PAŁAC TROJSKI

co zwiedzać w pradze gdzie pójść w pradze praga zamek troja

Kolejny odcinek z cyklu Praga mniej znana: Pałac Trojski. Wybrałem się tam w upalną niedzielę. Majestatyczny barok w rozedrganym powietrzu, czyste piękno. Dlaczego warto poświęcić swój czas na wizytę na Troi? 

W upalny dzień, w otoczeniu przepięknej architektury i zieleni człowiek czuje się tu jak w Wiedniu, Paryżu, Rzymie. No właśnie – architekt Jean Baptiste Mathey przy projektowaniu pałacu miał się inspirować podmiejskimi willami rzymskich patrycjuszy. Nie chcę przez to powiedzieć, że w Pradze brakuje arystokratycznych klimatów (wystarczy rzucić okiem na listę ponad 300 praskich pałaców!), ale na terenie Pałacu Trojskiego człowiek odczuwa coś szczególnego. Trudno to wyrazić. Nagle rozszerza się pole widzenia.

Była to posiadłość jednego z największych czeskich rodów arystokratycznych – Sternbergów. Rozpoczęli budowę pałacu w roku 1679. Od nich pałac zakupiła cesarzowa Maria Teresa (dla swojej Szkoły dla panien), sama kilka razy w nim mieszkała.

Troja – dlaczego Troja? Dzielnicę Pragi nazwano w antyczny sposób, bo sam barokowy Pałac Trojski szczyci się antycznie pojętymi elementami – przede wszystkim dwuramienną klatką schodową z rzeźbami bogów, tytanów, alegoriami pór dnia, roku i stron świata (imponujące dzieło rodziny Heermannów z Drezna). Pod obejściem klatki schodowej, w niższych piętrach faktycznie dostrzeżemy gigantów przygniecionych głazem, w dramatycznie wyglądającej agonii.

Stamtąd schodzimy główną aleją do dominującej fontanny. Woda przyjemnie szemrze – spod fontanny piękny widok na pałac. Po prawej stronie (stojąc twarzą do pałacu) rozciągają się ogrody. Mniej zadbane niż główne aleje, ale nie mniej urokliwe. Sztukaterie na murach ogrodu rozpadają się w słońcu.  Wśród żywopłotów od czasu do czasu wejścia na małe, zapomniane trawniki. Naturalne labirynty zachęcają, by sprawdzić co jest na końcu drogi. Od czasu do czasu w alejce pojawi się ktoś z ręcznikiem. Ludzie skracają sobie drogę przez ogród – wracają z nad Wełtawy, która znajduje się tuż obok i przy każdej większej powodzi zalewa tutaj wszystko.

Po spacerze warto wejść na moment do środka pałacu. Jest on teraz w rękach Galerii Miasta Stołecznego. Aktualnie można zobaczyć bardzo ciekawą wystawę secesyjnej rzeźby czeskiej. Kupując bilet dostajemy się jednak nie tylko do galerii, ale przede wszystkim do sal pałacowych. Na uwagę zasługuje niezwykle imponująca Sala Główna, która w całości pokryta jest malowidłami. Opiewają one poszczególnych Habsburgów oraz (w większej części) zwycięstwo w bitwie pod Wiedniem. Nie zabrakło też Jana III Sobieskiego – znalazł się w jednym z narożników. Specjalne tabliczki z informacjami (dla lepszej orientacji)  informują, że to on był głównym ojcem wiedeńskiego sukcesu.

Troja to nie tylko Pałac Trojski, ale także winnica św. Klary (widoczna na fotografiach), Ogród Botaniczny i przede wszystkim Zoo Praskie. Autobus nr 112, jadący z Dworca Holeszowickiego (Nádraží Holešovice) zatrzymuje się na placyku pod samym Ogrodem Zoologicznym. To najlepszy i najszybszy sposób, żeby dotrzeć do wszystkich wymienionych wyżej obiektów. Można tam spędzić spokojnie cały dzień, ba – może to być nawet za mało, żeby wszystkim tym się nacieszyć.

Zapraszam do obejrzenia galerii z Pałacu Trojskiego – znajdziecie tu wszystkie elementy i miejsca opisane wyżej:

barok w Pradze zwiedzanie miasta z przewodnikiem lato w pradze

zamek trojski barok w Pradze zwiedzanie miasta

praskie pałace pałac troja zamek trojski zwiedzanie pragi poza szlakiem

praskie ogrody zielona praga gdzie odpocząć

praskie ogrody praga zwiedzanie pragi

wino w Pradze winiarnia winnica św. Klary na praskiej Troji

praga zamek habsburgowie zwiedzanie miasta gdzie pójść i co zobaczyć w pradze

polonica praga polska praga alternatywna sobieski zamek troja

 

Zwiedzajcie Pragę poza szlakiem. Na pytanie: gdzie pójść w Pradze? – odpowiadam: na Troję ! Do pałacu, winnicy, ogrodu botanicznego i zoologicznego…

p.s tym, którzy zgłodnieją polecam restaurację ALTAN – tuż przy wejściu do praskiego zoo: http://restauracealtan.cz/cz/

 

Reklamy

4 odpowiedzi na “PAŁAC TROJSKI”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s