PORT X

port x woda wełtawa praga przewodnik po pradze co warto zobaczyć

Czy Praga przeniesie się kiedyś na wodę? To wcale nie tak odległy pomysł futurologów. Zobaczcie Port X – projekt domu na wodzie.

Oczywiście taki houseboat (http://www.portx.cz/en) to raczej sprawa przyszłości, jeśli (tak jak ja) jesteś zwykłym zjadaczem knedlików. Ale pomysł jest godny uwagi. Od lat mówi się w Pradze o zbyt małym wykorzystaniu Wełtawy. Szczególnie poza centrum miasta. Koncept jest podobno dziecinnie prosty: ponton, a na nim moduły (dom można rozbudowywać według potrzeb, maksymalna ilość modułów – 6). Mieszkanie, biuro, kawiarnia a może elegancki showroom? Możesz to złożyć według swojego uznania. Nie musisz zakotwiczać na wodzie. Projekt sprawdza się także na stałym lądzie.

Design bardzo mi się podoba. Spokojnie można tu kręcić film science fiction, z drugiej strony dużo przestrzeni, światła i drewno we wnętrzu, przywodzi na myśl architekturę skandynawską. Kompozyt pokryty kilkoma warstwami laminatu lśni w słońcu, odbija się na nim woda. Moduły mają kształt litery C: podłoga, ściana i sufit są połączone, obłe kształty wyglądają elegancko.

Wielkie, francuskie okna zwrócone zazwyczaj w kierunku wody (można to zmienić, ale po co?), to chyba najbardziej pociągający element Portu X. Piorunujące wrażenie, jeśli dodacie do tego także taras i pomosty służące do obchodzenia „housebotu”. Macie nieograniczony kontakt z wodą. Jeszcze raz podkreślam ilość światła – zdjęcia w galerii pewnie tego nie oddają, być może nie była to najlepsza pora na fotografowanie tego miejsca. Z góry obiekt prezentuje się wspaniale: biel kontrastuje z czerwonymi, wąskimi drzwiami. Małe okrągłe okienko – to taka „wisienka”, klasyk architektury nautycznej.

Można zakotwiczyć w dowolnym miejscu. Różnice w wysokości nabrzeża rozwiązuje się trapami.  Producent zapewnia: nic nie koroduje, nic nie odpada – żywotność 70 lat. W przypadku powodzi można houseboat wyciągnąć lub zamontować do niego specjalne, ochronne dalby, które umożliwią płynięcie obiektu wraz z prądem rzeki.

Cena podstawowego projektu to 9 milionów koron. Dużo? Oceńcie sami. Dla tych, którzy nie boją się żyć z wełtawskimi wodnikami, to może być alternatywa dla mieszkania w centrum lub śródmieściu. Kto wie, może za kilka lat będziecie smakować czeskie piwa i zajadać się czeską kuchnią w futurystycznej przestrzeni. Jeśli spojrzeć na popularność takich miejsc jak klub jazzowy JazzDock (http://www.jazzdock.cz/) – kulturalne przystanie się sprawdzają. Dla miłośników designu i architektury – galeria poniżej. P.S Projekt stworzył architektoniczny Atelier SAD.

praga wełtawa port x housboat dom na wodzie w pradze

praga przewodnik po pradze ciekawe miejsca zwiedzanie pragi wiosna wełtawa port x

co warto zobaczyć praga wełtawa zwiedzanie ciekawe miejsca przewodnik po pradze port x

praga przewodnik wełtawa rejs po wełtawie

alternatywne zwiedzanie szlaki trasy praga lato w pradze

port x design praga praski przewodnik rzeka woda w pradze

woda wełtawa praga lato w pradze szlak trasy

praga zwiedzanie przewodnik po pradze port x

praga wełtawa przewodnik zwiedzanie pragi 2015

wełtawa praga wodna praga atrakcje

zwiedzanie pragi wełtawa woda rejs atrakcje piwo ciekawe miejsca

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s