BOŻE NARODZENIE W PRADZE

boże narodzenie praga praski przewodnik po pradzeZobaczcie jak pięknie wygląda świąteczna Praga. 

Święta na błocie? Zapowiadali. Nie będzie tak źle – 10 stopni, może więcej, ciepło, raczej słonecznie. Praski geniusz obroni się bez śniegu, Praga musiała się tego nauczyć.

W takim mieście jak Praga święta w przestrzeni publicznej to balansowanie na krawędzi. Jakże łatwo spaść do piekła kiczu. Za dnia choinka na Rynku Staromiejskim, stragany, specjalna „ambona” na środku placu, by ogarnąć wzrokiem to szaleństwo, wyglądają dość plastikowo. Bo zmroku – inna historia. I to nie zasługa samego Josefa Lady (ilustratora Szwejka), którego obrazki wiszą na choince. To zasługa samej architektury. Nie ważne co tam do środka postawisz, jaki cryk zafundujesz na scenie. Sam gmach trzyma się mocno.

Choinka – najpiękniejsza od lat, to trzeba przyznać. Po zamachach w Paryżu zrezygnowano z oficjalnego zapalenia choinki na Rynku Staromiejskim, ale sprawę rozwiązano inaczej. Choinka gaśnie i zapala się co jakiś czas sama. Niech z Europy nie zniknie radość.

W powietrzu mieszanina dymu (od pieczonej szynki, trdelnika), przypraw, pieczonych kasztanów, grzanego wina, grogu…Po winie zgaga męczy przez pół dnia. Dla tych, którzy chcą uciec od tłumów są inne, mniejsze jarmarki, gdzie znów przywitają was te same zapachy. Na ulicach baseny z karpiami, przybysz z naszej części świata poczuje się swojsko.

Po 16.00 na ulice wychodzi latarnik i zapala gazowe latarnie. Robi się miękko i przytulnie. Na Moście Karola latarnik zatrzymuje się dłużej (jedyny na świecie most z gazowym oświetleniem). Ogień to ogień, jest w tym coś pierwotnego – od razu czujemy się bezpieczniej, robi się domowo. Lekka mgiełka w powietrzu zastąpi najlepsze filtry photoshopa i instagrama.

Za mostem Kampa, tam jeden z najbardziej malowniczych jarmarków. Spokojniejszy, rzecz jasna, w dodatku tuż za ragiem można zgubić się w labiryncie malostrańskich uliczek, a tym samym odpocząć od zgiełku i wrzawy. Albo wznieść się wyżej, na jedną z mostowych wieży: z tej perspektywy tłumy na Moście Karola nie wyglądają już tak groźnie…

Do góry, na Zamek – tam po raz pierwszy bożonarodzeniowy jarmark na placu Św.Jerzego -z najcudowniejszym tłem, jakie można sobie wyobrazić…z katedrą św.Wita, Wojciecha i Wacława. I z powrotem w dół, na prawy brzeg, na Rynek – zapada zmrok. Księżyc jako dodatkowa bombka próbuje dostać się na choinkę…Niech to będzie dobre Boże Narodzenie dla wszystkich! 

Boże Narodzenie w Pradze zima praga zwiedzanie ceny trasy

święta w pradze boże narodzenie co zobaczyć atrakcje trasy ceny piwo wino imprezy zabawa

święta praga boże narodzenie co zwiedzać jarmarki adwentowe trasy

święta w pradze 2015 przewodnik po pradze boże nardzenie

święta w pradze boże narodzenie w pradze most karola przewodnik po pradze

świąteczna praga boże narodzenie w pradze wigilia święta 2015 przewodnik po pradze

święta w pradze 2015 zwiedzanie jarmarki adwentowe zakupy prezenty atrakcje ceny przewodnik po pradze

zwiedzanie pragi święta boże narodzenie adwent jarmarki bożonarodzeniowe w Pradze czeskiej

 

Reklamy

2 odpowiedzi na “BOŻE NARODZENIE W PRADZE”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s