ADWENT W PRADZE: TARGI ŚWIĄTECZNE, IMPREZY,KULTURA

praga w grudniu targi adwentowe

Zaproszenie do grudniowej Pragi, nie tylko na targi adwentowe.  (WPIS AKTUALIZOWANY)

Jak ten czas leci. Jeszcze przed chwilą przekonywałem Was do przybycia do listopadowej Pragi, a już za moment ogarnie wszystkich przedświąteczna gorączka. Kiedy piszę te słowa, do Pragi zmierza świąteczna choinka, która stanie na rynku Staromiejskim. Już teraz nie da się wytrzymać w domach handlowych, odechciewa się chodzić po mleko i masło (nie wspominając o piwie) z powodu tłumów. Dla mnie ratunkiem w grudniu jest kultura – a jeśli do Pragi przyjedziecie po prezenty – polecam alternatywne targi z designem, rękodziełem i modą. Konsumpcja konsumpcją, ale wspierajmy młodych artystów (i starszych też).

Praga jest piękna o każdej porze roku. Powtarzam to często. Frazes? Hasło to brzmi jak frazes, zgodzę się, ale Praga wypełnia go treścią. Zrozumiecie, kiedy na Malej Stranie zobaczycie latarnika zapalającego gazową latarnię, poczujecie zapach bożonarodzeniowych przypraw na jarmarku przedświątecznym, czy zakosztujecie świątecznego piwa, w którymś z multitapów lub mikrobrowarów…

Powodów, by odwiedzić Pragę przed świętami jest naprawdę wiele, oto kilka najważniejszych.

1) Jarmarki przedświąteczne (tradycyjne)

Trwa już jarmark na Placu Pokoju, czy Andělu. Z turystycznego punktu widzenia najważniejsze targi przedświąteczne odbywają się jednak na Placu Wacława i Rynku Staromiejskim. Te ruszą na przełomie listopada i grudnia – bez obaw. Przyciągnie z pewnością malowniczy targ św.Gawła (Havelské tržiště) – już teraz można tam odnaleźć przedświąteczną atmosferę.

Rada: wejdźcie na wieżę ratuszową (Starego Ratusza na Rynku Staromiejskim) – rozciąga się z niej piękny widok na miasto, olśni Was piękno jarmarku na Rynku.

2) Jarmarki przedświąteczne (alternatywne)

Coś dla miłośników designu, rękodzieła, mody i sztuki w jednym. Czesi wierzą, że mają złote rączki do wszystkiego. Tworzą i dzielą się swoją twórczością – mowa tu szczególnie o artystach ze szkół plastycznych, ale także o obrotnych amatorach. Lista targów z alternatywnym asortymentem jest naprawdę długa i kusząca (wydarzenia rozciągnięte na kilka adwentowych weekendów, nie ma obaw):

28.11-30.11.2014 HOLEŠOVICE FASHION MARKET, www: http://www.novetrhy.cz/trhy/holesovice-fashion-market/#.VHOH4ouG-So

5.12-9.12.2014 UMPRUM SHOP, targi studentów praskiej ASP, www: https://www.umprum.cz/web/cs/umprum/umprum-shop-2014-1958

7.12.2014 KNIHEX, zimowa edycja, targi małych wydawnictw,

www: https://www.facebook.com/events/1719905951567030/?ref=22

11.12-14.12.2014 DESIGNSUPERMARKET, www: http://www.designsupermarket.cz/

13.12-14.12.2014 DYZAJN MARKET, www: http://www.dyzajnmarket.com/

20.12-21.12.2014 BOUTIQUE MARKET, www: http://www.novetrhy.cz/trhy/boutique-market/#.VHOIQouG-So

wszystkie adwentowe niedziele TARGI REGIONALNE NA PL. JERZEGO Z PODIEBRADÓW,

www: http://www.farmarsketrziste.cz/trziste-jirak/adventni-nedele-7-14-a-21-12-na-jiraku

Rada: nie kupujcie na siłę. Raczej korzystajcie z atmosfery. Nie zapominajcie o jedzeniu i piciu. Targi często proponują ciekawe kulinarne „programy” i prawdziwe skarby. Rozmawiajcie z ludźmi, za każdym produktem, nawet najdrobniejszą biżuterią itp. kryje się ciekawa historia.

3) Polskie wydarzenia w Pradze

Jeśli jedziecie do Pragi w okresie przedświątecznym, macie szansę uczestniczyć w celebracji polskiej kultury nad Wełtawą. Czesi się nami nie interesują? Pewnie zmienicie zdanie po odwiedzeniu wystawy polskiego, filmowego plakatu w kinach Světozor, Oko, czy Aero. A skoro przy wspomnianym kinie Bio Oko jesteśmy: już w pierwszy adwentowy weekend odbędzie się tam (po raz trzeci) Bardzo fajný festival (polskiej kultury): w programie pokazy polskich filmów (Smarzowski, Pawlikowski), koncerty, polskie delikatesy. Jak Czesi zareagują na „Pod mocnym aniołem”, czy „Drogówkę”. Z wrażenie trzeba będzie strzelić wódeczkę i zagryźć pierogiem?

www: https://www.facebook.com/bardzofajnyfestival

Rada: polecam wizytę, bo to świetna okazja do zobaczenia jak nasi sąsiedzi reagują na polską kulturę, kulinaria, styl. Wmieszajcie się w tłum, podsłuchujcie co mówią goście, zobaczcie na własne oczy jak padają granice, mity i stereotypy. Poza tym Bio Oko to świeże podejście do kina – również jako miejsca spotkań towarzyskich, choć sama architektura i tradycje sięgają lat 40-tych.

4) Jatka 78 – dla tych, którzy nie boją się rzeźni

Grudzień to pewnie ostatni miesiąc (ostatnia szansa), żeby zobaczyć jak w Pradze działają kulturalne przestrzenie pop-up, na moment, na kilka „niedziel”. Jatka 78 – to przestrzeń dla teatru, cyrku, tańca, która działa tylko przez 2 miesiące (listopad – grudzień) w miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się holeszowicka rzeźnia. Nie bez powodu więc, działalność rozpoczęto od mszy za dusze zabitych tu zwierząt. Domowa (choć przez moment) scena praskiego cyrku La Putyka, który podkreśla konieczność istnienia takiego miejsca w Pradze. Dla nowej sztuki, nowych trendów, nowej dynamiki.

www: http://www.jatka78.cz/#home

Rada: rezerwujcie bilety wcześniej, najlepiej poprzez www. To konieczne – zainteresowanie „jatkami” jest ogromne, w okresie przedświątecznym jeszcze się zwiększy. Prażanie kochają teatr, tu przyciąga dodatkowo sceneria. Miejsce, które pokochają fotografowie (z instagramowcami na czele)…

5) Mozart i Bach w adwentowej Pradze

Dla melomanów i miłośników secesji zarazem. Orkiestra Symfoniczna Miasta Stołecznego zagra Mozarta, Bacha, Iberta i Czajkowskiego w pięknych wnętrzach Domu Miejskiego na Placu Republiki.

www: http://www.fok.cz/koncert/adventni-koncert/

6) Najpiękniejsze praskie szopki w Kaplicy Betlejemskiej

Na moment estetycznego uniesienia i refleksji zapraszam do Kaplicy Betlejemskiej. Już od końca listopada (do początku roku) odbywa się tu wystawa praskich szopek. Nie zapominajmy, że w miejscu tym, swoje kazania przeciwko kościołowi głosił słynny reformator religijny Jan Hus. Dobra okazja, żeby połączyć te dwa wątki.

www: http://www.vanocnivystava.cz/2014/06/08/betlemske-zvoneni-v-betlemske-kapli/

Zapraszam do grudniowej Pragi – jeśli coś dla Was „wyłapię” – nie omieszkam dorzucić do adwentowego postu! Im więcej wiecie, tym lepiej –  wtedy naprawdę praskie spacery mają sens!

PG

ADWENT w pradze 2014 targi jarmarki świąteczne

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s