SVATOMARTINSKÁ HUSA – DLACZEGO WARTO PRAGĘ ODWIEDZIĆ W LISTOPADZIE

mlode-wino-w-pradze-2016-ges-swietomarcinska

Jeśli jeszcze macie wątpliwości przed przyjazdem do Pragi w listopadzie – po obejrzeniu tej krótkiej galerii z pewnością się ich pozbędziecie. 

Św. Marcin przyjeżdża na białym koniu, prawda? Jak Marcin na białym koniu przyjedzie, to ostrą zimę nam przywiedzie – powiadali. W Pradze nie jest jeszcze zimowo, choć faktycznie w okolicach 11.11 pojawiły się nocne przymrozki, spadł nawet poranny, pierwszy śnieg, który nie miał jednak szans się utrzymać. Święty Marcin bieli się w Pradze i Republice Czeskiej przede wszystkim kaldounem – rosołem z gęsi zabielanym mąką. To pierwsze na co powinniście zwrócić uwagę przy zamawianiu świętomarcińskiego menu. Tak, tak – pisałem o tym, już nie jeden raz, do Pragi warto przyjechać w listopadzie na prawdziwą gęsią ucztę. Świętomarcińska gęś podawana jest z czerwoną kapustą (czasami z pieczoną kalarepą) i różnymi rodzajami knedlika lub kluseczkami. To świetna okazja by poznać knedlik marmurkowy, czy piernikowy – przywodzą na myśl świąteczne klimaty, smakują wyśmienicie. Wiele restauracji podaje tez gęś z drbákami – dużymi kluskami ziemniaczanymi.

Co pijemy? 11 listopada smakujemy młode wino – wg tradycji właściciele winnic na św.Marcina właśnie umawiali się z winiarzami, próbowali wina i decydowali, czy będą korzystać z ich usług w kolejnym roku. Piwosze mogą smakować piwa sezonowe – specjały św.Marcina – zazwyczaj półciemne, mocniejsze i treściwsze, idealnie pasujące do tłustego jedzenia.

Nie byliście w Pradze 11 listopada? Nic straconego, w wielu miejscach świętomarcińskie wina i gęsi podawane są jeszcze długo po święcie, nawet do 20 listopada, czasami dłużej. To idealna strawa na długie, listopadowe wieczory. Warto świętować i smakować sezonowe, tradycyjne przysmaki. Jestem przekonany, że po zobaczeniu galerii poniżej, już teraz zaczniecie planować następny, listopadowy długi weekend w Pradze…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

unnamed

swietomarcinska-ges-praga-zwiedzanie-wino-mlode-wino

pb131130ss

pb131128ss

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

unnamed-1

pb131133ss

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
autor: Sebastian, lat 8

 

Reklamy

Jedna odpowiedź na “SVATOMARTINSKÁ HUSA – DLACZEGO WARTO PRAGĘ ODWIEDZIĆ W LISTOPADZIE”

  1. Dzięki – Pozdrawiam -jano

    W dniu 16 listopada 2016 17:19 użytkownik Alternatywny przewodnik po Pradze napisał:

    > pragaprzewodnik posted: ” Jeśli jeszcze macie wątpliwości przed przyjazdem > do Pragi w listopadzie – po obejrzeniu tej krótkiej galerii z pewnością się > ich pozbędziecie. Św. Marcin przyjeżdża na białym koniu, prawda? Jak > Marcin na białym koniu przyjedzie, to ostrą zimę ” >

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s