LETNIA PRAGA – za oknem późna jesień, a ja wciąż wspominam upały A.D 2015

lato w pradze letnia praga zwiedzanie pragi z przewodnikiem zabawa co zwiedzać w pradze piwo trasy 2015 ceny impreza klub (11)

Kilka zdjęć na poprawę humoru i rozgrzanie w długie zimowe wieczory. 

Za moment święta, a ja wciąż przeżywam lato? Tak źle nie jest. Praga nawet bez śniegu (kilka ostatnich zim leciutkich), z mgłami, nagłym ociepleniem, potem spadkiem temperatur, dostarcza wspaniałych widoków i atrakcji. Znalazłem jednak kilka fotek, których nie zdążyłem opublikować latem, a wokół których jestem w stanie zbudować (mądre ostatnio słowo)…narrację. Niech posłużą jako inspiracja przy planowaniu pobytu w Pradze.

Na szczycie wpisu: rozgrzana słońcem „rampa” prowadząca na Zamek Praski, w jakiś sposób można nazwać to miejsce granicą między Hradczanami a Malą Straną. Upalny dzień, bezchmurne niebo. Świetnie widać kopułę Św.Mikołaja, ale też wieżę telewizyjną.

lato w pradze letnia praga zwiedzanie pragi z przewodnikiem zabawa co zwiedzać w pradze piwo trasy 2015 ceny impreza klub (9)

Skoro na Zamek już się wdrapaliśmy, pozostańmy tu na dłuższą chwilę. Koncert mundurowych orkiestr. Upał tak wielki, że do głowy nie przychodzi znany szlagier „górniczo-hutnicza orkiestra dęta…robi nam…”. Widok z klatki schodowej zaprojektowanej przez szalonego, legendarnego architekta Jože Plečnika. Warto w ogrodach na wałach zamkowych pozostać dłużej.

lato w pradze letnia praga zwiedzanie pragi z przewodnikiem zabawa co zwiedzać w pradze piwo trasy 2015 ceny impreza klub (10)

Dla wszystkich, którzy nie wierzyli, że to tu stoi lub nie mogli znaleźć. Pałac Lobkowiczów, ambasada Niemiec w Pradze (w zasadzie ogród na tyłach). Po lewej stronie widzicie jedno z najbardziej ukrytych dzieł Davida Černego – Quo Vadis. Trabant na 4 łapach, symbolizujący exodus obywateli NRD, którzy uciekali na Zachód jesienią 1989 (pozostawiając na uliczkach Malej Strany swoje trabanty). Trabantozaurs (jak go nazywam) stał się pierwszą pracą autora, która przyniosła mu większy rozgłos. Odlew z brązu stoi w ogrodzie ambasady RFN od 2001.

lato w pradze letnia praga zwiedzanie pragi z przewodnikiem zabawa co zwiedzać w pradze piwo trasy 2015 ceny impreza klub (13)

Winnica św.Wacława na Zamku Praskim – zapowiedź jesieni. Według legendy – jedną z najstarszych winnic w Republice Czeskiej miał założyć sam św.Wacław, który uprawiał tu winną latorośl na wina mszalne. W czasach Karola IV winnice rozszerzono, otaczając murem. Piękny widok na miasto, szczególnie w okresie przełomu lata/jesieni i festiwali młodego wina.

lato w pradze letnia praga zwiedzanie pragi z przewodnikiem zabawa co zwiedzać w pradze piwo trasy 2015 ceny impreza klub (4)

Późne lato – ściana Hrabala, na praskiej Libni. Tego lata nie przeczytałem żadnego „Hrabala”, im dłużej spędzam czasu z innymi autorami, zaczynam uważać go za nudziarza. Więcej niż literaturę, podziwiam jego lifestyle (choć wtedy chyba nikt tego tak nie nazywał). W tym miejscu Hrabal spędził swoje najpiękniejsze lata. Dom już nie istnieje, mural przy wejściu do metra wyznacza dokładnie miejsce gdzie stał. Ta Praga odchodzi, jeśli już nie odeszła.

lato w pradze letnia praga zwiedzanie pragi z przewodnikiem zabawa co zwiedzać w pradze piwo trasy 2015 ceny impreza klub (2)

A skoro przy Hrabalu jesteśmy. Ile to razy w tym roku przeszedłem rozgrzaną Husovą? Św.Idzi w centrum, a w prawym dolnym rogu Złoty Tygrys w porannym słońcu. Firmuje też najbardziej popularny tekst na moim blogu w tym roku.

lato w pradze letnia praga zwiedzanie pragi z przewodnikiem zabawa co zwiedzać w pradze piwo trasy 2015 ceny impreza klub (6)

A statek wciąż płynie. Można złapać niezłą opaleniznę nawet po godzinie. Centrum miasta ginie gdzieś w słonecznej mgiełce. Jesteśmy już za Mostem kolejowym pod Wyszehradem. Zawsze go po drodze pozdrawiam, bo to najbardziej pomijany, zapomniany praski most, który nie dostał nawet porządnego imienia. Może w przyszłości jego cierpki los poprawi choć trochę renowacja.

lato w pradze letnia praga zwiedzanie pragi z przewodnikiem zabawa co zwiedzać w pradze piwo trasy 2015 ceny impreza klub (5)

Majowy festiwal piwa na bulwarach nad Wełtawą. W tym roku (będę szczery) edycja słabsza niż w poprzednim. Może to wina pogody. Moment na zdjęciu był najcieplejszy, ale widzicie chmury, które już gromadzą się nad lewym brzegiem. Nic jeszcze nie zapowiadało australijskich upałów, które przyszły w sierpniu.

lato w pradze letnia praga zwiedzanie pragi z przewodnikiem zabawa co zwiedzać w pradze piwo trasy 2015 ceny impreza klub (15)

lato w pradze letnia praga zwiedzanie pragi z przewodnikiem zabawa co zwiedzać w pradze piwo trasy 2015 ceny impreza klub (16)

Festiwal uliczny Zažít město jinak – wrzesień 2015. Jak co roku we wszystkich dzielnicach Pragi ludzie (i zwierzęta) aktywizują się po sąsiedzku, wychodzą na ulice, place, do parków by posłuchać muzyki na żywo, napić się piwa/wina/cydru, posmakować przysmaków z całego świata i pobyć razem. Atmosferę na Krymskiej można porównać tylko do majowego szaleństwa podczas KORSO KRYMSKA.

lato w pradze letnia praga zwiedzanie pragi z przewodnikiem zabawa co zwiedzać w pradze piwo trasy 2015 ceny impreza klub (7)

lato w pradze letnia praga zwiedzanie pragi z przewodnikiem zabawa co zwiedzać w pradze piwo trasy 2015 ceny impreza klub (8)

Trampki i joystick. To trochę enigmatyczne, dlatego uzupełniam drugim zdjęciem. Tak – to nic innego jak letni tor bobslejowy (bo inaczej opisać się tego nie da). Czesi nie mogą wytrzymać w lecie bez zimowych sportów (choć bobsleje nie są tak popularne jak hokej i narty, żeby nikt się nie pomylił). Świetna zabawa i integracja, połączona z bardzo smacznym grillowym menu. Po jedzeniu robi się na trasie ciekawie. Na praskim Proseku można pojechać w dół nawet 60 km/na godzinę.

lato w pradze letnia praga zwiedzanie pragi z przewodnikiem zabawa co zwiedzać w pradze piwo trasy 2015 ceny impreza klub (3)

Ta piękność to moje ulubione piwo tego lata. IPA z browaru Letiny (Akciový pivovar Letiny) – L jak Letiny + IPA daje LIPA i tak była sprzedawana, ale żadnej „lipy” nie było. I pisze to jako piwosz, który w tym roku odpoczywał od górnej fermentacji. Jedno z moich ulubionych piw 2015 roku w ogóle, lepsze znalazłem tylko TU.

lato w pradze letnia praga zwiedzanie pragi z przewodnikiem zabawa co zwiedzać w pradze piwo trasy 2015 ceny impreza klub (1)

Deszczowy dni też się zdarzały. Praga to gotowy plan filmowy dla historycznych produkcji. Na tym zdjęciu Francuzi kręcą coś o II wojnie światowej. Tak, większość bohaterów siedzi w kafejce i pije kawę. „Jak to Francuzi” – oceniali miejscowi. Ale prawdziwe szaleństwo tego lata rozpętał Jamie Dornan, znany z „50 twarzy Grey’a”, czy świetnego serialu „The Fall”. Dornan w Pradze wcielił się w Jana Kubiša, jednego z zamachowców, którzy zabili Heydricha. Film o operacji Anthropoid będzie miał premierę w 2016 roku. Z pewnością o tym wspomnę. Tak jak o następnym lecie, letnich inspiracjach, miejscach i sposobach na przeżycie idealnego pobytu w Pradze. 

lato w pradze letnia praga zwiedzanie pragi z przewodnikiem zabawa co zwiedzać w pradze piwo trasy 2015 ceny impreza klub (18)

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s