LUSTR – FESTIWAL ILUSTRACJI W PRADZE

p1010728

Warto przyjechać do Pragi we wrześniu – na festiwal ilustracji…

Dobra passa praskich festiwali i wydarzeń alternatywnych. Dawno nie pisałem o tylu festiwalach na raz. Kilka tygodni temu polecałem Letni Letną – festiwal nowego cyrku i teatru. Tym razem kilka fotografii i wspomnień z festiwalu przedstawiającego kolejną czeską specjalność – współczesną ilustrację. Poniżej link do wydarzenia nazwanego Lustr, wraz z informacją o wszystkich artystach, którzy wzieli udział w tym przeglądzie (jeśli coś szczególnie was zainteresowało, możecie tych artystów odnaleźć, przynajmniej wirtualnie).

Festiwal organizowany przez środowisko związane z księgarnią Page Five na praskich Holeszowicach, zaprezentował to co najlepsze ze współczesnej, czeskiej ilustracji. I nie tylko – bo było też specjalne pomieszczenie klasyka filmu, grafiki i animacji – Karla Zemana. Mnie jednak najbardziej cieszył fakt, że festiwal odbywał się w opuszczonym, malostrańskim domu, na Cihelnej, tuż przy samym Moście Karola. Po raz kolejny magistrat wszedł w kooperację z młodymi aktywistami i udostępnił opustoszałe miejsce.

Dzieje się tak w Pradze coraz częściej, przy okazji wielu alternatywnych festiwali sztuki. Ostatnio znów odkryto zapomniane domy Ratusza Staromiejskiego, czy hale targowe na wspomnianych już Holeszowicach. Wielu ludzi twierdzi, że to jednak taktyczne działanie włodarzy, by zamknąć usta krytykom. Praga stała się królestwem pustostanów. W wielu przypadkach sytuacje są tak skomplikowane, że obywatele mogą się tylko przyglądać i cierpieć razem z architekturą. Coś jednak drgnęło, ktoś potrafi już pociągnąć za sznurki skutecznie i zorganizować wydarzenie w miejscu, które samo – bez względu na modny „content” – jest ciekawe i inspirujące. Tak jak w przypadku festiwalu Lustr – 40 pomieszczeń – w nich sztuka, a z każdego okna inny widok na Malą Stranę, Wełtawę, Zamek Praski i dookolne życie. Piękne zakończenie lata. I nie trzeba być hipsterem, żeby czuć się dobrze w takim miejscu. (p.s nie wspominając o wydarzeniach specjalnych, workshopach, potańcówkach, afterach, fritzcolach, cydrach, nowofalowych kawach i foodie historiach)

http://www.pagefive.com/lustr/#info 

p1010732

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

p1010739

p1010740

p1010746

p1010749

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

p1010764

p1010759

p1010769

p1010744

p1010755

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Reklamy

2 odpowiedzi na “LUSTR – FESTIWAL ILUSTRACJI W PRADZE”

  1. Dzięki za „nowinki ” z Pragi Do zobaczenia – Jano

    W dniu 19 października 2016 22:24 użytkownik Alternatywny przewodnik po Pradze napisał:

    > pragaprzewodnik posted: ” Warto przyjechać do Pragi we wrześniu – na > festiwal ilustracji… Dobra passa praskich festiwali i wydarzeń > alternatywnych. Dawno nie pisałem o tylu festiwalach na raz. Kilka tygodni > temu polecałem Letni Letną – festiwal nowego cyrku i teatru. ” >

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s