SYLWESTER W PRADZE – 2015/2016

mala strana noworoczna

Wybierasz się ze szwagrem na Sylwestra do Pragi? Kilka rad jak go przeżyć i nie być zaskoczonym specyfiką tego dnia w stolicy Czech. 

Uwaga – mówię jak jest. To może sprawić, że twoje wyobrażenia na temat planowanego „Sylwka” trochę się zmienią.

1. Dużo ludzi

Przygotujcie się na naprawdę wielkie tłumy. W Pradze jest rocznie (w ostatnich latach) ponad 6 mln turystów. Most Karola przechodzi dziennie ponad 35 tysięcy osób. Ludzie przybywają z całego świata. Sylwester ma to do siebie, że szaleństwo jest potrójne. Sami Prażanie trochę pomogą – uciekną w góry lub do swoich domków letniskowych, ale to dużo nie zmieni. Zjeżdża cały świat. Amerykanie – bo mocny dolar, Azjaci – bo to trend, Rosjanie – po ostatnich wydarzeniach politycznych w zasadzie nie mają gdzie latać, a Praga jest dla nich tania i bliska…Wielu naszych rodaków – z powodów, które są oczywiste. Tego typu litanię można ciągnąć w nieskończoność. Lubisz tłumy?

2. Nie będzie fajerwerków

Wybije 24.00. To ten moment, w którym  turyści z całego świata krzykną: „K*rwa, gdzie te sztuczne ognie?”. Niewiele osób wie, że pokaz fajerwerków w Pradze odbywa się w Nowy Rok o godzinie 18.00. Dzieje się tak z powodu skarg mieszkańców pierwszego praskiego obwodu, a także dla tego, że magistrat dba o najmłodszych. Chce by fajerwerki były dla wszyskich Prażan, nie tylko dla tych, którzy wytrzymają do północy. To już swego rodzaju nowa tradycja. Pokaz zacznie się więc wtedy, gdy będziecie już walić na kacu do Polski. Potrwa 15 min – informacja dla tych, którzy zostaną: w tym roku fajerwerki będą wystrzeliwane ze wzgórza Vitkov. Gdzie najlepszy punkt obserwacyjny? Letna…

3. Rynek rządzi?

Imformacja dla wszystkich, którzy oczekują, że na Rynku Staromiejskim w Pradze znajdą w Sylwestra wielką scenę i mega koncert (Sylwester z Polsatem tu jeszcze nie dotarł). Scena będzie mała, na niej nic szczególnego. W sercu miasta raczej brak skoordynowania i „róbta co chceta”. Wielu Polaków na to po powrocie do Polski narzeka, także w komentarzach na tym blogu (jakby to była moja wina). Wynika to pewnie z Polskich przyzwyczajeń, że musi być ostro, masowo i w centrum miasta.

4. Hotel? Ze szwagrem zawsze radzimy sobie z kwaterą

Pomagam znaleźć zakwaterowanie dla kilku osób, sprawa trwa już od października i nic sensownego nie udało się znaleźć. Hotele wiedzą, że bez względu na cenę – klienci się znajdą. Dobre zakwaterowanie na Sylwestra w Pradze załatwia się latem…choć i wtedy może być za późno. Nie próbujcie akcji typu: jedziemy – coś się znajdzie…Podobnie z knajpą na zabawę sylwestrową.

5. Więc jak to przeżyć, człowieku?

Cierpliwość – poćwiczyłbym.  A na poważnie: 2 sprawy…

Wczesna rezerwacja hotelu – najlepiej takiego, który dysponuje dobrym zapleczem – ma bar, w którym można się napić, gdy dookoła wszystkie miejsca pozajmowane, posiada inne, „odstresowujące” atrakcje…

Wcześniejsza rezerwacja miejsca na imprezę sylwestrową – nie ma mowy o tym, że będziecie dobrze się bawić, smacznie zjecie, wypijecie, bez wcześniejszego przygotowania i nie chodzi o zabijanie spontaniczności. Oto pierwsza lepsza lista po wpisaniu do wyszukiwarki „Sylvester v Praze” (Sylwester w Pradze) – nie wszystkie miejsca są świetne, ale można znaleźć tam przekrój różnych lokali, poza tym – o gustach się nie dyskutuje. Jeśli jeszcze nie masz rezerwacji – lepiej zacznij w tym momencie, wszystko w dzisiejszych czasach da się załatwić przez internet, w zaledwie kilka minut. Trzeba wiedzieć gdzie szukać – oto lista klubów, która może się przydać, część z imprezowni z pewnością już ogłosiła sylwestrowy program. Ale to nie wszystko: dobra zabawa jest w miejscach bezpośrednio związanych z piwem – moi klienci zwykle bardzo dobrze bawią się w mikrobrowarach. Oto ich pełna, najnowsza lista. Znajdziecie tu linki, adresy, działajcie. Z ciekawych miejsc na Sylwestra…np. wieża telewizyjna, szczegóły tu.

Czarno to widzę?  Nie zachęcam? Przyznaję, możecie się czuć trochę zawiedzeni. Jako największy miłośnik Pragi – z całym do niej szacunkiem i miłością – po prostu piszę prawdę. Lukier znajdziecie w Lonely Planet.

Reklamy

Jedna odpowiedź na “SYLWESTER W PRADZE – 2015/2016”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s