OŘECHOVKA

spacer wiosna praga praskie dzielnice willowe willa orechovka

Zapraszam na spacer po najpiękniejszej dzielnicy willowej w Pradze.  Blisko 100 lat temu wszyscy chcieli tu mieszkać. Tak jest do dziś. 

Ořechovka – najlepszy adres w Pradze? To nie jest miejsce dla zwykłych zjadaczy knedlików – śmiertelników. Wybrałem się tam w piękny majowy dzień i choć jestem raczej fanem miejskiego ruchu, hałasu, zagęszczenia, w Ořechovce można zakochać się od pierwszego wejrzenia. Idealne miejsce na spacer, relaks w czasie majówki (i nie tylko) – szczególnie dla tych, którzy w Pradze widzieli już najbardziej znane zabytki.

Tereny, na których stoi najbardziej znana praska dzielnica willowa, kupił na początku XVIII wieku Jan Kryštof Bořek. Stworzył tu piękny ogród w stylu francuskim. W czasie wojny o sukcesię austriacką ogród (wraz z posiadłością) został zniszczony. Ale wspomniany Bořek (i jego Bořekovka) stał się inspiracją do nazwania tego miejsca Ořechovka (wcześniej Vořechovka).

Po odzyskaniu niepodległości – Praga potrzebowała nowych przestrzeni. Ważnym wydarzeniem było rozszerzenie miasta w 1922 i powstanie tzw. Wielkiej Pragi. Střešovice – do których Ořechovka należy – również znalazły się w granicach szybko rozwijającego się miasta. Ořechovka była idealnym miejscem do realizacji projektu miasta – ogrodu. Pomysł to angielski, jeszcze z XIX wieku. Chodziło o tworzenie zielonych, bardziej przyjaznych osiedli w miastach przemysłowych, gdzie ludzie mogą mieszkać, pracować, odpoczywać w zupełnie innym standardzie. Angielskie (ale również holenderskie) inspiracje są tu bardzo widoczne.

Jeśli dodamy, że Ořechovka była budowana dla rozwijającej się kadry urzędniczej (na Zamek przecież rzut beretem), a pomysł zielonego osiedla spodobał się również uznanym ludziom kultury i sztuki – to mamy już odpowiedź czemu wszystko tu „na bogato”. To także kolejne praskie zagłębie ambasad.

Łatwo dotrzeć na Ořechovkę tramwajem (przystanek „Ořechovka”). Tuż nad przystankiem zobaczycie Willa Müllera, autorstwa Adolfa Loosa, ale ta perła modernizmu to temat na kilka następnych wpisów. Z przystanku schodźcie w dół, spokojnie można się tu zgubić. Najciekawsze ulice – te, na których znajdziecie przepiękne domy w różnych stylach to: Cukrovarnická, Na Ořechovce i Lomená. Ale nie tylko.

Moją ulubioną realizacją w tym miejscu jest chyba centralna budowla dla całej kolonii (Na Ořechovce 250/30b), gdzie znajdowały sklepy, targ, kino, restauracje, kawiarnie, sala taneczna, poczta a nawet przychodnia dentystyczna. Teraz „centrala” trochę podupadła, jak widać na zdjęciach poniżej. Kino „Ořechovka” już nie funkcjonuje, w budynku zadomowiła się „Żabka”, ale i tak jest to miejsce pełne dawnego czaru.

Piękna jest cała ulica Lomená, która przypomina małe, angielskie miasteczko. Domy inspirowane architekturą miast-ogrodów, takich jak Bedford Park, Hampstead i Letchford. Tu wciąż mieszkają ludzie. Możecie obserwować ich wiosenne krzątanie się w ogródkach.

Willa malarza Emila Filly i psychologa Františka Krejčego (Lomená 10) – to arcydzieło jednego z największych architektów czeskich XX wieku – Pavla Janáka. Tym razem nie widać tu kubizmu, ale raczej holenderskie i angielskie inspiracje. Przepiękna, ceglana realizacja sąsiaduje z willą rzeźbiarza Bohumila Kafki (z jego głową nad wejściem). Dom również postawił Janák (Na Ořechovce 41).

Jeśli jeszcze wam mało – udajcie się na Dělostřelecką i Klidną. Znajdziecie tu całe zastępy domów w stylu rondokubizmu, który zastąpił kubizm w Czechach po I wojnie światowej. Fani architektury XX wieku będą zachwyceni, miłośnicy międzywojnia również. To przykład rozwoju miasta w latach 20 i 30-tych. Jeśli widzieliście już Lucernę, pasaże nowomiejskie, zabytki kubizmu w centrum – musicie zobaczyć miasto-ogród na praskich Střešovicach. Fotogaleria na zachętę poniżej.

praska praga praska architektura co zobaczyć w pradze poza szlakiem

praska architektura najpiękniejsze miejsca orzechowka

architektura w pradze zwiedzanie miasta majówka 2015 maj wiosna przewodnik po pradze spacer romantyczny

wiosna spacer gdzie spacerować w pradze zielona praga

jak zwiedzać pragę praski przewodnik porady szlak trasa 2 dniowa co robić w pradze piękna architektura

praga orechovka zwiedzanie miasta poza szlakiem praga spacer trasa co zobaczyć

praga orechovka co zwiedzić w pradze przewodnik po pradze 2015 wiosna majówka

maj w pradze co zobaczyć zwiedzanie praga maj 2015 majówka gdzie na spacer w pradze

zwiedzanie pragi poza szlakiem majówka

zwiedzanie pragi trasa 3 2 dniowa zwiedzanie poza szlakiem przewodnik po pradze przewodnik architektoniczny sztuka

praga kubizm rondokubizm architektura co zwiedzić w pradze spacer po pradze przewodnik

sztuka w pradze zwiedzanie miasta trasa zwiedzanie pragi z przewodnikiem poza szlakiem co zobaczyć na wiosnę architektura kubizm

praga poza szlakiem architektura zwiedzanie przewodnik wiosna miasto szlak bez turystów

zwiedzanie pragi praski przewodnik turystyczny najlepsze najpiękniejsze miejsca co zobaczyć w pradze

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s