OGRÓD VRTBÓW

P1010576

Czy Vrtbovská zahrada to najpiękniejszy praski ogród? Kolejna odsłona cyklu: Praga poza szlakiem. 

Z pewnością jedno z najpiękniejszych miejsc w Pradze w ogóle. Ukryty klejnot Malej Strany, schowany przed zgiełkiem głównych turystycznych tras, a przecież położony tak blisko ruchliwej Karmelitskiej, Placu Malostrańskiego i Mostu Karola. Vrtbovská zahrada to ulubione miejsce par ślubnych (choć za możliwość profesjonalnego fotografowania wewnątrz ogrodu trzeba dodatkowo zapłacić). Trudno się dziwić. Barokowy, kaskadowy ogród zachwyca atmosferą, a przede wszystkim widokiem z najwyższego poziomu. Podkreślam: kaskadowy. Tak – to wzgórze to już Petřín.

Właścicielem pałacu, ogrodu i tutejszych winnic był hrabia Jan Josef z Vrtby, zarządzca Zamku Praskiego. Mógł więc pozwolić sobie na zaproszenie do współpracy największych twórców początku XVIII wieku. Hrabia zaprojektowanie obiektu zlecił Franciszkowi Maxmiliánowi Kaňce. Zakładanie ogrodów na lewym praskim brzegu było swoistą modą wśród arystorkatów. W tym czasie istniał już odwiedzany i podziwiany przez tysiące turystów Ogród Waldsteina. Ogród Vrtbów oferuje jednak zdecydowanie więcej spokoju (wstęp płatnych, choć niski – robi jednak swoje – 65 czk/osoba dorosła).

Na dole przywita nas nastrojowa sala terrena (łącząca pałac z ogrodem) z freskami Wacława Wawrzyńca Rainera. Na przeciwko niej woliera z ptactwem. Idąc do niej miniemy małą fontannę z figurą putta siedzącego na morskim potworze. Ale to co najważniejsze znajduje się przed nami, a właściwie NAD nami. Wspinaczka na poszczególne poziomy nie jest uciążliwa, tym bardziej, że towarzyszą nam posągi Mateusza Bernarda Brauna. Skojarzenie z figurami z Mostu Karola jest jak najbardziej trafne. Braun jest autorem np. pomnika św.Ludgrady (tzw. Snu św.Ludgardy).

Prawdziwa nagroda czeka na tych, którzy dotrą na najwyższy poziom. Fantastyczny widok na Zamek Praski, ale przede wszystkim kościół św.Mikołaja i Malą Stranę. Po prawej stronie widać doskonale kościół Matki Bożej Zwycięskiej. A za plecami pawilon w ogrodzie ambasady USA. Choć zwykle jest tam najwięcej osób, to i tak spokój jest nieporównywalnie większy, niż na innych, głównych punktach widokowych w Pradze. Wstąpcie na Karmelitską 25…i śpieszcie się. Ogród otwarty jest tylko od kwietnia do października.

www: http://www.vrtbovska.cz/

zielona praga praskie zwiedzanie ogród vrtbów mala strana praga 2016

praga zwiedzanie pragi przewodnik po pradze ogród zielona praga mala strana

zielona praga praskie atrakcje ogród vrtbów

zielona praga przewodnik trasy zwiedzanie pragi praga slub 2016

ogród vrtbów praga zielona praga relaks zabawa ślub w pradze zwiedzanie fotografia

ogród praga lato zwiedzanie romantyczne miejsce

praga atrakcje ogród relaks odpoczynek lato wiosna 2016

zwiedzanie pragi ogrod mala strana atrakcje lato praga czeska przewodnik po pradze

ogród praha praga zwiedzanie pragi z przewodnikiem atrakcje

praga zwiedzanie ogród mala strana lato 2016

zwiedzanie pragi atrakcje co zobaczyc trasa przewodnik

 

 

 

 

Reklamy

3 odpowiedzi na “OGRÓD VRTBÓW”

  1. Dzięki Pozdrawiam – jano

    W dniu 31 sierpnia 2016 06:53 użytkownik Alternatywny przewodnik po Pradze napisał:

    > pragaprzewodnik posted: ” Czy Vrtbovská zahrada to najpiękniejszy praski > ogród? Kolejna odsłona cyklu: Praga poza szlakiem. Z pewnością jedno z > najpiękniejszych miejsc w Pradze w ogóle. Ukryty klejnot Malej Strany, > schowany przed zgiełkiem głównych turystycznych tras, ” >

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s