STADION STRAHOV

praga największy stadion na świecie przewodnik po pradze strahov (1)

Zobaczcie jak teraz wygląda największy stadion na świecie (galeria zdjęć). 

Odrobina apokalipsy. Dziwne, że Hollywood jeszcze tego nie wykorzystał. James Bond szturmuje opuszczone wyspy, a przecież mógłby przebiec się po stadionie. Tynk odpada, mury drżą w posadach, deweloperka zaciera ręce, a nieliczni turyści, którzy docierają w to miejsce pytają: „Panie, czemu ktoś tego nie ogarnie?” Oto krótka pieśń o dawnej świetności. Elegia, bo „Stadionu Strahov zvoní umíráček” … bije dzwon, ogłaszający jego śmierć.

Zaczęło się od gliny

Stadion na Strahovie zbudowano w 1926 roku. Na początku zabudowania były drewniane, a trybuny stanowiły nasypy z gliny, nikt się chyba jednak tym zbytnio nie przejmował. Okazja był szczególna, chodziło o Zlot Sokoła – jednej z najważniejszych organizacji odrodzenia narodowego. Sokół, powstały w 1862 roku, dbał o krzepę (mowa tu o organizacji zajmującej się wychowaniem fizycznym), ale także o ducha tworzącego się, współczesnego narodu. Po 1918 roku Zloty Sokolstwa były największymi masowymi imprezami w Czechosłowacji. Odbywały się one z udziałem prezydenta Masaryka, który na Strahov przybywał na swoim koniu – Hekotrze.

W 1937 roku, na 2 miesięce przed swoją śmiercią, prezydent Masaryk pożegnał się z Prażanami objeżdżając stadion kilkakrotnie w otwartym aucie marki Praga. W 1938 roku dokończono pięcoletnią rozbudowę stadionu. Stadion nazwany już oficjalnie Państwowym Stadionem Masaryka, był świadkiem największego, jubileuszowego Zlotu.

Zanim na stadionie masowe wydarzenia zaczęli kreować komuniści – wielkie przestrzenie wykorzystano do innych celów. Naziści gromadzili tu Żydów czekających na deportacje, po zakończeniu wojny Niemcy czekali w środku na transport do ojczyzny. Po wojnie przyjechali na moment amerykańscy żołnierze, by rozegrać mecz pokazowy footballu amerykańskiego.

Spartakiada

Stadion stał się prawdziwym molochem w czasach komunistycznych, po rozbudowie w latach 1960 – 1975 osiągnął gabaryty 63 000 m² – 9 boisk piłkarskich, 200 x 300 metrów. 280 000 miejsc, w tym 96 000 siedzących. Tylko tor wyścigowy w Indianapolis może być uważany za większy kompleks zbudowany do celów sportowych.

Stadion Strahovski służył głównie w czasie Spartakiad – propagandowych wydarzeń sportowych, organizowanych co 5 lat. W oczywisty sposób nawiązywano do Zlotów sokolstwa, pierwsze Spartakiady komuniści organizowali już w czasie I Republiki. Dziewczęta, chłopcy, młodsze, starsze dzieci, w różnych kategoriach wiekowych, dorośli, wojskowi…prezentowali złożone choreografie (trwające od kilku do 20 minut), przy specjalnie skomponowanej muzyce.

Największa Spartakiada odbyła się w 1975. Na Stadionie Strahovskim wystąpiło 180 000 najlepszych sportowców (z blisko 1.5 miliona uczestników na wszystkich szczeblach eliminacji). To trzeba zobaczyć, żeby zrozumieć. Lało, było zimno. „Kładlibyście sie do błota, gdyby nie był ku temu dobry powód?” i klasyczne: „Gdy kobiety tańczą polkę (…), powierzchnia stadionu przypomina już raczej Wełtawę”.

The Tanks Are Rolling Out…

…The Stones Are Rolling In.

25 lat minęło w sierpniu. Ten koncert wszyscy wspominają do dziś, stał się symbolem przemian, nowym początkiem. Pierwszy koncert Rolling Stones w tej części Europy, po upadku komunizmu. Ktoś powiedział kiedyś, że to była „nalepka, na świeżo otwartym pudełku z napisem DEMOKRACJA”. Na nagranym kilka dni przed koncertem spocie reklamowym (nikt chyba nie używał wtedy słowa spot) Mick Jagger starał się nawet mówić po czesku. Czołgi wyjeżdżają (wytaczają się), kamienie wtaczają do Prahy…W maju 1990 zapoczątkowano pierwszy etap wyprowadzki Sowietów z Czechosłowacji, w sierpniu przybyli Stonesi.

Według różnych źródeł mówi się o ok. 110 000, z prezydentem Havlem na czele. Stonesi powrócili na Strahov w 1995, kiedy zagrali największy koncert w  historii kraju, dla blisko 130 000 (i jeden z największych w historii zespołu). Potem było już tylko gorzej, choć Strahov przeżył w pierwszej połowie lat 90-tych jeszcze kilka momentów chwały. Guns N’Roses przyciągnęli w 1992 roku 60 000 fanów, lekko więcej U2 w 1997. Jeśli ktoś mógł konkurować z Rolling Stones, to chyba tylko Pink Floyd (115 000, koncert odbył się w 1994). Ostatni wielki hałas pokrył Strahov w 2002. Na Ozzfest dla 30 000 zagrał Slayer, Tool i oczywiście sam Ozzy Osbourne.

To już koniec?

Od tamtej pory nic wielkiego (w rozumieniu imprezy masowej na tak wielką skalę) na Strahovie się nie odbyło. Gwiazdy muzyki przyjeżdżają do O2 Areny, Forum Karlin, czy innych miejsc. Być może epoka stadionowych koncertów też już przechodzi do historii. Przynajmniej w tej części globu.

Stadion na Strahovie należy od roku do miasta – do 2030 roku miejsce wynajmuje klub piłkarski Sparta Praha pod bazę treningową. Trzeba powiedzieć, że gdyby nie Sparta, obiekt mógłby być w jeszcze gorszym stanie. Nie sądzę jednak, że na zmiany będziemy czekać 15 lat. Trybuny stadionu są w starsznym stanie, ta najstarsza z 1933 podlega ochronie konserwatorskiej, poza tym wiele osób widziałoby w tym miejscu zupełnie inną architekturę.

Najprawdopodobniej stadion zostanie rozebrany, a teren pod nim stanie się najbardziej pożądaną działką budowlaną w całym kraju. Zachodnią część kompleksu wraz z przyległym Stadionem Evžena Rošického ma w swoim posiadaniu Czeski Związek Piłkarski. W najbliższych latach chce zbudować tu Dom Sportu, spekuluje się o budowie stadionu narodowego. 

Powie ktoś: tak się kończy megalomania…Z największego stadionu na świecie stała się szkółka piłkarska, magazyny, kilka biur. Wiem, że działa również basen. Wszystko to jednak powoli sceneria dla fanów urbexu. Wielka szkoda, to miejsce wciąż ma epicki potencjał. Jak to śpiewali najwięksi goście na Strahovie?

You can’t always get what you want …

Chyba że jesteś deweloperem.

praga największy stadion na świecie przewodnik po pradze strahov (18)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

praga największy stadion na świecie przewodnik po pradze strahov (24)

praga największy stadion na świecie przewodnik po pradze strahov (25)

praga największy stadion na świecie przewodnik po pradze strahov (23)

praga największy stadion na świecie przewodnik po pradze strahov (27)

praga największy stadion na świecie przewodnik po pradze strahov (21)

praga największy stadion na świecie przewodnik po pradze strahov (14)

praga największy stadion na świecie przewodnik po pradze strahov (5)

praga największy stadion na świecie przewodnik po pradze strahov (17)

praga największy stadion na świecie przewodnik po pradze strahov (2)– Otoczenie stadionu jest naprawdę „fotogeniczne”, na uwagę zasługuje wieża wentylacyjna tunelu strahovskiego (widoczna z wielu miejsc w mieście) i pobliskie zabudowania w stylu brutalizmu. Gratka dla miłośników architektury. 

– Świetnie prezentuje się też słynny biegacz Emil Zátopek na zapomnianym monumencie, który stworzył Zdeněk Němeček 

– Nie wspominając już o widoku na miasto

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklamy

3 odpowiedzi na “STADION STRAHOV”

  1. Wielkie dzięki za tę wieżę wentylacyjną. Odwiedzając Pragę zawsze zatrzymuje się w pobliskich akademikach i od paru lat zastanawiałem się co to za iglica, obstawiałem obelisk „ku pamięci”. Oczywiście spytanie miejscowego, było by za proste i czekałem aż odpowiedź sama mi się trafi i się doczekałem:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s