MARIHUANA.PRAGA.CZECHY

marihuana praha praga narkotyki w pradze trawka w pradze jaranie imprezy trawa

Przeczytaj zanim przyjedziesz do Pragi na „bucha”. 

Każdego dnia, sprawdzając statystyki na moim blogu, zerkam też na wyszukiwane frazy, które ludzi do tego miejsca przywodzą. Nie ma dnia, w którym nie znalazłbym „zapytań” marihuanowych: marihuana praga czechy (stąd tytuł tego wpisu, wykorzystuję, bo to „stopniowanie” brzmi jak mantra), marihuana gdzie kupić, cena marihuany w pradze, trawa, trawka w pradze, joint, dżoint (zachowuję pisownię oryginalną), narkotyki w pradze…

I tak dalej…Dziwne, że prawie nikt nie pyta o piwo…Jakby znalezienie dobrego piwa, naprawdę dobrego piwa, to była czysta formalność. Postanowiłem w końcu coś z tym zrobić. Widzę, że w mediach europejskich coraz częściej, swobodniej i mądrzej mówi się o tej tematyce, ale z wiedzą polskich turystów (stwierdzam to z przykrością) – jest słabo. Wielokrotnie muszę tłumaczyć, że Czechy to nie jest kraj, w którym można legalnie jarać.

– Przewodnik! Prowadź do coffee shopu! – słyszę nie raz.

– Coffee shopy w Pradze nie istnieją – odpowiadam.

– Bez jaj…

Ile wiemy?

Czasami mam wrażenie, że niewiele zrozumiano w Polsce, jeśli chodzi o nową, czeską politykę narkotykową, prowadzoną od 2010. Niektóre polskie media zareagowały w sposób histeryczny. Obawiano się, że polska młodzież na stałe przeprowadzi się nad Wełtawę? Ci, którzy w Czechach mieszkają/mieszkali i mają oczy otwarte, wiedzą, że narkotyki są w Czechach problemem (były od dawna). Praga jest narkotycznym miastem (nie jest to miejsce i czas, żeby to rozwijać). Więc dlaczego wprowadzono zmiany? Najpierw zaostrzono regulacje, okazało się jednak, że nie skutkują.

„Z badań wynikło, że kryminalizacja posiadania narkotyków nie wywołała pożądanego efektu odwodzenia, nie przyniosła korzyści zdrowotnych, a pod względem ekonomicznym okazała się kosztowna dla społeczeństwa”

Krytyka Polityczna – Polityka narkotykowa bez uprzedzeń i ideologii. 

Moim zdaniem niezrozumienie sytuacji pogłębia dodatkowo stereotyp czeskiej Arkadii, w której ludzie nie pracują, nie mają zmartwień. Piwo jest tańsze niż cola, kobiety rozwiązłe, faceci zawsze uśmiechnięci. Wolność, swoboda, spokój, tak jakby ten kraj nie istniał naprawdę, nie było w nim przestępców, bólu, krzywd. Muszą mieć też wolną marihuanę. Obraz jest wtedy pełny. Ślepe przekonanie niektórych, że Czesi są zawsze do przodu w liberalizowaniu, uwalnianiu, transformowaniu, potrafi być męczące.

Jaki więc jest stan prawny?

Nie nastąpiła legalizacja – nastąpiła dekryminalizacja posiadania małych ilości narkotyku na użytek własny. Ludzie wciąż maszerują na początku każdego maja w Marihuana Million March (jak to wygląda) żądając legalizacji. Stowarzyszenia wciąż walczą w Czechach o zmianę prawa.

Posiadanie narkotyków na własny użytek jest nielegalne i karalne zawsze: w małych ilościach, zgodnie z ustawą o wykroczeniach; w ilości większej niż małe, na mocy kodeksu karnego. Za nieuprawnione posiadanie niewielkich ilości jakiegokolwiek narkotyku na własny użytek, może być nałożona grzywna do 15 000 CZK. Jakie ilości są „niewielkie”?

To rozporządzenie, które weszło w życie 1.1.2010 w przypadku konopi (i ich pochodnych), określało niewielkie ilości w sposób następujący: maksymalnie 15 g marihuany i 5 g haszyszu. Nastąpiła jedna zmiana. W dniu 13.03.2014 Sąd Najwyższy na nowo określił „małe ilości” narkotyków. Nie są to wiążące limity, ale zalecenia, do których powinna stosować się policja i sądy. Organy ścigania mogą brać pod uwagę także inne czynniki.

 Według nowego stanowiska SN „mała ilość” to TERAZ maksymalnie 10 g marihuany i 5 g haszyszu.  To w zasadzie najważniejsze informacje, które powinniście znać. Jeśli ktoś chce drążyć dalej – polecam artykuł z serwisu Legalizace.cz, który mówi o nowej sytuacji po zmianach z 2014 (w j.czeskim). Za nieuprawnione posiadanie marihuany na własny użytek w ilości większej niż małe, grozi kara pozbawienia wolności do jednego roku (w przypadku innych substancji – dwa lata).

Tak wygląda sytuacja, pamiętajcie o tym jadąc do Pragi. Zwiedzajcie i bawcie się bezpiecznie.

Reklamy

17 odpowiedzi na “MARIHUANA.PRAGA.CZECHY”

  1. Witam.W koncu ile mozna miec na wlasny uzytek roslin , 5 czy 3 ? , roznie pisza. I mam pytanie czy w czechach nasiona marihuany sa legalne ?. pozdrawiam

  2. Ogólnie to dotarlem to tego artykułu przez ten film z yt:https://www.youtube.com/watch?v=hnvo8cV1b_c mam nadzieje ze autor tego artykułu mi odpowie albo ktos kto wie poniewaz ten post zostal napisany w 2015 a teraz mozna sie dowiedziec prawo do marihuany w czechach uleglo zmianie i tu moje pytanie czy jest teraz mozliwosc by odwiedzic tam coffe shop lub w jakis sposób nabyc konopie do oczywistego użytku. Bardzo sie napalilem na wyjazd do czech bo usłyszalem od osoby w tym filmie ze mozna tam nabyc konopie w różnych postaciach 😀 Mam nadzieje ze ktoś obeznany w temacie rozwieje moje wszelkie wątpliwości 🙂

    1. Koleś z filmu jest w błędzie, mała ilość w Czechach to teraz 10 g, nie 15 jak twierdzi. Tak samo z krzakami w domu, czeskie prawo pozwala na hodowanie konopi przemysłowych z zawartością do 0.3 THC…o tym się nie mówi w Polsce, a to są całkiem ważne faktory. Nie słyszałem o żadnych zmianach prawa w Czechach w stosunku do roku 2015. Z pewnością zmieniłbym wpis. Z nowości: wprowadzono marihuanę medyczną, przepisywaną pacjentom na receptę. Tyle w temacie. rozwiałem wątpliwości?

  3. ⊕⊕⊕ Małe ilości niekaralne OK , to ja pójdę do Apteki i niech mi sprzedają te 5-10 gram – chce być pewny, że jakiś głąb nie chce mnie otruć … NIESTETY to właśnie farmacja wywala potężne miliony by nigdzie tego uniwersalnego leku nie legalizowano … a tu alkohol legalny – zabija miliony powoduje marskość wątroby, otępia … rujnuje organizm więc farmaceutą jest to na rękę „IM bardziej chorujemy tym oni więcej zarabiają” a jesteśmy świadomie cały czas podtruwani by wypełnić ich dziurawe kieszenie na projekty badawcze !i! wiele leków to trucizny, które atakując pewien ośrodek wzbudzają nasze ciało do samo leczenia [idealnie przedstawia to chemioterapia]. Jezus był Żydem i nie odrzucił tak jak katolicyzm praw Boga Ojca – Ojciec kazał zabijać [np.: rośliny, zwierzęta – by żyć ] , ale nie mordować. Zajmijmy się tymi, którzy trują jedzenie i powietrze, a przez to nas i nasze dzieci – bo każde pokolenie przez to jest coraz słabsze .. _†_

  4. Coffe Shopy są, ale nielegalne i taki turysta z ulicy nawet jak znajdzie to nikt mu nie sprzeda, bo za sprzedaż są kraty. Musi cię ktoś wprowadzić z miejscowych. Jest to nielegalny biznes wiec właściciele i lokale się zmieniają raz na 2 lata-wiec „bary” w których byłem (2011) dziś nie istnieją 😦

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s