STALIN CONTAINALL (BAR I CENTRUM KULTURY NA b.POMNIKU STALINA)

stalin pomnik stalina w pradze bar impreza klub alternatywne zwiedzanie

W połowie maja rozpoczęła się nowa era dla byłego pomnika Stalina w Pradze. Pod praskim metronomem na Letnej otwarto nową przestrzeń kulturalną. 

Były pomnik Stalina to taki fenomen, że pewnie nie raz przyjdzie mi jeszcze o nim pisać. Pytacie wielokrotnie jak pomnik wyglądał – odsyłam do archiwalnego wpisu TU. Katakumby pod pomnikiem pokazałem wam w TYM wpisie, kiedy można było się tam dostać, w ramach akcji „Stalin Open”. Teraz pomnik dołączył do długiej listy alternatywnych miejsce w Pradze. Oczywiście – już wcześniej było to popularne miejsce, idealne na podziwianie widoków, popijanie piwa lub wina, czy ćwiczenia ewolucji na deskorolkach (i innym sprzęcie). Teraz „Stalin” zaproponuje też program kulturalny.

Za projektem Stalin/Containall stoi grupa młodych aktywistów, którzy już od pewnego czasu prowadzą sezonowe miejsce na Malej Stranie, stworzone z kontenera transportowego. Jest to obywatelska inicjatywa animująca okolicę – a jest to miejsce szczególne – tuż przy samym Moście Karola. Nie ma chyba bardziej centralnego, tak wyeksponowanego centrum kultury (alternatywnej) w Pradze. Bar, kino letnie, wystawy, ping-pong, czy warsztaty wszelkiej maści. To wszystko grupa wokół Containallu chce teraz powtórzyć „na Stalinie” (Containall na Malej Stranie wciąż działa).

W jakiś sposób jest to nawiązanie do alternatywnej historii byłego pomnika. Po 1989 nadawało stąd Radio Stalin. „Stalinowi piraci” stworzyli pierwszą, niezawisłą rozgłośnię radiową w Czechosłowacji, a ich programy pozostaną na zawsze w pamięci słuchaczy, którzy na początku lat 90-tych przeżywali pierwsze kulturalne uniesienia. Dziś były pomnik Stalina stał się miejscem „piknikowym” – dobrze, że ktoś chce to miejsce rozruszać. Śpieszcie tam nie tylko na piwo (przydałoby się trochę craftu, ale to moje zdanie), wino, czy cydr, ale także na spotkanie z młodą sztuką. Program zarówno Containallu na Malej Stranie, jak również na pomniku znajdziecie tu: http://containall.cz/  Liczę, że będzie to jedno z najlepszych, kulturalnych miejsc tego lata w Pradze i już cieszę się na letnie kino pod metronomem. Krótka galeria z pierwszego wieczoru przed Wami:

stalin praga pomnik bar containall

stalin pomnik stalina w pradze największy na świecie praga

praga stalin pomnik zabawa imprezy gdzie na imprezę w pradze praga czeska

praga zwiedzaj alternatywnie pomnik stalina bar piwo imprezy laty w pradze

pomnik stalina piwo wino zabawa w pradze sztuka alternatywna praga 2015

praga pomnik stalina lato wiosna w pradze alternatywne miejsca piwo

Reklamy

Jedna odpowiedź na “STALIN CONTAINALL (BAR I CENTRUM KULTURY NA b.POMNIKU STALINA)”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s