BOŻE NARODZENIE W PRADZE 2016

praga-przewodnik-swieta-adwent-boze-narodzenie-jarmarki-wyjazd-trasa-zwiedzanie

Świąteczne szaleństwo versus spokój i nostalgia bocznych uliczek. Święta w Pradze to wyjątkowy czas. Wyjątkowy także, jeśli chodzi o eksploracje miasta.

Każdy z nas musi jednak w tym czasie Pragę „ugryźć” po swojemu. Nie ma dobrych i złych sposobów.

W turystycznej „łaźni” znajdą się Ci, którzy łakną kontaktu, zgiełku, chcą „żeby się działo”. Powędrują za zapachem pieczonych kasztanów, grzanego wina, grogu, kołaczy, praskiej szynki i kiełbasy…Znajdą się na jednym z najpiękniejszych rynków Europy – Rynku Staromiejskim. Ci, dla których to wszystko zbyt słodkie, „piernikowe”, hałaśliwe – uciekną na mniejsze place, także poza centrum. Na Placu Pokoju pod kościołem św.Ludmiły zatrzymają się nieopodal kółeczka Prażan, którzy popijając miód i przytulając do piersi reklamówki z prezentami, narzekają na tłok w komunikacji. Lub ceny bio sałatkowych ziemniaków.

Miłośnicy szczegółów i symetrii podniosą wzrok w górę, by podziwiać konsekwentne szlaczki świetlnych dekoracji. Im dalej od najbardziej uczęszczanych szlaków, tym światełka zdają się być mniej jaskrawe, bardziej nieśmiałe, nostalgiczne. Ile duchów praskich można sobie wyobrazić, kiedy suną po przedświątecznych alejach. W ciemnym zaułku coś mignęło! To nie duch – to latarnik rozświetla gazowe latarnie.

Z domów handlowych na Placu Wacława – o ile uda się pokonać tłumy konsumentów – da się z okien zobaczyć jeszcze inną Pragę. Mrowie ludzkie sunące przez odwieczny bulwar. We szkle jak w krysztale mieszają się bożonarodzeniowe światła, neony, reklamy i flesze aparatów. Wraz z naszym odbiciem. Jesteśmy wewnątrz kalejdoskopu.

Tak sobie myślę, że bardzo tej różnorodności: kolorów, tekstur, refleksów, odbić potrzebujemy. Nawet jeśli życie przed świętami potrafi być uciążliwe, garniemy się do tego światła. Niektórzy wprost, rzucają się w to szaleństwo, inni z pewnej odległości, z bezpiecznego miejsca. Przez dziurkę od klucza, przez wyłom w murze, przez ujście uliczki Tyńskiej…I tu dociera ciepło choinkowych światełek.

Oby na każdego spłynęła świąteczna atmosfera – w najlepszej formie i natężeniu…

Wesołych, spokojnych!

img_20161128_181040

boze-narodzenie-w-pradze-adwent-zwiedzanie-jarmarki-co-zobaczyc-trasy-przewodnik

boze-narodzenie-2016-w-pradze-jarmarki

swieta-w-pradze-boze-narodzenie-praga-2016

adwent-boze-narodzenie-w-pradze-zwiedzanie-jarmark

zima-w-pradze-swieta-boze-narodzenie-2016-w-pradze-co-zwiedzac-przewodnik-po-pradze

jarmarki-swiateczne-praga-czeska-2016-2017-boze-narodzenie

boze-narodzenie-w-pradze-2016-jarmarki-targi-zwiedzanie

boze-narodzenie-w-pradze

Reklamy

Jedna odpowiedź na “BOŻE NARODZENIE W PRADZE 2016”

  1. Radosnych w gronie najblizszych Świąt oraz zdrówka wszelkiej pomyślności w Nowym 2017 Roku – 100 % zadowolonych klientów Jano z Galicji

    W dniu 22 grudnia 2016 11:23 użytkownik Alternatywny przewodnik po Pradze napisał:

    > pragaprzewodnik posted: ” Świąteczne szaleństwo versus spokój i > nostalgia bocznych uliczek. Święta w Pradze to wyjątkowy czas. Wyjątkowy > także, jeśli chodzi o eksploracje miasta. Każdy z nas musi jednak w tym > czasie Pragę „ugryźć” po swojemu. Nie ma ” >

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s