KOMUNIKACJA MIEJSKA W PRADZE (10 najczęściej zadawanych pytań)

komunikacja miejska w pradze bilety metro autobus tramwaj jak sie poruszac transport publiczny

Ceny, zniżki, który bilet wybrać? Wybrałem 10 pytań, które najczęściej mi zadajecie. 

Postanowiłem w końcu napisać rodzaj mini poradnika dot. komunikacji miejskiej w Pradze. Wszystko w pigułce. Bardzo często pytacie mnie o te sprawy w e-mailach, przygotowując się do wyjazdu. Oszczędzi nam to wszystkim czasu – wy będziecie przygotowani, a mi wystarczy przesłać link do tego wpisu. Poniższe pytania napływały do mnie przez 5 lat mojej pracy przewodnickiej i jak się zorientujecie, nie dotyczyły tylko cen biletów, czy zniżek…

1) Na jakie koszty trzeba być przygotowanym?

Bilety podstawowe (czasowe): 24 CZK – na 30 min, 32 CZK – na 90 min (po skasowaniu biletu możecie śmiało zmieniać zarówno linie jak i środki transportu). Bilet 24-godzinny – 110 CZK, 3-dniowy – 310 CZK. 

I to w zasadzie najważniejsza informacja. Bilety dostępne w automatach, na dworcach, na dużych stacjach metra, w kioskach, punktach prasy, często w sklepach i marketach.

2) Jadę do Pragi z 6-letnim dzieckiem. Czy ma zniżkę w komunikacji? (ZNIŻKI)

Dzieci: 0-6 lat – jeżdżą za darmo. UWAGA: przy kontrolach (dotyczy to wszystkich grup, które korzystają ze zniżek) konieczne jest potwierdzenie wieku dziecka paszportem lub dowodem. Wózek dla dziecka za darmo.

Dzieci: 6-15 lat – jeżdżą za połowę: np.  bilet za 24 CZK – dla tej grupy wiekowej za 12 CZK.

Powyżej 15 roku życia: uczniowie, studenci: tak jak w punkcie 1. W punkcie 3 wyjaśniam studentom dlaczego.

Dorośli – bilet normalny, tak jak w punkcie 1.

Emeryci: powyżej 70 roku życia – za darmo.

Tu jeszcze więcej szczegółów dot. przewozu psów, rowerów, bagaży itp. – z oficjalnej strony praskiej Komunikacji: http://www.dpp.cz/en/fares-in-prague/ (w j.angielskim) – UWAGA – NOWOŚĆ: psy jeżdżą za darmo, więcej http://www.dpp.cz/en/reduced-prices-for-a-1-year-ticket-and-free-transport-for-dogs-changes-to-the-pit-tariff-starting-from-the-1st-july-2015/

3) Czy jako student, mogę korzystać z biletów ulgowych?

UWAGA STUDENCI! Tylko studenci szkół czeskich (akredytowanych przez czeskie Ministerstwo Edukacji, Młodzieży i Sportu) – mogą korzystać ze zniżek na bilety.

4) Czy opłaca się kupować bilet dzienny?

Wszystko zależy od tego, gdzie znajduje się wasz hotel/hostel/miejsce zamieszkania…i jaki masz budżet. Jeśli nie martwisz się o finanse – warto kupić, skasować raz i mieć z głowy – można wtedy „śmigać” wszędzie i o każdej porze. Tym, którzy jednak zwracają uwagę na drobne oszczędności – zawsze powtarzam: jeśli przyjeżdżasz do Pragi na kilka dni i mieszkasz w ścisłym centrum lub ścisłym śródmieściu – zastanów się, czy bilet 1-dniowy jest potrzebny. Jeśli wiesz, że większość czasu spędzisz w centrum – tu odległości są tak małe, że z komunikacji miejskiej nie będziesz praktycznie korzystać. Praga jest miastem, które zwiedza się najlepiej na piechotę. Oczywiście, nie wszyscy zatrzymują się na Starym Mieście, tuż przy Rynku Staromiejskim. Czasami trzeba dojechać kilka/kilkanaście przystanków tramwajem, czy kilka stacji metrem. Wciąż jednak wyjdzie oszczędniej, jeśli kupisz bilet czasowy na przejazd do ścisłego centrum i z powrotem. Komunikacja miejska w Pradze jest świetnie zorganizowana i szybka – dowiezie Cię na czas.

5) Ile w Pradze kosztuje bilet miesięczny?

550 CZK – bez zniżek (stan na styczeń 2015). Jeśli uświadomimy sobie, że to cena za tzw. strefę 0 – wewnętrzną miejską zonę, która jest dość rozległa + to bilet na wszystkie linie, wszystkich środków transportu (metro, autobus, tramwaj, kolejka na Petřín + nocne połączenia) to cena ta wydaje się bardzo atrakcyjna.

6) Jakie są kary za jazdę bez biletu?

1500 CZK – przy czym 800 CZK przy zapłaceniu na miejscu.

7) Czy w praskich automatach na bilety można płacić kartą?

Stare żółte automaty działają tylko na bilon , ale zaczynają się pojawiać nowe – działające na karty dotykowe. Na początku pojawiły się na Dworcu Głównym i lotnisku V.Havla. Teraz można je znaleźć na wszystkich głównych stacjach metra i w nowych tramwajach (np. nr 22, 18). Dobrze jest jednak mieć przy sobie drobne, to ułatwia życie.

8) Jak szybko jeździ praskie metro?

Maksymalna prędkość w tunelach: 80 km/godz.

9) Która linia metra praskiego jest najdłuższa?

Linia „B” – żółta: 25,6 km, 24 stacje – pociąg metra pokonuje ją w całości w 41 minut.

Łącznie w Pradze: 3 linie metra. Najstarsza czerwona „C” otwarta w 1974. łącznie 57 stacji, długość całego systemu 59,3 km.

10) Czy istnieje bilet grupowy?

Nic o nim nie słyszałem.

BONUS:

11) Jak najszybciej kupić papierowy bilet miesięczny w przypadku dłuższego pobytu? Można to zrobić „od ręki”?

Okazuje się, że po zmianach nie jest to takie trudne. Dotyczy to biletów 30-dniowych, 90-dniowych, półrocznych, rocznych itp. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej (http://www.dpp.cz/dokumenty-formulare/ – Žádost o vydání časové jízdenky). Do formularza należy dołączyć zdjęcie 3,5 x 4,5 cm, trzeba się też „wylegitymować” paszportem lub dowodem osobistym. Bilet otrzymacie na poczekaniu we wszystkich Infocentrach Komunikacji Miejskiej – lista punktów tu: http://www.dpp.cz/en/list-of-info-centres/

TO ŁATWIEJSZE NIŻ MYŚLICIE! NIE JEŹDZIJCIE NA GAPĘ I CIESZCIE SIĘ POBYTEM W PRADZE !

Reklamy

23 odpowiedzi na “KOMUNIKACJA MIEJSKA W PRADZE (10 najczęściej zadawanych pytań)”

  1. Nie wiem, gdzie się Państwo w Pradze zatrzymacie, ale jeśli blisko centrum, to naprawdę nie będzie tych przejazdów aż tak dużo. Odległości w Pradze pomiędzy zabytkami są małe, przy spokojnym spacerze zarówno dzieci, jak i osoby starsze nie powinny mieć większych problemów, pozdrawiam

   1. Witam serdecznie, wybieramy sie do Pragi , mam 71 lat, chciałbym sie zapytać gdzie wyrabia sie legidymacje aby jezdzic w Pradze za darmo ?

 1. Własnie wróciłem z Pragi i najpierw bardzo gorące podziękowania za bloga i wszystkie umieszczone na nim informacje, oprócz jednego minusa ale to na koniec. Co do papierowych biletów miesięcznych to potwierdzam, robione jest to od ręki, choć ja wyrabiałem w centrali praskiego „mpk” na ul. Na Bojišti 5 (kolejka do infocentrum na dworcu głównym była jak dla mnie za długa). Dopowiem coś odnośnie formularza- rubryka PSČ to kod pocztowy, w moim przypadku podałem kod pocztowy hostelu, w którym się zatrzymałem. A co do minusa, to od początku mojej przygody z Pragą, czyli od kilkunastu lat, z premedytacją żyłem w nieświadomości co do znaczenia słowa „cip”, aż przeczytałem Pana przewodnik po staromiejskich pasażach i już niestety powstrzymuję śmiech:)

  1. Panie Marcinie, dziękuję za miłe słowa. Dziękuję za potwierdzenie dot. biletów miesięcznych, zwykle nie mam możliwości sprawdzenia w praktyce, bo plastikowy OpenCard jeszcze się sprawdza, wiem jednak, że dla wielu miłośników Pragi dłuższy bilet jest koniecznością. Przy okazji ceny biletów pokazują kto tak naprawdę finansuje praską komunikację: turyści i za to jesteśmy im wdzięczni 😉 co do słowa „cip” – znajdą się pewnie jeszcze inne określenia, które ponownie wywołają śmiech, o to jestem spokojny. Pozdrawiam najserdeczniej

 2. Czołem. Dobre informacje. Warto tylko uzupełnić przy miesięcznym, że 550kc to cena dla posiadaczy opencard. Wczoraj kupowałem znajomym i w przypadku braku OC trzeba kupić kupon na okaziciela za bodaj 650coś chyba. Ale mają wrócić papierowe kupony imienne.

  1. zgadza się – w tym przypadku nie wchodziłem w szczegóły…jest ich wiele, z doświadczenia wiem jednak, że polscy turyście przybywający do Pragi miesięcznego nie potrzebują w ogóle – nigdy z kimś takim nie „współpracowałem” …natomiast pytanie o cenę miesięcznego pojawi się prawie zawsze i ludzie są mile zaskoczeni. BTW to co się dzieje teraz z opencardem to jest naprawdę przegięcie. Podobno nie działa system internetowy. Pamiętam papierowe kupony imienne i osobiście się na nie nie obrażę…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s