, 77 numer „Karty”

W końcu od słynnej Karty 77 pochodzi nazwa periodyku – jego 77 numer musiał nawiązywać do czeskich spraw. Mi podobały się szczególnie wspomnienia z okresu Praskiej Wiosny. Przeczytamy też słynne słowa „Mały naród – jeśli chce posiadać jakieś znaczenie w świecie, to codziennie, uporczywie musi je na nowo wywalczać” -z „Czeskiego losu” Kundery. Polemika Kundery z Havlem trochę traci z powodu braku zgody autora „Nieznośnej lekkości…” na opublikowanie jego starego tekstu. Trzeba go było streszczać. Piękne zdjęcia z taborskiego atelier Šechtlów są ozdobą, szczególnie dla miłośników starej fotografii – kiedy to uwiecznianie było też poszukiwaniem piękna.

karta

5. Brukselski styl pojechał zawojować Kielce

Wystawa czeskiego i polskiego dizajnu w stylu Expo 58 (brukselski styl) po Wrocławiu, przeniosła się do Kielc – warto zajrzeć dla własnej inspiracji, ale także poznania tego fenomenu. Tego nie zobaczymy w IKEA. Nawet jeśli pokażemy kartę „family”. Wernisaż wystawy „Wojna i Pokój” w Institute of Design Kielce 31.01. , polecam gorąco -> https://www.facebook.com/events/526822234082631/  Wiele dodatkowych wydarzeń towarzyszących wystawie, np. projekcja filmu, który podpił Brukselę, w 1958 – „Diabelski wynalazek”…rzecz jasna Karla Zemana!

wojna i pokój

fot.Justyna Fedec

6. Agnieszka Holland tym razem sama stała się bohaterką

„Powrót Agnieszki H.” w czeskich kinach. To dokument (autorstwa Krystyny Krauze i Jacka Petryckiego) o związku reżyserki z Czechami, próba podsumowania jej lat spędzonych w Czechosłowacji, także w czasach Praskiej Wiosny. Od momentu nakręcenia „Gorejącego krzewu”, chyba każdy kto choć trochę interesuje się filmem, zrozumiał, że związki Holland z Pragą, Czechami są bardzo mocne. Często można ostatnio znaleźć wywiady z Agnieszką Holland w czeskich i polskich mediach. Pojawia się tam sporo publicystyki, co zrobić – reżyserka uznała pewnie, że lepiej mówić, niż siedzieć cicho, nawet jeśli sprawy te za moment przeminą. Oby. Wracając do „Gorejącego krzewu” – otrzymał najwięcej nominacji do Czeskiego Lwa. Szkoda, że nie wyszło z Oscarem.

Film „Powrót Agnieszki H.” miał premierę na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Piękny plakat towarzyszy pokazom w Czechach.

Navrat-Agnieszky-H._plakat_nahled

7. Pit stop na granicy – Cieszyn/ Český Těšín a tam 3 Bros’Hostel

W polsko-czeskich, czesko-polskich klimatach i po bratersku. Przede wszystkim podoba mi się koncepcja Cieszyn/ Český Těšín jako pit stop pomiędzy Pragą i Krakowem – coś dla tych, którzy chcą „zaoszczędzić sporo grosza na bilecie kolejowym”. Ale czemu 3 bracia? „Legenda głosi, że dawno dawno temu (nikt nie wie dokładnie – kiedy) trzech braci spotkało się przy okolicznej studni. Miejsce spodobało im się tak bardzo, że wspólnie, jednogłośnie postanowili założyć tu osadę, zwaną Cieszynem”. Polecam, bo cenię sobie szczerość: w ofercie nie ma lukru – żadnych przesadnych luksusów. Wszystko czego potrzebujemy to atmosfera, fachowość, czystość i bliskość atrakcji. Zapewniają to!

http://3broshostel.com/pl/

hostel 3 bros cieszynNa dziś wystarczy, taka dawka powinna pokonać mróz na granicach, w sercach, a tych którzy tego potrzebują – zainspirować.

PG

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s