TRIFOT – NAJNOWSZA RZEŹBA DAVIDA ČERNEGO

david-cerny-praga-nowe-dzielo-aparaty

12-metrowy Trifot stanął niedawno przed Czech Photo Centre. Warto pojechać poza centrum Pragi, by go zobaczyć. I samemu zostać zobaczonym…

Fani Davida Černego muszą pofatygować się na stację metra Nové Butovice (linia B – żółta, po wyjściu z pociągu kierunek „Poliklinika”). Powstała tam ostatnio nowa przestrzeń kulturalna w Pradze (wśród bloków mieszkalnych i biurowców), poświęcona fotografii – Czech Photo Centre. Przed centrum,  znów dał o sobie znać Černý.

Trifot wygląda jak robot, transformer złożony ze statywów i aparatów (realnych marek i typów – odzwierciedlających rozwój techniki fotograficznej), posiada też wiele uważnych oczu. Przekrwione gałki poruszają się i podążają za ruchem. Dookoła Trifota rozstawione są ekrany, zazwyczaj zapraszające na wystawę do Czech Photo Centre. Co jakiś jednak czas Trifot przesyła do nich obraz ze swoich kamer, śledząc zupełnie niezorientowanych przechodniów, polując na nich we zbliżeniach…Fotograficzny, idealny Panoptikon.

Zanim przejdę do galerii, jeszcze słów kilka o nazwie. Černý nawiązuje tu do jednej z najbardziej wpływowych powieści, która przez wiele dekad kształtowała umysły fanów sci-fi w Czechosłowacji. Trifot – a w zasadzie Tryfid – pojawia się w powieści brytyjskiego pisarza Johna Wyndhama „Dzień tryfidów”, jest to mięsożerna roślina, wyhodowana w ZSRR, z powodu której główny bohater traci wzrok. W Pradze tryfidy (w zasadzie ich grupy) pojawiały się już w latach 70-tych i 80-tych. Chodzi głównie o skupiska rzeźb, przypominające fantastyczne gatunki roślin. Pojawiają się poza centrum, na blokowiskach. Jeśli jesteście nimi zainteresowani – dajcie znak – niektóre przetrwały do dziś. Polecam też wystawy w Czech Photo Centre, www:

https://www.czechpressphoto.cz/

cerny-w-pradze-gdzie-znalezc-sztuka-praga-czeska-street-art

praga-2016-cerny-pomnik-trasa

cerny-trifot-nowe-praga-2016-pomnik-street-art-trasa-przewodnik

praga-trifot-cerny-david-przewodnik-po-pradze

praga-przewodnik-po-pradze-pomnik-davida-cernego-2016

praga-przewodnik-po-pradze-cerny-za-darmo

praga-poza-szlakiem-cerny-david-czech-photo-centre-praski-przewodnik

praga-czeska-czech-photo-centre-galeria-sztuka-trasa-cerny

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s