NOWA SCENA TEATRU NARODOWEGO

nowa scena teatru narodowego w Pradze co zwiedzać w pradze

fot. K.Stanik

Wobec Nowej Sceny nie można być obojętnym. Świetne miejsce dla miłośników teatru, architektury i ciekawych tematów do fotografowania. O kawie nie wspominając. 

Pierwszy wpis w tym roku. Chciałem, żeby traktował o miejscu szczególnym.

Aleja Narodowa w Pradze to jedno z najbardziej niedocenianych miejsc. Wszyscy skupiają się na pobliskim Placu Wacława, idą na zakupy Na Příkopech (ci zamożniejsi na Pařížską)…Takie mam przynajmniej odczucie oprowadzając po Pradze Polaków. Oczywiście Národní kojarzy się z Aksamitną Rewolucją, kawiarnią Slavia, Teatrem Narodowym i bynajmniej nie jest to miejsce zapomniane, ale nie ma takiego wzięcia, jak wyżej wymienione „evergreeny”. Skoro o XIX-wiecznym, jakże zacnym budynku Teatru Narodowego była już mowa, prezentuję Nową Scenę – czyli tą realizację architektoniczną z lat 80-tych, która wielu z was może wprawić w konsternację. Cóż to za architektoniczny „bul”? – takie pytanie pojawia się na ustach wielu (tych wrażliwszych). Trudno ocenić ile osób, patrząc na Nową Scenę, zamarzyło o tym, by mieć takie luksfery w domu, altance na działce, domku letniskowym…Tak – Nową Scenę się kocha lub nienawidzi. Jak większość komunistycznych projektów. To jedno z moich ulubionych miejsc. W piękny sposób łączą się tam style, epoki architektoniczne i klimaty – co chciałem podkreślić poprzez wybór pierwszego zdjęcia na szczycie wpisu.

Prager dla Pragi

Przekonacie się, że to miejsce nie tylko dla miłośników teatru, architektury, designu, ale – z powodu swojej fotogeniczności – także dla miłośników fotografii. Po wyburzeniu kilku domów między Teatrem Narodowym a klasztorem urszulanek, powstała luka, którą trzeba było jakoś zapełnić. Rozważano kilka opcji. Zorganizowano kilka konkursów, pierwszy już pod koniec lat 50-tych, na fali modernizacji architektury teatralnej w całej Europie. Dopiero w latach 70-tych zaczęto jednak myśleć konkretniej o zbudowaniu wielofunkcyjnego obiektu: sceny teatralnej, restauracji i sali kongresowej (balowej). Konkurs wygrał znany wtedy architekt Karel Prager (złośliwie nazywany „Karlem Gottem architektury socjalistycznej -miał na koncie np. budynek Zgromadzenia Federalnego – dziś nowy budynek Muzeum Narodowego).

Proces budowy nie obył się bez problemów. Na początku lat 80-tych do realizacji „wmieszał” się Josef Svoboda – światowej sławy scenograf i jeden ze współzałożycieli teatru Laterna Magika. Był to pierwszy multimedialny teatr na świecie, łączący film i inne media z żywą akcją na scenie! Jego program powstał przy okazji wystawy Expo 58′ w Brukseli, który był wielkim sukcesem Czechosłowacji na wielu poziomach (jest to temat tak szeroki i ciekawy, że nawet go w tym miejscu nie zaczynam). Tak się stało, że przez długi czas Laterna Magika borykała się z brakiem własnej sceny. Svoboda chciał ulokować swój teatr na stałe w budowanym właśnie nowym budynku TN. Jego wizja różniła się z od wizji Pragera. Svoboda chciał konsekwentnej, teatralnej przestrzeni, Prager chciał połączyć różne funkcje, przywrócić jeszcze więcej życia do tej części miasta. Ostatecznie wybrano koncepcję Svobody (i Zdeňka Kuny), przedłużono terminy i powierzono dokończenie projektu…Pragerowi. Choć Laterna przeniosła się do Novej Sceny na dobre dopiero na początku lat 90-tych, to bez działań wspomnianych wyżej ludzi teatru, przestrzeń nowego obiektu nie byłaby tak dobrze dostosowana do potrzeb ich projektów.

Wyciszyć Národní

Jeśli chodzi o same warunki pracy na początku – nie było łatwo. Przestrzeń otworzono w 1983 roku i od początku narzekano na złą akustykę. Problemem były wszelkie zmiany techniczne na scenie, wkrótce pojawiły się też problemy z windami, ogrzewaniem…Krótko rzecz ujmując: marzenia o nowoczesnej scenie teatralnej, nie przekładały się na rzeczywistość. Po 30 latach Nowa Scena TN te problemy ma już za sobą. Tak się przynajmniej wydaje, jeśli chodzi o popularność przedstawień, szczególnie Laterny Magiki. Ale nie tylko – Nova Scena to integralna część Teatru Narodowego – odbywają się tu nie tylko przedstawienia taneczne, czy mulitmedialne.

Wracając jeszcze do akustyki – ważnym elementem mającym wpływ na dobór materiałów była i jest Aleja Narodowa – chodziło o to, by nowy budynek wyciszyć. Sami zobaczcie jak ruchliwa jest Národní . Stąd między innymi te symboliczne już luksfery. Mają działać jak ekrany odbijające fale dźwiękowe? Niech się w tym miejscu wypowie specjalista, ale ja je w ten sposób rozumiem. Za szklane pustaki odpowiadali mistrzowie szkła Stanislav Libenský i Jaroslava Brychtová (wraz z Pragerem).  Kształtek jest dokładnie 4306, każda o wymiarach 80 × 60 × 40 cm, waga ok. 40 kg (jedna)!

Czy androidy piją cappuccino?

Ale to nie jedyny element, który miał zapewnić artystom i widzom ciszę. Nie stójcie tylko przed budynkiem, wejdźcie do środka. Przepiękną klatką schodową z zielonego, kubańskiego marmuru dostaniecie się do kawiarni NONA. Materiały użyte wewnątrz, także miały stwarzać izolację. Klatka schodowa jest tak piękna, że pewnie zatrzymacie się na niej na dłużej. Zobaczcie ją w galerii poniżej – też macie wrażenie, że spokojnie można by tu kręcić remake Blade Runnera? Elegancja i smutek lat 80-tych.

Kawiarnia NONA w Novej Scenie to pewnie jedna z najmniej docenianych historycznych kawiarni na Alei Narodowej, trzeba przyznać, że ma poważną konkurencję w postaci takich miejsc Louvre, Slavia, Adria (w Pałacu Adriawięcej przy PRASKICH PASAŻACH), czy delikatesach Paukerta. Do NONY warto jednak wejść na kawę, usiąść przy przeszklonej fasadzie i obserwować ruch uliczny, tramwaje, ludzi śpieszących się do swoich spraw. Fotografowie docenią także widok na plac między Nową Sceną a „starym” budynkiem TN. Przy okazji przypominam, że odbywają się tu często targi designu i rękodzieła (DYZAJN MARKET), happeningi, latem potrafi być otwarty bar, artyści wystawiają swoje dzieła. Jeśli dodamy do tego wszystkiego ciekawostkę historyczną – mamy już komplet potrzebnych informacji: Nowa Scena TN była główną siedzibą, sztabem Forum Obywatelskiego w czasie Aksamitnej Rewolucji. Ta zaczęła się – przypominam – kilkaset kroków od Nowej Sceny. Opozycja czechosłowacka naradzała się, planowała i odpoczywała w tym miejscu między manifestacjami obalającymi komunizm.

Jeśli pytacie mnie: gdzie na kawę do mniej znanego miejsca z klimatem? Odpowiadam – właśnie na Novą Scenę.

Byli tam wierni miłośnicy Pragi – Aleksandra Markiewicz i Krzysztof Stanik – ich fotograficzna relacja poniżej. Jak zwykle dzięki Wam za zaangażowanie.

teatr narodowy w pradze praskie szlaki trasy 2014 2015

fot. K.Stanik

co zwiedzać w pradze jakie miejsca odwiedzić praskie szlaki teatr praha praga zima

fot.A.Markiewicz

nova scena praha praga teatr narodowy

fot.autor

praskie kawiarnie praskie szlaki praga praga komunistyczna architektura

fot.K.Stanik

praskie wnętrza kawiarnie styczeń 2015 nowy rok w pradze architektura praska praha zwiedzanie alternatywne

fot.A.Markiewicz

co zwiedzać w pradze zimą, wiosną kawiarnia kawa w pradze

fot.K.Stanik

praskie wnętrza nowa scena teatru narodowego praha aksamitna rewolucja co zwiedzać gdzie pójść

fot.A.Markiewicz

new scene interior

fot.autor

Reklamy

Jedna odpowiedź na “NOWA SCENA TEATRU NARODOWEGO”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s