POEZJOMAT

poezjomat kultura w pradze alternatywne zwiedzanie praskie szlaki poza szlakiem co warto zobaczyć

Na Placu Pokoju w Pradze stanął poezjomat. 

Wrzuciłem fotkę na facebook – oddźwięk był taki, że postanowiłem kilka słów o nowym elemencie napisać. Wygląda jak peryskop wystający z trawy. Gdyby nie przyciski, pewnie można by się zastanawiać, czy to przypadkiem nie oko podziemnej Pragi. Oto poezjomat – a w zasadzie – „poesiomat”. Maszyna do słuchania wierszy, w oryginale, czytanych przez samych autorów. Ich głosy brzmią świetnie, efektownie. Ma się wrażenie, że naprawdę siedzą pod spodem i czytają swoją twórczość. Przyciski jak w domofonie: do kogo dziś zadzwonimy?

Obiekt to dzieło Jitki Tomsovej a Víta Ježka. Kosztował 200.000 koron – pieniądze zebrano na crowdfundingu. Za wszystkim stoi spiritus movens praskiej sceny alternatywnej – Ondřej Kobza. Może widzieliście w Pradze pianina stojące w różnych miejscach i grających na nich ludzi? To również jego projekt – pianina na ulicy. Na youtube można znaleźć praskich wirtuozów codzienności: bezdomnych, policjantów, zwykłych ludzi, którzy wzbogacają Pragę dźwiękiem.

Wracając jednak do poezjomatu. Można posłuchać wierszy Vladimíra Holana, Jaroslava Seiferta, Ivana Magora Jirousa, Egona Bondy’ego lub Jáchyma Topola. Wysłuchałem już Bondy’ego i Topola. Zainteresowanie (szczególnie pierwszego dnia – poniedziałek 2.3.2015) było spore. Należy się cieszyć, brać przykład w polskich miastach. Dużo wskazuje na to, że podobny „poesiomat” zostanie postawiony w Kijowie. Kobza marzy też o poetyckim jukeboxie za oceanem. Ale to nie wszystko. Prasie zdradził ostatnio, że wkrótce ma pojawić się „wierszomat” na praskiej Kampie (zupełnie inny projekt, niż poezjomat). Jeśli dobrze pójdzie, Kobza odsłoni też kilka solarnych ławek, zaprosi publiczność na koncert do przepięknego wnętrza Poczty Głównej…Nie mówiąc już o tym, że jest również właścicielem kilku kawiarni i centrów kultury w Pradze…

Sprawdźcie sami – jak brzmią czescy poeci z „poezjomatu” na Náměstí Míru. Poniżej 2 zdjęcia na zachętę.

alternatywna praga co warto zobaczyć poezja kultura street art

co zobaczyć w pradze Praga kultura zwiedzanie szlak kulturalny

Reklamy

Jedna odpowiedź na “POEZJOMAT”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s