KUBISTYCZNA PRAGA cz.3 – KAPLICA BETLEJEMSKA

kaplica betlejemska kubizm w pradze praskie trasy

Powracam do serialu kubistycznego: prezentuję ukryty skarb Żiżkova – Kaplicę Betlejemską. Z okazji jej 100-lecia. 

Od dwóch pierwszych odcinków „pilotowych” upłynęło zbyt dużo czasu. Powracam do kubistycznych wątków na blogu, moją ambicją jest zaprezentowanie wszystkich kubistycznych elementów w Pradze. Lista jest naprawdę długa i bardzo ciekawa.

W najnowszym odcinku prezentuję Kaplicę Betlejemską, ukrytą na podwórzu na dolnym Žižkovie (adres: Prokopova 216/4). Żiżkowskie podwórka to oddzielny temat – nie będę go przy tej okazji rozwijał, ale muszę przyznać, że fakt, iż kaplica jest ukryta, niewidoczna, jeszcze tylko dodaje jej tajemniczości. Kiedy staniecie w końcu w bramie i uświadomicie sobie, że jesteście na miejscu – wierzcie mi – to poczucie tajemnicy, trudnej do opisania aury, ogarnie was w pełni. Wypatrujcie złotego kielicha nad bramą, kaplica należy bowiem do Ewangelickiego Kościoła Czeskobraterskiego, nawiązującego do doktryny Braci Czeskich (którzy to wyłonili się z husytyzmu). Wspomniany kielich:

zwiedzanie alternatywne miasta kaplica betlejemska zizkov

Wracając do samej kaplicy. Została otwarta dla wiernych w czerwcu 1914, w tym roku skończyła więc 100 lat. Architektonicznie możemy mówić o połączeniu kubizmu i późnej secesji (większość praskich kubistycznych budowli nie jest oczywista i stylowo czysta). Za twórcę kaplicy uważa się Emila Králíčka, o którym wspominałem już zapewne w 2 odcinku Kubistycznej Pragi (Dom Diament). Nie ma pewności, ale to on był głównym architektem firmy M.Blechy, która realizowała projekt.

Trzeba było zabetonować podłoże pod kaplicą, ponieważ stanęła w miejscu, skąd wybierano piasek. Jama została zasypana elementami przywiezionymi z praskiej asanacji (wielkiej przebudowy Dzielnicy Żydowskiej i części Starego Miasta na przełomie XIX i XX wieku).

Mówiąc o asanacji – ta miała odbyć się także na Žižkovie w latach 70-tych. Komuniści planowali postawienie panelowego blokowiska. Kaplica Betlejemska miała zostać wyburzona. Na szczęście w 1975 roku udało się ją wpisać na listę chronionych zabytków. Jest to wielka zasługa ówczesnego proboszcza Františka Potměšila.

Miałem to szczęście, że w środku akurat ktoś przebywał, przygotowując kaplicę do nabożeństwa. Choć odbywają się tam (oprócz nabożeństw) także koncerty, działalność charytatywna, to trudno się dostać do środka. Mogłem na własne oczy przekonać się, jak kubistyczny obiekt wygląda wewnątrz. Galeria poniżej, zapraszam do jej obejrzenia. Jeszcze słów kilka o wnętrzu: mówi się, że jest to najlepiej zachowane (oryginalne) kubistyczne wnętrze w Pradze. Choć od razu trzeba wyjaśnić, że kubistyczne malowidła naścienne, pochodzą już z początku lat 90-tych. Są dziełem studentów praskiej ASP i mają podkreślać charakter miejsca.

Sporo mówi się o związku kaplicy z kultową czeską grupą muzyczną Plastic People Of The Universe – mieli tu przeprowadzać próby – nie jest to jednak prawdą. Jak wspominają członkowie zespołu doszło tam jednak do spotkania z ich późniejszym perkusistą: Jiřím Šulą. Stąd ten wątek z Plastikowymi…

I na koniec jeszcze jedna ciekawostka z czasów II wojny światowej: na ścianie kościoła znajduje się tablica upamiętniająca rodzinę Fafka, która ukrywała Jozefa Gabčíka i Jana Kubiša – spadochroniarzy – zamachowców (w 1942 roku przeprowadzili zamach na Heydricha). Sama kaplica była zagrożona w czasie Powstania Praskiego. W ostatnich dniach wojny ta część Żizkova była ostrzeliwana przez Niemców z górującego nad dzielnicą wzgórza Vitkov. Nic się jednak poważnego nie stało.

betlemska kaple kubizm w pradze co zwiedzać

kubizm w pradze architktura co zwiedzić zwiedzanie Pragi

praga praskie zwiedzanie zabytki kubizm

praga husytyzm kubizm sztuka co zobaczyć zwiedzanie miasta

kubizm w pradze zizkov żiżkov zwiedzanie poza centrum praga praha

Do następnego odcinka Kubistycznej Pragi!

I do zobaczenia na praskich (także kubistycznych) szlakach…

Reklamy

4 odpowiedzi na “KUBISTYCZNA PRAGA cz.3 – KAPLICA BETLEJEMSKA”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s