PRAGA NA INSTAGRAMIE – 10 KONT, KTÓRE MUSICIE ZNAĆ PRZED PRZYJAZDEM

Light-Blue-Colour

…jeśli naprawdę kochacie to miasto i instagramujecie…

Wakacyjny to temat, modny to temat, słowem przyda się wszystkim posiadaczom konta na Instagramie. Trochę hipsterki nie zaszkodzi. Jeśli używacie – wiecie, że może być to źródło inspiracji (jeśli pominąć wszędobylski lans, który jest przecież na każdej z socjalnych sieci). W jakimś sensie odpowiadam na listę instagramowych kont dot. Pragi i Republiki Czeskiej, która swego czasu pojawiła się na portalu Novinka.pl – jest to mój subiektywny wybór, sprawdźcie sami przed przyjazdem do Pragi.

1. Praguestagram – #praguestagram to nie tylko popularny praski hashtag, ale także chyba najpopularniejsze praskie konto na Instagramie. Autorka – Zuzana Hnídková – fotografuje z głową, pasją i konsekwencją. To pewnie najczystszy przykład instagramowego storytellingu – chcecie się nauczyć jak prowadzić swoje konto w nowoczesny sposób, to dobry przykład. Osobiście nie jestem fanem jej każdej fotki, ale przyznać trzeba: od czasu do czasu naprawdę potrafi zachwycić, pokazując ciekawie nawet najbardziej oczywiste miejsce. Wrzuca też zdjęcia z zagranicznych podróży.

https://instagram.com/praguestagram/

2. Taste Of Prague – Lokalni foodies. Nie oglądać na głodzie! Opętani poszukiwaniem nowych, smakowitych miejsc w Pradze, śledzą trendy – kawa, brunche, mięsiwo…to chyba ich ulubione tematy. Wszystko w czystej, eleganckiej, modnej stylistyce vsco. Jeśli poszukujecie kulinarnych inspiracji wraz z fotkami jak z żurnala – „Smak Pragi” to konto, które będziecie „lajkować” jak szaleni i odliczać minuty do publikacji kolejnego delikatesu. Nawet parówkę potrafią pokazać elegancko. Bo to nie jest normalna parówka!

https://instagram.com/tasteofprague/

Mało wam praskich smakołyków? – bonus: https://instagram.com/EatingPrague/

3. Prague architecture – kończymy na chwilę z jedzeniem, bo nie samym chlebem człowiek żyje. Prague architecture – nazwa prosta jak drut, ale konto o wiele bardziej frapujące. Pavel Mužák konsekwentnie publikuje fotografie praskiej architektury, przeważa moderna XX-wieczna, choć pojawiają się i starsze motywy. Widać, że bawi go żabia perspektywa i rybie oko, wnosi tym samym trochę świeżości, pokazując nawet znane motywy w innej formie.

https://instagram.com/praguearchitecture/

4. Prague Urban Adventures – znajdziecie tu mix różnych miejskich motywów: od piwa, jedzenia, przez architekturę, atrakcje, mniej znane miejsca w centrum i obrazki ze śródmieścia. Wszystko to okraszone ciekawostkami – czasami bardziej wyszukanymi, czasami mniej. Codzienna dawka mniej napuszonej Pragi.

https://instagram.com/pragueurbanadventures/

5. Prague Beer Garden – chodzą po knajpach i piją piwo. Nie obcy im żadny nowy (i stary) mikrobrowar. Multitapy to ich drugi dom. I choć kont beergeeków/beernerdów jest na pęczki, to Prague Beer Garden lubię. Autorzy – amerykańsko-szwedzka para to moi sąsiedzi. Mogę więc czasami sprawdzić, że faktycznie robią te fotki, a nie ściągają z internetu. Dużo piwnych inspiracji.

https://instagram.com/praguebeergarden/

6. Paulkprague – Paul Knowles w większości fotografuje na Žižkovie, w ostatnim czasie rusza częściej na fotograficzne wojaże do ścisłego centrum. Zdecydowanie lepsze te jego śródmiejskie momenty: od piwa, spacerów z psem, przez stare, otagowne niedbale kamienice, parki – na praskim metrze kończąc.

https://instagram.com/paulkprague/

7. Human Of Prague – Kristina Vyletová i jej iphonowy pamiętnik. Piękna praska codzienność, dużo chłodnych, jakże modnych zdjęć. Zdarzają się lepsze i gorsze momenty – jak w życiu. Zachowuje jednak konsekwentny klimat, a to się w dzisiejszych czasach ceni. Ma oko do fotografowania starych książek, antykwariatów, brudnych kamienic i metra. Metro – to jeden z najpopularniejszych tematów na praskim Instagramie.

https://instagram.com/human_of_prague/

8. Around Prague – najpopularniejszy wybór praskich fotek na Instagramie, codziennie uzupełniany. Oceńcie sami, czy właściciel konta wybiera te najlepsze i najciekawsze. Można dyskutować.

https://instagram.com/aroundprague/

9. Paul Day – najpopularniejszy praski rzeźnik. Fotografuje niedbale, ale jak zabije krowę to własnoręcznie i na śmierć. Dla miłośników prawdziwego mięsa i retro stylu. Poza tym jego konto to swoista rubryka towarzyska – wszystkie gwiazdy Hollywood trafiają prędzej, czy później do jego restauracji. Ale nie tylko one. Ostatnio wpadł sam Karel Gott.

https://instagram.com/sanshochef/

10. Altpragueguide – na koniec prywata, choć jak zawsze mi głupio. Moje konto tworzyłem na początku zupełnie bez większego pomysłu. Było tam wszystko co „wpadło mi w ręce” (najczęściej piwo) lub to, co napotykałem po drodze, w czasie spacerów. Od dłuższego czasu przeważa architektura, szczególnie ta modernistyczna, komunistyczna z okresu normalizacji, mniej znane miejsca, czasami daleko poza śródmieściem. Lubię sztukę w praskim metrze. Od czasu do czasu wrzucę jakieś nowe miejsce, zdarzenie, atrakcję, ale tylko jeśli pasuje do klimatu i nawiązuje do wcześniejszych elementów układanki.

https://instagram.com/altpragueguide/

Czy to wszystko? Pewnie kogoś pominąłem, zapomniałem, jest tego naprawdę sporo – tu chodziło mi przede wszystkim o różnorodność tematyczną. Przyjdzie okazja by stworzyć listę instagramowych kont 2.0. Fotografujcie, tagujcie, cieszcie się Pragą i pamiętajcie: warto czasami odłożyć aparat. Życie to najlepszy filtr, nie ma lepszego obiektywu niż oczy i głowa…

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s