PIVOVAR HOSTIVAR

pivovar hostivar praga piwne zwiedzanie

Fot. K.Stanik

Jedno z moich ulubionych praskich, piwnych miejsc A.D 2014…Browar, który wygląda jak laboratorium, serwuje świetne piwa, ale trzeba trochę cierpliwości, żeby do niego dotrzeć. 

Wybrałem się do mikro browaru Hostivar – który działa od roku – razem z wiernymi towarzyszami, piwoszami, ludźmi, którzy nie boją się przygód, wyzwań i eksperymentów. Trochę zwiódł mnie mój przewodnicki nos. Nie wiedziałem, że na granicę praskiego Hostivařu i Horních Měcholup będziemy jechali tak długo i przez takie przystanki jak Kovošrot! Więcej nawet nie wspominam. Dla tych, którzy się tam wybierają – wstawiam mapkę w dole wpisu. Najłatwiej jest wsiąść w tramwaj nr 22 i jechać aż pod hotel (o odświeżającej nazwie) Ocean, minąć go po lewej…Trasa 22 jest jednak teraz (stan na 8.7.2014) mocno rozkopana – informuję, żeby nikt nie miał do mnie pretensji z powodu utrudnień… Kiedy w końcu dotarliśmy na miejsce reakcja mogła być tylko jedna: (w tle „Rydwany ognia”)…I o to chodzi w piwnych przygodach…

mikro browary w pradze gdzie iść na dobre piwo

Fot. J.Grinholc

Architektura mikro browaru to atrakcja sama w sobie – szczególnie dla fanów klimatu, który roboczo nazwałem klimatem „nowoczesno – skandynawskim”. Mam nadzieję, że fotografie oddadzą, choć trochę to, co próbuję przekazać. Najlepiej sprawdźcie sami na żywo.

praskie zwiedznie szlakiem piwnym

Fot. K.Stanik

Przy podsumowaniu najlepszych mikro browarów w Pradze (jeszcze w roku 2013) – napisałem: Warto sprawdzić tamtejsze specjały, ale także zobaczyć niezwykle ciekawą architekturę browaru. Nowoczesność, a może już zapowiedź przyszłości: harmonia między szkłem i drewnem, przeszklenia pokazujące zaplecze techniczne z tankofermentatorami w roli głównej, mozaiki z kapsli. Będzie się tam wkrótce jeździło na półciemną 12-tkę w harmonijnym wnętrzu. Od początku miejsce chwalone przez specjalistów. Teraz już śmiało mogę opisać całą ofertę browaru i potwierdzić: architektura naprawdę robi wrażenie. Nie tylko na nas. Wystarczy spojrzeć na wyróżnienie za projekt, przyznaną w plebiscycie Grand Prix Architektów 2014.

Zdjęcie-0264

Fot. autor

Po tak długiej tułaczce, nie pozostawało nic innego jak korzystać ze spokoju praskiego przedmieścia i przede wszystkim wlać coś dobrego w spragnione gardło.

piwo hostivar mikro browar zwiedzanie pragi szlakiem piwnym smaki pragi

Fot. J.Grinholc

W menu znajdziecie dokładne i pięknie (graficznie) opracowane profile piw. Po długiej tułaczce nie było jednak zbędnych dyskusji – postanowiliśmy,że spróbujemy wszystkich propozycji…

praskie zwiedzanie szlak piwny z przewodnikiem praga lato piwo zabawa

Fot. K.Stanik

Oto wyniki degustacji:

11-tka: bardzo jasna, trzykrotnie chmielona, bardzo (ale to bardzo!) pijalna. Krótka, ale wyraźna goryczka. Dobry lacing. Idealna na początek.

12-tka półciemna: słodka, karmelowa piana. Ogólnie rzecz ujmując: piany mają w Hostivarze piękne! Aksamitne – trudno to oddać na zdjęciach. Piwo zdecydowanie wyraźniejsze, niż 11-tka. Gorycz czuć „głębiej w gardle”. Przyzwoita i również pijalna.

13-tka: wracamy do jasnego piwa. „Ta piana jest boska” – wyrwało się nam. W aromacie dla odmiany lekka kukurydza. Pełna słodowość, dzięki której ucierpiała goryczka. Wciąż wysoki poziom, ale po dwóch poprzednich trochę „płaskie”.

15-tka H-ALE: żadne porządne mikrobrowarowe menu nie może się w dzisiejszych czasach obyć bez „ajlu”. W aromacie totalna owocowość (truskawka, poziomka, coś co przywodzi na myśl wiejską naturalność i świeżość). Piana aksamitna tak, że można się rozpłynąć. W smaku nie ma „chamskiego”, chmielowego kopnięcia. Piwo jest wyważone, choć dość przeciętne, jak na to, co zapowiedziało w aromacie. Warto spróbować, ale degustacja H-Ale zmusiła nas do następnego podejścia do 11-tki…

…i ta hostivarska 11-tka jest po prostu najlepsza! Prosta, lekka, pijalna, idealna do bogato faszerowanego hermelina, którego widzicie na kolejnym zdjęciu.

hermelin piwne zwiedzanie czeskie przystawki piwne

Fot. K.Stanik

h jak hostivar

Fot. autor

piwne zwiedzanie praga przewodnik

Fot. K.Stanik

Świetne miejsce na lato, z powodu dużego ogródka, idealne do relaksu na świeżym powietrzu. Ciekawostką jest postać Antonína Švehli – trzykrotnego premiera Czechosłowacji, który w Hostivarzu się urodził.

Zdjęcie-0265

Fot. autor

hostivar mikro browar mikro browary w pradze na piwo gdzie na piwo

Fot. K.Stanik

Wszystkie z miejsc, które polecam na blogu, polecam serdecznie i czystym sumieniem, bo sam je wcześniej sprawdziłem. To polecam szczególnie! Wszystkim piwoszom, miłośnikom dobrego jedzenia, ciekawej architektury i tym, którzy w Pradze będąc wielokrotnie, mają więcej czasu na eskapady poza centrum. Gdzie w Pradze na piwo? – do mikro browaru Hostivar…

www: http://www.pivovar-hostivar.cz/

obiecana mapa:

https://www.google.cz/maps/place/Lochot%C3%ADnsk%C3%A1+656/@50.0461587,14.5488569,153m/data=!3m1!1e3!4m2!3m1!1s0x470b92799d2b88d9:0xae84e6b9382e726a

Reklamy

4 odpowiedzi na “PIVOVAR HOSTIVAR”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s