KOTVA – my love – 40 URODZINY

kotva my love

Kilka słów o historii OD Kotva – jednego z najbardziej znanych, praskich domów handlowych.

Nieodzowny punkt na trasie KOMUNISTYCZNA PRAGA. 

Staję się monotematyczny w ostatnim czasie, bo na wszystkich dostępnych mi kanałach informuję o 40-leciu domu handlowego Kotva. Nic nie poradzę – charakterystyczny budynek na Placu Republiki, jest jednym z moich ulubionych przedstawicieli lat 70-tych. I znów: można „Kotwicę” kochać, można nienawidzić – nie da się jej pominąć. Architektonicznych purystów zaszokuje tego typu projekt, w sąsiedztwie secesyjnego Domu Miejskiego. Ma on jednak o wiele więcej walorów, niż stojący vis a vis dom handlowy Palladium – w tej chwili najpopularniejszy w tej części miasta.

Nazwa – Kotva – kotwica, od sąsiadującego domu. Na miejscu tym stało w dawnych wiekach (jak to zwykle bywa) wiele innych obiektów, np. Norbertinum z kościołem św.Norberta (szkoła prowadzona przez premonstratensów, tych samych, którzy główną kanonię mają na praskim Strahovie). Niestety przy przygotowaniach do budowy nie zbadano dostatecznie parceli pod względem archeologicznym.

kotva

Dom handlowy powstał w latach 1970-75 według projektu Věry Machoninovej i Vladimíra Machonina. Nie tylko sam projekt mógł szokować opinię publiczną (jak to określił jeden z przedstawicieli ówczesnego Ministerstwa Handlu – nie może to być Rudolfinum, ani Pałac Narodu). Jeszcze bardziej szokujący był fakt, że Kotvę budowała szwedzka firma SIAB. Prasa zastanawiała się, czy to nie jest kupowanie kota w worku, ale Szwedzi mieli dobre referencje. Wcześniej budowali już w NRD, poza tym przedstawili lepszą ofertę, niż konkurujący z nimi Włosi. Komuniści wpuścili budowlańców ze zgniłego Zachodu – Szwedzi przywieźli nawet własnych pracowników. Początek współpracy nie wyglądał różowo – doszło do wybuchu gazu w sąsiednim budynku.

Od początku było jasne, że będzie to największy dom handlowy w Czechosłowacji. Wyliczano, że potrzebnych będzie 2000 pracowników, do obsługi 8000 klientów na godzinę. Wielobranżowość, codziennie w ofercie produkty za 250 mln koron – liczono na zyski roczne rzędu 2 mld koron czechosłowackich! Parking na 350 aut, rampa dostawcza dla 10 ciężarówek na raz. Między centrum a lotniskiem będzie poruszało się 30 aut, przywożących produkty do Kotvy i drugiego domu handlowego na Alei Narodowej (Dom handlowy – Maj, dziś My Narodni). 5 pięter, nowoczesne windy, klimatyzacja…To musiało działać na wyobraźnię. Kotva miała stać się symbolem dostatku w socjalizmie. Jeśli kij i marchewka – marchewka dostała zachodniego blasku.

kotva dom handlowy zakupy w pradze praga shopping

Do dziś Kotva służy Prażanom, choć po 1989 roku w centrum Pragi kusi wiele innych miejsc. Architektoniczny geek Kotvę doceni, znajdzie w tym miejscu ducha lat 70-tych. David Bowie powiedział kiedyś o ludziach tworzących w tym czasie: byliśmy pierwszym pokoleniem XXI wieku…Coś w tym jest. Dotknięcie przyszłości.

p.s

a jakie wrażenie robił na Polakach? Zapytajcie rodziców…

p.s 2

żeby piwosze nie czyli się pominięci – coś czeka na was na szczycie Kotwicy 

Reklamy

Jedna odpowiedź na “KOTVA – my love – 40 URODZINY”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s